CHORWACJA - MAPA GOOGLE

odcinki gotowe
odcinki w budowie
odcinki planowane
zobacz aktywną mapę

CHORWACJA - DROGI, AUTOSTRADY, OPŁATY, WINIETY

MAPA SAMOCHODOWA CHORWACJI – AUTOSTRADY, OPŁATY…

Autostrady i drogi w Chorwacji, szczególnie te w pasie wybrzeża (A1 – autostrada Adriatycka) i prowadzące do stolicy – Zagrzebia, zapewniają sprawną i komfortową komunikację. Za przejazd chorwackim autostradami, drogami szybkiego ruchu i niektórymi mostami zapłacimy. W Chorwacji nie ma winiet, opłatę wnosimy (podobnie jak obecnie w Polsce) na bramce zjazdowej z autostrady. Pamiętajmy również, że Chorwacja nie należy do strefy Schengen więc przekraczanie granicy chorwackiej odbywa się na podstawie paszportu lub dowodu osobistego.

Mapa samochodowa Chorwacji – autostrady, opłaty…
Mapa samochodowa Chorwacji. Autostrady, mosty, tunele. Zdjęcia: Hrvatske Ceste

Autostrady w Chorwacji - długość, połączenia.....

Oznaczenia autostrad w Chorwacji składają się z litery A oraz liczby na tle zielonego sześciokąta. Jest ich w sumie 13 od A1 do A13. Część z nich posiada nazwy związane z terenami przez jaki prowadzą np. Dalmatina czy Slavonika.

Łączna długość Chorwackich autostrad to około 1320 km. Docelowa sieć ma liczyć ponad 1600 km. Większość chorwackich autostrad prowadzi z Zagrzebia w kierunku granic z sąsiednimi państwami oraz wzdłuż wybrzeża Adriatyku.

 

 

Mapa autostrad i dróg szybkiego ruchu w Chorwacji - w użytkowaniu, w budowie, w planach

Mapa autostrad i dróg szybkiego ruchu w Chorwacji. Źródło: MPPI Republika Hrvatska

 

Najdłuższą autostradą w Chorwacji jest autostrada A1 (Adriatycka) biegnąca od Zagrzebia wzdłuż wybrzeża przez Zadar, Split. Autostrada dociera obecnie do miasta Ploče a docelowo ma poprowadzić do Dubrownika. Realizacja kolejnych odcinków do Dubrownika jest obecnie w fazie planowania. Jednym z pomysłów ominiecia terytorium Bośni i Hercegowiny na wysokości miasta Neum jest budowa długiego na 2 300 m. mostu na półwysep Pelješac.

Pozostałe chorwackie autostrady to:

A2: granica ze Słowenią - Zagrzeb

A3: granica ze Słowenią - Zagrzeb - granica z Serbią

A4: granica z Węgrami - Zagrzeb

A5: w budowie, docelowo granica z Węgrami - Osijek - granica z Bośnią i Hercegowiną

A6: Zagrzeb - Rijeka

A7: granica ze Słowenią - Rijeka - Križišće (Krk) - w budowie dalsze odcinki

A8: Pula - Rijeka (w budowie)

A9: granica ze Słowenią - Pula

A10: połączenie A1 z granicą z Bośnią i Hercegowiną

A11: Zagreb - Sisak

Szczegółowy opis każdej z chorwackich autostrad znajdziesz niżej.

 

Opłaty drogowe w Chorwacji – bilety na bramkach

Jeżeli chcemy w Chorwacji podróżować szybko i komfortowo to zalecamy korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu. Niestety za przejazd nimi musimy zapłacić. Obecnie sieć płatnych dróg w Chorwacji to około 1320 km. W Chorwacji, podobnie jak w Polsce, na bramce wjazdowej musimy pobrać bilet i opłacić go przy zjeździe z autostrady. Opłata zależy od kategorii pojazdu oraz długości przejechanego odcinka. Opłaty za przejazd autostradami przyjmowane są i w kunach, i w euro, przy czym w tym drugim przypadku najczęściej reszta wydawana jest w kunach. Dodatkowym kosztem są opłaty pobierane za przejazd niektórymi mostami i tunelami.

 

 

Oto opłaty na głównych odcinkach chorwackich autostrad, którymi najczęściej podróżują polscy turyści w drodze na wybrzeże Adriatyku.

Najpierw odcinki autostrad dojazdowych od granicy Chorwacji do Zagrzebia:

Granica ze Słowenią:

  • od strony Mariboru, autostrada A2, Macelj – Zagrzeb: IA: 29 HRK, I: 48 HRK, II: 72 HRK
  • od strony Lublany, autostrada A3, Bregana – Zagrzeb: IA: 4 HRK, I: 7 HRK, II: 10 HRK

Granica z Węgrami:

  • autostrada A4, Goričan – Zagrzeb: IA: 27 HRK, I: 47 HRK, II: 72 HRK

Z Zagrzebia nad morze prowadzi autostrada A1, od niej odbija A6 do Rijeki. Oto opłaty na popularnych odcinkach tej drogi:

  • Zagrzeb – Rijeka – pierwszy odcinek autostradą A1, a potem do samej Rijeki autostradą A6: IA: 46 HRK, I: 77 HRK, II: 139 HRK
  • Zagrzeb – Zadar – autostrada A1, zjazd na węźle Zadar Zapad: IA: 80 HRK, I: 134 HRK, II: 212 HRK
  • Zagrzeb – Split – autostrada A1, zjazd na węźle Dugopolje: IA: 119 HRK, I: 200 HRK, II: 312 HRK
  • Zagrzeb – Ploce (Orebić, Korcula, Dubrownik) – autostrada A1, zjazd na węźle Čarapine: IA: 154 HRK, I: 257 HRK, II: 396 HRK

Stawki opłat na innych chorwackich autostradach znajdziesz w opisie każdej drogi w dolnej części strony.

 

Sieć autostrad i dróg szybkiego ruchu w Chorwacji. Źródło: MPPI  Republika HrvatskaSieć autostrad i dróg szybkiego ruchu w Chorwacji. Źródło: MPPI Republika Hrvatska

 

Co jeszcze musi wiedzieć kierowca wybierający się do Chorwacji, za co mandat?

Chorwacja uznaje polskie prawo jazdy. Poza prawem jazdy, kierowca powinien obowiązkowo posiadać przy sobie: dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym, ważne ubezpieczenie OC, kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów, trójkąt ostrzegawczy i apteczkę.

W chorwackim kodeksie drogowym przewidziane są wysokie kary finansowe dla kierowców nieprzestrzegających przepisów ruchu drogowego. Wykroczenia pod wpływem alkoholu karane są wysokimi mandatami, odebraniem prawa jazdy oraz pozbawieniem wolności. Wysokie mandaty otrzymamy również za parkowanie w niedozwolonym miejscu.

Osobom planującym podróż drogą lądową do Dubrownika zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, zwanego potocznie „zieloną kartą”, bo przejeżdża się przez terytorium Bośni i Hercegowiny, gdzie jest wymagane.

Dopuszczalna prędkość jazdy na drogach w Chorwacji:

  • na autostradach do 130 km/godz.

  • na drogach szybkiego ruchu do 110 km/godz.

  • na pozostałych drogach – teren niezabudowany - do 90 km/godz.

  • w miejscach zabudowanych do 50 km/godz.

  • dla pojazdów holujących drugi pojazd do 40 km/godz.

  • 80 km/h dla samochodów z przyczepami kempingowymi bez hamulców

  • 80 km/h dla autobusów i autobusów z lekkimi przyczepami, 100 km/h na autostradach, za wyjątkiem autokarów przewożących dzieci.

 

Chorwacja jest przyjazna dla kierowców - autostrady sa bardzo dobre, drogi regionalne gwarantują piękne widoki Chorwacja jest przyjazna dla kierowców - autostrady sa bardzo dobre, drogi regionalne gwarantują piękne widoki. Zdjęcia: Hrvatske Ceste 

 

Należy pamiętać, że na drogach w Chorwacji obowiązuje:

  • zakaz prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu (dla kierowców w wieku 16-24 lata oraz kierowców zawodowych, wykonujących pracę - 0,0 promila, dla pozostałych - 0,5 promila). Nieprzestrzeganie powyższego przepisu grozi karą pieniężną (od 700 do 2100,- Euro), odebraniem prawa jazdy na rok lub dwa, ew. karą pozbawienia wolności do 6 miesięcy,

  • zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego, z wyjątkiem systemu hands-free,

  • posiadanie kasku przez uczestników ruchu drogowego korzystających z pojazdów jednośladowych,

  • zapinanie pasów bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach zajętych przez kierowcę i podróżnych,

  • pojazd musi być obowiązkowo wyposażony w kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów, trójkąt ostrzegawczy i apteczkę,

  • jazda z włączonymi światłami obowiązuje w okresie zimowym, zaleca się jednak korzystanie ze świateł drogowych przez cały rok,

  • w okresie zimowym, niezależnie od stanu dróg, obowiązuje zimowe wyposażenie (4 zimowe opony lub 4 letnie opony o minimalnej głębokości bieżnika 4 mm i łańcuchy zimowe w bagażniku samochodu).

 

Brawurowa jazda (jazda pod wpływem większej ilości alkoholu we krwi (od 1,50g/kg), środków odurzających lub substancji psychotropowych, jazda w niedozwolonym kierunku, wyprzedzanie kolumny samochodów w warunkach ograniczonej widoczności, jazda z prędkością większą od dozwolonej o 50km/h lub więcej w obszarze zabudowanym lub obszarze objętym ograniczeniem prędkości) stanowiąca zagrożenie życia lub zdrowia traktowana jest jako przestępstwo i sankcjonowana karą pozbawienia wolności do 3 lat. Za przestępstwo uznaje się także wywołanie wypadku drogowego z poważnymi konsekwencjami (materialna szkoda znacznej wartości, ciężkie obrażenia ciała) i przewiduje kary pozbawienia wolności w wymiarze od 6 miesięcy do 5 lat (do 12 lat za wywołanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym).

Surowe kary nakładane są w stosunku do kierowców parkujących w niedozwolonych miejscach (ten przepis jest rygorystycznie przestrzegany przez chorwacką policję drogową; pojazdy parkujące w niedozwolonych miejscach najczęściej w krótkim czasie są odholowywane na parkingi policyjne, a kierowcy obłożeni wysokimi karami pieniężnymi).

Kary pieniężne egzekwowane są na miejscu popełnienia wykroczenia lub poprzez dokonanie wpłaty na najbliższej poczcie. W przypadku niemożności uiszczenia kary funkcjonariusz policji może zatrzymać paszport i dokumenty pojazdu do czasu uregulowania należności. Nieopłacone mandaty mogą w przyszłości skutkować windykacją oraz zatrzymaniem osoby na granicy podczas kolejnego wjazdu do Republiki Chorwacji.

Kierowcę uczestniczącego w kolizji drogowej policja może skierować do sądu ds. wykroczeń (rozprawa ma najczęściej miejsce tego samego dnia lub w dniu następnym po zdarzeniu). W przypadku wątpliwości, co do rzetelnego rozpoznania sprawy przez policję, poddanie się postępowaniu sądowemu (sąd ds. wykroczeń - prekršajni sud) pozostaje skuteczną drogą przedstawienia argumentów i dowodów na swoją korzyść. Zaleca się dołożenie starań w celu zapewnienia obecności świadków wydarzenia na rozprawie sądowej. Nie należy poddawać się sugestiom dot. zrzeczenia się prawa do przyznania obrońcy z urzędu lub prawa do zażalenia na wyrok – przestrzega polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Wybierając się samochodem za granicę dobrze mieć wykupiony pakiet assistance. Posiadacze pakietów assistance podczas awarii pojazdu za granicą mogą liczyć (w zależności od wykupionego wariantu) na organizację i pokrycie kosztów holowania auta do najbliższego lub wskazanego przez nas warsztatu, ale również na nocleg w hotelu, kontynuowanie podróży samochodem zastępczym, pomoc tłumacza, który przez telefon pomoże porozumieć się ze służbami medycznymi, urzędnikami, policją lub osobami skierowanymi do pomocy. Zaletą takiej polisy jest to, że np. podczas awarii pojazdu w trakcie podróży samochodem, dzwonimy do naszego operatora assistance i on organizuje wszystkie usługi. W zależności od wykupionego wariantu polisa assistance może zadziałać w razie wypadku, awarii, kradzieży i innych zdarzeń losowych.

Parkowanie w centrach miast jest odpłatne i niezwykle uciążliwe, szczególnie przy obiektach zabytkowych. Sugeruje się pozostawianie samochodów na dużych parkingach poza centrami miast.

 

Telefony alarmowe i dyżurne w Chorwacji:

  • centrum dyżurne - 112
  • policja - 192
  • straż pożarna - 193
  • pogotowie - 194
  • pomoc drogowa - 1987
  • poszukiwania i ratownictwo na morzu - 195
  • informacje ogólne - 18981

Telefon alarmowy do pomocy drogowej Chorwackiego Automobilklubu (HAK): +385 1987

Przy połączeniach z zagranicy lub z telefonów komórkowych +385 1 1987; +385 1 4640 800; HAK Centrum Informacji: + 385 62 777 777, 24h

Co ciekawe chorwackie Radio w programie I podaje wiadomości w języku angielskim codziennie w godz. 8:03, 14:03, 20:03 oraz w niedzielę o 9:03; w programie II latem co godzinę podawane są wiadomości o sytuacji na drogach w języku angielskim, niemieckim oraz włoskim.

CHORWACJA - AUTOSTRADY I DROGI EKSPRESOWE

Autostrada A1

Autostrada A1

Najdłuższa autostrada w Chorwacji, łączy największe miasta w kraju. Już teraz ma 480 km długości, a kiedy wybudowany zostanie odcinek do Dubrownika, będzie miała ponad 550 km.

Autostrada A2

Autostrada A2

Autostradowe połączenie Zagrzebia ze Słowenią. Droga ma długość 61 km.

Autostrada A3

Autostrada A3

Autostrada A3 łączy Zagrzeb ze Słowenią na zachodzie i Serbią na południowym wschodzie. Trasa pełni funkcję obwodnicy stolicy Chorwacji. Od niej odbijają promieniście niemal wszystkie, pozostałe autostrady kraju.

Autostrada A4

Autostrada A4

Autostradowe połączenie Zagrzebia z Węgrami. Autostrada odbija od obwodnicy stolicy Chorwacji i biegnie na północ do granicy z Węgrami.

Autostrada A5

Autostrada A5

Autostrada A5 będzie docelowo połączeniem Chorwacji z Węgrami i Bośnią i Hercegowiną. Aktualnie gotowe jest 56 km z planowanych 89 km. Trwa budowa pozostałych odcinków.

Autostrada A6

Autostrada A6

Autostrada A6 ma 81 km i jest połączeniem autostradowym Zagrzebia z wybrzeżem Adriatyku i miastem Rijeka.

Autostrada A7

Autostrada A7

Autostrada A7 jest połączeniem Rijeki ze Słowenią. Ale trwa budowa tej autostrady – docelowo, biegnąc równolegle do wybrzeża Adriatyku, dotrze aż do autostrady A1 na wysokości miasta Senj.

Autostrada A8

Autostrada A8

Docelowo autostrada A8 połączy zabytkowe miasto Rovinj na półwyspie Istria z Rijeką. Aktualnie status autostrady posiada na odcinku od węzła Kanfanar do węzła Rogovići koło miasta Pazin. Dalej, posiada status drogi ekspresowej, planowane jest dobudowanie drugiej jezdni drogi.

Autostrada A9

Autostrada A9

Autostrada położona na Półwyspie Istria, łączy Pulę z granicą ze Słowenią w miejscowości Kaštel. Ma długość 77 km.

Autostrada A10

Autostrada A10

Najkrótsza autostrada w Chorwacji - ma niespełna 5 km długości i jest połączeniem autostrady A1 z granicą z Bośnią i Hercegowiną.

Autostrada A11

Autostrada A11

Autostrada A11 połączy docelowo Zagrzeb i miasto Sisak. Pod ruchem jest 32 km spośród planowanych 48 km autostrady.