CZECHY - MAPA GOOGLE

odcinki gotowe
odcinki w budowie
odcinki planowane
zobacz aktywną mapę

CZECHY - DROGI, AUTOSTRADY, OPŁATY, WINIETY

MAPA SAMOCHODOWA CZECH – AUTOSTRADY, OPŁATY

Mapę samochodową Czech tworzy sieć dróg szybkiego ruchu - autostrad i tzw. dróg dla pojazdów samochodowych (po czesku Silnice pro motorová vozidla). Autostrady łączą ze sobą największe miasta m.in. Pragę, Brno, Ostrawę, Ołomuniec, Pilzno i docelowo poprowadzą do przejść granicznych zgodnie z trasami głównych korytarzy międzynarodowych. Autostrady w Czechach są płatne. Kierowcy pojazdów osobowych i wszystkich poniżej 3,5 tony muszą zakupić winietę. Bezpłatne są jedynie wybrane, krótkie odcinki obwodnic większych miast.

Mapa samochodowa Czech – autostrady, opłaty
Autostrady w Czechach. Źródło: mdcr.cz.

Autostrady w Czechach - długość, połączenia, w budowie ...

Docelowa sieć autostrad w Czechach ma mieć 2138 kilometrów. Obecnie do dyspozycji mamy z tego około 60% gotowych odcinków (według stanu na 1 stycznia 2018 długość autostrad liczy 1243 km, w budowie pozostaje ponad 76 km). Autostrady oznaczone są literką D oraz numerami: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,10,11,35,43,46,48,49,52,55,56.

Patrząc na mapę samochodową Czech widzimy najbardziej rozbudowaną sieć dróg na zachodzie kraju. To główne autostrady odchodzące promieniście od Pragi oraz jej obwodnica czyli D0. Na wschodzie kraju mamy już rozbodowane (ale wciąż w budowie) systemy drogowe w okolicach Brna, Ołomuńca i Ostravy. Zachód ze wschodem spina autostrada D1 - najdłuższa trasa w Czechach.

Szczegółowe opisy każdej z czeskich autostrad oraz ich mapy samochodowe z naniesionym przebiegiem zamieszczamy w dolnej części strony.

Oto mapa samochodowa Czech. Kolor zielony - odcinki gotowe, pomarańczowy - w budowie, szary - planowane. Źródło: ceskedalnice.cz.

Mapa samochodowa czeskich autostrad

 

 

Opłaty drogowe w Czechach. Winiety dla osobowych, e-myto dla ciężarowych

Jeśli chcemy w Czechach poruszać się autostradami i drogami szybkiego ruchu to koniecznie musimy wykupić winietę. Bez problemu można je kupić na przejściach granicznych, stacjach benzynowych lub w urzędach pocztowych. Dostępne są również na niektórych stacjach benzynowych w Polsce. Dla pojazdów do 3,5T mamy następujące opcje:

  • winieta 10-dniowa - 310,-CZK,
  • winieta miesięczna - 440,-CZK,
  • winieta roczna - 1 500,-CZK

Winietę koniecznie przyklejamy na przedniej szybie pojazdu zgodne z instrukcją zawartą na naklejce. Ważne jest też, aby wypełnić właściwie winietę i zachować odcinek kontrolny. Należy m.in. wpisać numer rejestracyjny pojazdu. Brak winietki karany jest mandatem - nawet do 100 000,-CZK.

Pamiętajmy, że winiety które straciły ważność muszą być usunięte z przedniej szyby pojazdu.

Jeśli chodzi o samochody powyżej 3,5T to obowiązuje je elektroniczny system poboru opłat drogowych myto. Każdy pojazd opłacający myto musi posiadać wykupione specjalne urządzenie elektroniczne PREMID. Urządzenie jest przypisane do pojazdu i nie jest przenośne. Dokonuje ono rejestracji liczby przejechanych kilometrów na płatnych odcinkach dróg i wylicza wysokość opłaty drogowej. Opłata za przejazd płatnym odcinkiem drogi pobierana jest po przejechaniu pojazdu przez punkt poboru opłat. To ile zostanie naliczone zależy od typu komunikacji, długości odcinka drogi, dnia tygodnia, liczby osi w pojeździe i klasy emisji spalin pojazdu.

 

Oto mapa czeskich autostrad, na których wymagana jest winieta (kolor niebieski). Źródło: rsd.cz.

Winiety w Czechach - mapa

 

Co jeszcze musi wiedzieć kierowca wybierający się do Czech, za co mandat?

W Czechach obowiązuje ruch prawostronny. Uznawane jest polskie oraz międzynarodowe prawo jazdy. Policja wyczulona jest m.in. na przekraczanie prędkości, jazdę pod wpływem alkoholu i środków odurzających i korzystanie z komórki podczas kierowania pojazdem.

Dopuszczalna prędkość jazdy na drogach w Czechach:

  • 130 km/h po autostradach,

  • 110 km/h na drogach szybkiego ruchu

  • 50 km/h w terenie zabudowanym,

  • 90 km/h poza terenem zabudowanym.

Policja czeska jest bardzo wyczulona na przekraczanie prędkości na drogach, nawet jeśli jest to kilka km/h. Mandaty za przekroczenie prędkości wahają się od 1 500 do 10 000,-CZK. Gdy przekroczymy prędkość o 20 km/h w terenie zabudowanym i o 30 km/h poza, możemy otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów na terenie Czech na okres od 1 do 6 miesięcy.

Za łamanie przepisów ruchu drogowego cudzoziemcy otrzymują dodatkowo punkty karne. Przekroczenie dopuszczalnego limitu 12 punktów kończy się zakazem prowadzenia pojazdów na terenie Czech przez okres 1 roku oraz zatrzymaniem prawa jazdy. Naruszenie tego zakazu jest karane mandatem od 25 000-50 000,-CZK.

Poruszając się po drogach w Czechach nie można być pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila. Za prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu grozi mandat do 50 000,-CZK i zakaz prowadzenia pojazdów na terenie Czech na okres do 2 lat.

Należy pamiętać, że na drogach w Czechach obowiązkowe jest:

  • zapinanie pasów bezpieczeństwa (również na tylnych siedzeniach) oraz przewożenia dzieci poniżej 150 cm wzrostu oraz 36 kg wagi w specjalnych fotelikach bezpieczeństwa,
  • używanie świateł mijania przez cały rok,
  • używania opon zimowych w okresie od 1 listopada do 31 marca, o ile na drodze znajduje się ciągła warstwa śniegu, lodu lub szronu lub warunki pogodowe mogą wskazywać, że podczas podróży może pojawić się ciągła warstwa śniegu, lodu lub szronu,
  • korzystanie z zestawu głośnomówiącego podczas jazdy,
  • w samochodzie musimy mieć: apteczkę, kamizelkę odblaskową, trójkąt odblaskowy, komplet zapasowych żarówek - po jednej do oświetlenia punktów zewnętrznych pojazdu, bezpieczników do auta - po jednym z każdego rodzaju, klucza do kół i podnośnika do auta, koła zapasowego lub w przypadku braku koła zapasowego kompletu naprawczego do opon.

Ponadto należy pamiętać, że kierujący musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.

W przypadku korka na autostradzie lub drodze ekspresowej należy pamiętać o utworzeniu 3-metrowego wolnego pasa przejazdu umożliwiającego przejazd pojazdów ratowniczych.

Policję powiadamiamy zawsze o wypadku ze skutkiem śmiertelnym, a także gdy doszło do uszkodzenia zdrowia, spowodowania szkód w kolizji drogowej wobec osób trzecich lub powstania szkód przekraczającej wartość 100 000,- CZK.

Za niestosowanie się do powyższych przepisów, kierowcy grozi mandat karny do 5 000,-CZK.

Mandat do 10 000,-CZK możemy z kolei otrzymać za używanie w pojeździe antyradarów, zatrzymywanie się i parkowanie w miejscach wyznaczonych dla inwalidów jak też za korzystanie z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego.

Uwaga na strefy parkowania w Pradze

Jeśli wybieramy się do Pragi pamiętajmy, że w śródmieściu obowiązuje płatna strefa parkowania. Została ona podzielona na trzy kolory: pomarańczowy, zielony oraz niebieski. Niebieska przeznaczona jest wyłącznie dla mieszkańców posiadających specjalny abonament i zaparkowanie tam samochodu wiąże się z mandatem oraz unieruchomieniem lub odholowaniem samochodu na płatny parking. Pamiętajmy, że w strefie żółtej nie można stać dłużej niż 2 godziny, a w zielonej 6 godzin.

Telefony alarmowe i dyżurne w Czechach:

Nr alarmowy: 112

Policja: 158

Policja miejska: 156

Pogotowie: 155

Straż pożarna: 150

Pogotowie górskie non stop: +420 1210

 

CZECHY - AUTOSTRADY I DROGI EKSPRESOWE

Autostrada D0

Autostrada D0

Docelowo obwodnica Pragi będzie miała długość 82 km i okrąży całe miasto. Aktualnie jest gotowa w połowie – 40 km drogi jest już w użytkowaniu. To odcinki D0 od południa i zachodu oraz krótki fragment od północnego wschodu. Od niej odbijają główne autostrady Czech.

Autostrada D1

Autostrada D1

Autostrada D1 jest najdłuższą spośród czeskich autostrad. Już teraz liczy 352 km, a docelowo wydłuży się jeszcze o kolejne 24 km. Przebiega od Pragi najpierw w kierunku południowo wschodnim do Brna i stąd odbija na północny wschód w kierunku Polski.

Autostrada D2

Autostrada D2

Autostrada D2 ma długość 61 km, łączy Brno z granicą Czech i Słowacji. Biegnie przez miasto Břeclav. Jest gotowa na całym odcinku. To dawne połączenie Pragi i Bratysławy.

Autostrada D3

Autostrada D3

Autostrada D3 połączy w przyszłości Pragę z austriackim Linz. Trasa będzie miała długość 172 km. Aktualnie jest gotowe 51 km drogi, a ok. 19 jest w budowie. Autostrada mija Tábor i České Budějovice.

Autostrada D4

Autostrada D4

Autostrada D4 połączy w przyszłości Pragę z miejscowością Nová Hospoda, na połączeniu z drogą nr 20. Trasa będzie miała ok. 84 km długości. Teraz jest gotowa mniej więcej w połowie.

Autostrada D5

Autostrada D5

Autostrada D5 to bardzo ważny element czeskiej sieci autostrad, łączy bowiem stolicę Czech z Niemcami a tym samym włącza w sieć dróg Europy Zachodniej. Autostrada jest gotowa na całej swojej długości – ma 151 km długości. Przebiega przez Pilzno.

Autostrada D6

Autostrada D6

Autostrada D6 połączy docelowo Pragę z Niemcami wiodąc przez miasta Karlovy Vary i Cheb. Będzie miała długość 168 km. Aktualnie gotowych jest kilka odcinków trasy o łącznej długości 76 km i trwa budowa kolejnych. To ważne połączenie komunikacyjne Pragi z Europą Zachodnią.

Autostrada D7

Autostrada D7

Autostrada D7 połączy w przyszłości Pragę z miastem Chomutov. Ma aktualnie 36 km spośród planowanych 79 km.

Autostrada D8

Autostrada D8

Autostrada D8 to kolejna autostrada czeskiego systemu dróg szybkiego ruchu, która łączy stolicę z sąsiednim państwem. Trasa biegnie na północ, przez Ústí nad Labem, do granicy z Niemcami. Jest gotowa w całości i ma 94 km długości.

Autostrada D10

Autostrada D10

Autostrada D10 łączy Pragę z węzłem drogowym koło miejscowości Turnov, gdzie połączy się z drogą nr 35. Trasa jest gotowa w całości i ma 71 km długości.

Autostrada D11

Autostrada D11

Autostrada D11 będzie docelowo ważnym połączeniem Pragi z Polską, połączy się bowiem z budowaną już po polskiej stronie drogą ekspresową S3 w Lubawce. Będzie miała długość 154 km. Aktualnie ma długość 90 km i kończy się w Hradec Králové.

Autostrada D35

Autostrada D35

Autostrada D35 będzie w przyszłości drugą co do długości autostradą w Czechach i podobnie jak najdłuższa czeska autostrada D1, przebiegać będzie z zachodu na wschód, łącząc główne miasta północnych Czech. Aktualnie, spośród planowanych 210 km w użytkowaniu jest 63 km autostrady.

Autostrada D46

Autostrada D46

Autostrada D46 łączy autostradę D1 na wysokości miejscowości Vyškov oraz Ołomuniec. Trasa jest w całości gotowa i ma długość 38 km.

Autostrada D48

Autostrada D48

Autostrada D48 połączy autostradę D1 za Ołomuńcem z Cieszynem i Polską. Docelowo będzie miała 70 km. Jest gotowa w niespełna połowie. To ważne połączenie z polską siecią dróg szybkiego ruchu.

Autostrada D52

Autostrada D52

Autostrada D52 stanowić będzie ważny element sieci autostradowej w Czechach, połączy Brno z Wiedniem. Tymczasem droga jest gotowa tylko na krótkim bo 17 km odcinku miedzy Brnem a Pohořelicami.

Autostrada D55

Autostrada D55

Autostrada D55 w przyszłości połączy Ołomuniec z Breclaviem. Wówczas trasa będzie miała długość aż 101 km drugości. Tymczasem w użytkowaniu jest krótki odcinek autostrady o długości 18 km między Zlinem a Przerowem.

Autostrada D56

Autostrada D56

Autostrada D56 jest szybkim połączeniem drogowym Ostravy i miasta Frýdek-Místek, dwóch kluczowych ośrodków w zachodniej części Czech. Trasa jest krótka, ma tylko 12 km długości.