Budowa dróg szybkiego ruchu prowadzących do i wokół Warszawy trwa i jeszcze trwać będzie. Aktualnie główne drogi jakie prowadzą do Warszawy to autostrada A2, droga ekspresowa S7, S8 i S17.
Dojazd do Warszawy z Poznania
Ze stolicy Wielkopolski do stolicy Polski prowadzi autostrada A2. Odległość wynosi ok 310 km. Autostrada A2 omija miasta: Wrześnię (270 km do Warszawy), Konin (220 km) i Łódź (140 km). Z Berlina do Warszawy to 570 km i ok 6 godzin jazdy (od granicy w Świecku to 470 km).
Autostradę A2 wybierzemy też planując dojazd do Warszawy z Zielonej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego czy Szczecina (przez drogę ekspresową S3) , Leszna (przez S5) czy Gniezna.
Dojazd do Warszawy z Trójmiasta
Połączeniem Warszawy z Wybrzeżem jest droga nr 7. Droga prowadzi przez województwa pomorskie, warmińsko-mazurskie i mazowieckie. Na terenie dwóch pierwszych, czyli od Gdańska aż do Nidzicy, droga została przebudowana do parametrów dwupasmowej drogi ekspresowej i posiada oznaczenie S7. Na terenie województwa mazowieckiego budowa ekspresówki jeszcze trwa. Odległość z Gdańska do Warszawy to 340 km a czas przejazdu przy dobrych warunkach to ok 4 godzin.
Drogę nr 7 wybiorą tez kierowcy z Elbląga (280 km do Warszawy), Ostródy (215 km), Olsztyna (przez drogę S51 - odległość 215 km), Nidzicy (160 km) czy Płocka (110 km).
Dojazd do Warszawy z Krakowa
Droga nr 7 jest także połączeniem Warszawy z Krakowem i Małopolską. Tu także trwa przebudowa drogi do standardów drogi szybkiego ruchu. Z Krakowa do stolicy podróż tą drogą zajmie nam ok 4 godzin - to odległość 290 km.
Miasta na trasie nr 7 i odległości do Warszawy:
Jędrzejów - 215 km
Kielce - 180 km
Skarżysko-Kamienna - 140 km
Radom - 105 km
Białobrzegi - 75 km
Grójec - 50 km
Z Zakopanego do Warszawy przez Myślenice i Kraków pojedziemy także drogami 7/S7 - to ponad 400 km drogi.
Dojazd do Warszawy ze Śląska
Ze Śląska do Warszawy dojedziemy najszybciej autostradą A1 i drogą S8. Słynna Gierkówka została zastąpiona nowoczesną autostradą A1. Trasa startuje na przejściu granicznym z Czechami w Gorzyczkach i przez Gliwice (do Warszawy 310 km), Zabrze (290 km), Bytom (280 km), Częstochowę (220 km) dociera do Piotrkowa Trybunalskiego (140 km). Stąd A1 biegnie dalej na północ w kierunku Łodzi, natomiast do Warszawy prowadzi droga ekspresowa S8.
Dojazd do Warszawy z Wrocławia
Droga ekspresowa S8 zastąpiła starą, zatłoczoną i niebezpieczną drogę krajową nr 8. Z Wrocławia do Łodzi pojedziemy właśnie tą drogą. Od Łodzi do Warszawy możemy wybrać dwa warianty przejazdu. Wariant przez autostradę A2 (najczęściej wybierany przez kierowców) prowadzi przez autostradę A1 na północ i dalej na zachód do Warszawy poprzez autostradę A2. Drugi wariant prowadzi także autostradą A1, ale na południe od Łodzi do Piotrkowa Trybunalskiego i dalej do Warszawy drogą S8. W obu wariantach odległość z Wrocławia do Warszawy to ok 350 km.
Dojazd do Warszawy z Białegostoku
Z Białegostoku do Warszawy pojedziemy także drogą ekspresową S8. To ok 200 km trasy. Aktualnie to najlepsze połączenie również dla podróżujących z Suwałk. Wkrótce jednak oddana zostanie ekspresowa trasa Via Baltica czyli droga S61, która ekspresowa połączy granicę państwa z Litwą przez Suwałki, Łomżę i Ostrów Mazowiecką.
Dojazd do Warszawy z Lublina
Z Lublina do Warszawy prowadzi nowa dwupasmowa droga ekspresowa S17. Przejazd 175 km zajmuje obecnie niespełna 2 godziny. Drogę przez Lublin wybierzemy zapewne jadąc z Rzeszowa, skąd do Lublina pojedziemy drogą S19 (odległość do Warszawy to 335 km).
Przez Lublin prowadzą tez najszybsze połączenia drogowe z Chełma (drogą nr 12 to 250 km) i Zamościa (drogą nr 17 - 265 km).
Dojazd do Warszawy z Łodzi
Przejazd z Łodzi do Warszawy został już wcześniej opisany. Możemy wybrać wariant przez autostradę A2 albo przez drogę ekspresową S8. Przez A2 to wariant najszybszy i najkrótszy - 136 km i ok 1 godziny i 40 minut. Wariant przez S8 jest dłuższy o 50 km, można go jednak skrócić jadąc z Łodzi do Rawy Mazowieckiej drogą krajową nr 72 oszczędzając ok 40 km drogi.