• Facebook - conadrogach
Opłaty za przejazd autostradą A4
Od granicy z Niemcami do Wrocławia, od Gliwic do Mysłowic i potem od Balic aż do Korczowej, autostrada A4 jest dla samochodów osobowych całkowicie bezpłatna. Zdjęcia: GDDKIA

Ile zapłaci kierowca samochodu osobowego za przejazd autostradą A4? Znacznie mniej niż za przejazd autostradą A2.

Autostrada A4 od granicy z Niemcami do granicy z Ukrainą jest drogą teoretycznie płatną. W rzeczywistości kierowca samochodu osobowego wniesie opłatę tylko za przejazd dwoma odcinkami tej drogi: od Wrocławia do Gliwic i od Mysłowic do Krakowa. To łącznie 223,5 km spośród 628,5 km gotowej autostrady. Dlaczego pozostałe odcinki nie są płatne? Odcinek A4 od Krzyżowej do Wrocławia nie spełnia standardów autostrady płatnej. Z kolei odcinek od Krzyżowej do granicy w Jędrzychowicach standardy spełnia, ale jest za krótki, aby wprowadzać tam manualny system poboru opłat. Na Obwodnicy Aglomeracji Śląskiej autostrada jest darmowa. Podobnie na obwodnicy Krakowa. Jednak wszystkie pozostałe, oddane już do ruchu odcinki A4 miały być dostosowane do manualnego poboru opłat, ale rząd wycofał się generalnie z kolejnych inwestycji w bramki i podjął prace nad poszukiwaniem nowego systemu poboru opłat. A zatem od granicy do Wrocławia, od Gliwic do Mysłowic i potem od Balic aż do Korczowej, autostrada A4 jest dla samochodów osobowych całkowicie bezpłatna.

Ile zapłaci kierowca samochodu osobowego za przejazd całą autostradą A4:

  • Przejazd odcinkiem A4 od Wrocławia (Bielany Wrocławskie) do Gliwic (Sośnica) o długości 162,5 km kosztuje: 16,2 PLN.

Opłaty na autostradzie A4 Wrocław - Katowice

Opłaty na autostradzie A4 Wrocław - Katowice. Źródło: GDDKIA

 

  • Przejazd od Mysłowic do Krakowa odcinkiem A4 o długości 61 km kosztuje 20 PLN (po 10 PLN na każdej z bramek dla pojazdów kat. 1 czyli samochody o dwóch osiach. Opłaty pobierane są na każdym Placu Poboru Opłat, tj. w Mysłowicach oraz w Balicach)

Łącznie kierowca podróżujacy autostradą A4 zapłaci 36,2 PLN. Autostrada A4 ma długość 628,5 km. Przejazd 1 km kosztuje więc 0,06 PLN.

Za przejazd całą gotową autostradą A2 czyli od granicy w Świecku do Warszawy i dalej obwodnicą Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego zapłaci 84,90 PLN. To łącznie 475 km. A zatem przejazd 1 km autostrady A2 kosztuje 0,18 PLN.

Za przejazd gotowymi odcinkami autostrady A1 od Rusocina do granicy z Czechami w Gorzyczkach o łącznej długości 399 km, kierowca samochodu osobowego zapłaci 29,90 PLN. Przejazd 1 km kosztuje tu 0,07 PLN.

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
/ Zarejestruj się
Twój komentarz: