1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Ministerstwo infrastruktury bezradne wobec podwyżek cen na autostradzie A2

Ministerstwo infrastruktury bezradne wobec podwyżek cen na autostradzie A2

  1. M.K.
  2. conadrogach.pl
  3. 2018-02-20
Ministerstwo infrastruktury bezradne wobec podwyżek cen na autostradzie A2
Ministerstwo infrastruktury bezradne w obliczu podwyżek opłat na autostradzie A2. Zdjęcia: AWSA
Od 2 stycznia 2018 roku po raz kolejny wzrosły opłaty za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A2 Nowy Tomyśl - Konin. Teraz kierowcy za przejechanie 150 kilometrów płacą aż 60 zł. Decyzja koncesjonariusza wzbudziła dużo kontrowersji i sprzeciw kierowców. Nie zgadza się z nią ministerstwo infrastruktury, które niestety nie ma żadnej możliwości jej zablokowania.

Niestety resort infrastruktury jest bezradny i nie może zakazać koncesjonariuszowi podwyżek, bo obwarowane jest to zawartymi umowami.

Autostrada A2 jeszcze droższa

- Ministerstwo, jak i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, mimo iż nie podzielają polityki poboru opłat, nie mają prawnej możliwości jej zablokowania. Spółka Autostrada Wielkopolska ma prawo do swobodnego podnoszenia i obniżania stawek opłat za przejazdy wedle własnego uznania - wyjaśnił minister Andrzej Adamczyk w odpowiedzi na interpelację poselską.

Koncesjonariusz, spółka Autostrada Wielkopolska SA przekonana jest o konieczności wprowadzenia wyższych stawek – Podwyżka jest odzwierciedleniem realnych kosztów utrzymania autostrady, niezbędnych inwestycji oraz kosztów obsługi kredytów. Stawki za przejazd ustalane są w oparciu o obowiązującą umowę koncesyjną, wieloletni plan finansowy oraz prognozy ruchu. Całkowite ryzyko związane z ruchem i przychodami spoczywa na koncesjonariuszu. Do zarządzanej przez nas autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Konina państwo i podatnicy nie dopłacają ani złotówki, w przeciwieństwie do autostrad publicznych, na których przejazdy dotowane są w ponad 60% z budżetu państwa. Ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość stawek jest również fakt, że opłaty za przejazd autostradami koncesyjnymi nie są zwolnione z 23 proc. podatku VAT. Naszych opłat nie można zatem porównywać ze stawkami na autostradach publicznych – mówi Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa AWSA.

Ministerstwo sprawiedliwości skierowało sprawę do prokuratury, która ma się przyjrzeć zawartym kilkanaście lat temu umów z koncesjonariuszem autostradyA2.

Prokuratura prześwietli umowy z koncesjonariuszem autostrady A2

Zdesperowani kierowcy coraz częściej wybierają alternatywne trasy przejazdu jak np. DK92 (dawna krajową dwójkę).

Coraz droższa autostrada A2, kierowcy wybierają DK92 lub S8 i A4

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A2