LITWA - MAPA GOOGLE

odcinki gotowe
odcinki w budowie
odcinki planowane
zobacz aktywną mapę

LITWA - DROGI, AUTOSTRADY, OPŁATY, WINIETY

MAPA SAMOCHODOWA LITWY

Litwa jest często odwiedzana przez turystów z Polski lub jadących tranzytem do Finlandii. Na mapie drogowej Litwy znajdziemy sporo dróg z oznaczeniem literką A, ale tylko dwie spośród nich to prawdziwe autostrady – A1 (Wilno – Kowno – Kłajpeda) i A2 (Wilno – Poniewież). Na wielu odcinkach litewskie drogi, zwłaszcza te niższej kategorii, wymagają modernizacji a budowa sieci autostrad jest na etapie planowania. Kierowców samochodów osobowych ucieszy całkowity brak opłat za przejazd litewskimi autostradami. Przepisy drogowe na Litwie są bardzo zbliżone do obowiązujących w Polsce.

Mapa samochodowa Litwy
Mapa samochodowa Litwy. Zdjęcia: www.Lithuania.Travel

Autostrady na Litwie - długość, połączenia, w budowie ...

Sieć dróg na Litwie oraz ich infrastruktura jest raczej rozwinięta, ale często wymaga modernizacji. Drogi na Litwie sa jedak o wiele lepsze w porównaniu z sąsiednimi krajami byłego ZSRR. Długość dróg autostrad, dróg krajowych i regionalnych wynosi ponad 21 tys. km, a ogólna długość dróg to ponad 67 tys. km. Autostrady oznaczane są literą A i numerem drogi – w sumie jest ich osiemnaście, ale zaledwie dwie z nich A1 i A2 spełniają wymogi i standardy autostrady.

Przez terytorium Litwy przebiega 6 tras europejskich:

  • E67: VIA BALTICA: Helsinki-Tallinn-Ryga-Pasvalys-Panevezys-Kaunas-Marijampole-Warszawa-Wrocław-Praga;

  • E28: Berlin-Gdańsk-Królewiec-Kybartai-Marijampole-Vilnius-Mińsk-Gomel;

  • E77: Psków-Ryga-Joniskis-Siauliai-Taurage-Krolewiec-Gdańsk-Warszawa-Kraków-Budapeszt;

  • E85: Klaipeda-Kaunas-Vilnius-Lida-Czernowce-Bukareszt-Aleksandropol;

  • E262: Ostrów-Daugavpils-Zarasai-Ukmerge-Kaunas;

  • E272: Klaipeda-Palanga-Siauliai-Panevezys-Ukmerge-Vilnius.

Na drogach Litwy jest mniejszy ruch niż w Polsce, jednak znaczenie tranzytowe Litwy rośnie z roku na rok. Szacuje się, że ruch wzrośnie szczególnie po oddaniu trasy Via Baltica.

Drogi na Litwie, autostrady

Zdjęcia: www.Lithuania.Travel

 

Docelowa sieć autostrad na Litwie jest wciąż w fazie planowania i projektowania. Prace budowlane prowadzone są obecnie na odcinkach jednej z głównych arterii - autostrady w ciągu trasy via Baltica. Droga ta łączy kraje bałtyckie i Finlandię z Polską i Czechami. Prace obejmują odcinek S8 i S61 (Suwałki – Budzisko) na terenie Polski oraz litewski fragment od polskiej granicy w Budzisku przez Mariampol do Kowna i dalej w kierunku Finlandii. Szacuje się, że w 2022 r. droga w znacznej długości zostanie rozbudowana do czteropasowej i oddana do użytku.

Stolica Litwy - Wilno z większymi miastami połączone jest drogami o standardzie zbliżonym do dróg szybkiego ruchu (w tym opisanych autostrad A1 i A2), choć na prowincji często występują także drogi szutrowe, co nie jest wykazywane przez część nawigacji GPS. Warto pamiętać, że nawet na głównych drogach przecinających miejscowości występują progi zwalniające.

Dość dobrze rozwinięta jest infrastruktura okołotransportowa - przy drogach istnieje prawie 400 parkingów i pól biwakowych, oprócz tego przydrożne punkty gastronomiczne, motele i szeroka sieć stacji paliwowych.

Międzynarodowe drogowe przejścia graniczne na Litwie:

  • na granicy z Polską - Kalvarij, droga A5; Lazdijai, droga 135;
  • na granicy z Łotwą - Butinge, droga A13, Bukaiciai, droga A222, Kalviai, droga A12, Salociai, droga A10, Obeliai, droga A122, Smelyne, droga A6;
  • na granicy z Białorusią - Lavoriskes, droga 103, Medininkai, droga A3; Salcininkai, droga 104, Raigardas, droga A4;
  • na granicy z Federacją Rosyjską (Obwód Kaliningradzki) - Nida, droga 167, Panemune, droga A12, Kybartai, droga A7.

Opłaty drogowe na Litwie – autostrady bezpłatne dla aut osobowych

Opłaty za drogi na Litwie obowiązują pojazdy ciężarowe, autobusy lub busy (od 8 miejsc dla pasażerów). Poruszanie się samochodem osobowym czy motocyklem po litewskich autostradach i drogach szybkiego ruchu jest bezpłatne.

Uwaga! Za drogi trzeba jednak zapłacić wtedy, gdy liczba miejsc dla pasażerów jest mniejsza niż 8, lecz w dowodzie rejestracyjnym auto zostało określone jako pojazd ciężarowy.

Opłaty należy dokonać kupując winietę np. na stacjach benzynowych. Właściwą część winiety naklejamy na szybę auta we wskazanym miejscu.

Mapa dróg i atrakcji turystycznych LitwyMapa turystyczna Litwy. Źródło: www.Lithuania.Travel

 

Co jeszcze musi wiedzieć kierowca podróżujący po Litwie, za co mandat?

Na Litwie obowiązuje ruch prawostronny. Uznawane jest polskie oraz międzynarodowe prawo jazdy. Podróżowanie po Litwie standardem kultury i bezpieczeństwa użytkowników dróg przypomina Polskę. Mimo to, należy zwracać uwagę na zdarzający się niedbały styl jazdy miejscowych kierowców (niebezpieczne włączanie się z dróg podporządkowanych, nierespektowanie ciągłych linii, brak włączania kierunkowskazów, raptowne zmiany pasa ruchu, gwałtowne zawracanie).

Co ważne, na litewskich drogach dopuszczalne jest zawracanie i skręt w lewo z lewego (tzw. szybkiego) pasa ruchu (nawet na tzw. drogach szybkiego ruchu i wielopasmowych ulicach w miastach), skręt w lewo na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną z oznaczonego dla tego celu pasa ruchu regulowany jest specjalnie do tego wydzieloną zieloną strzałką na oddzielnym sygnalizatorze (uwaga: wolno jechać wyłącznie, gdy taka zielona strzałka zostanie wyświetlona, jeśli nie jest wyświetlona, to należy czekać - w takim przypadku nie wyświetla się strzałka w kolorze czerwonym).

Nieporozumienia mogą wywołać np. oznaczenia zielonej strzałki na sygnalizatorach świetlnych. Na skrzyżowaniach umieszczone są na trwałe zielone strzałki zezwalające na skręt w prawo (uwaga: na skrzyżowaniach przed sygnalizatorem z palącym się czerwonym światłem z umieszczoną zieloną strzałką zezwalającą na skręt w prawo należy zatrzymać się przed linią STOP, a jeśli jej nie ma, przed przejściem dla pieszych i rozpocząć ponowną jazdę tylko po sprawdzeniu, że jazda jest bezpieczna i nie przysporzy utrudnień dla innych środków transportu lub pieszych).

Na Litwie jest większa elastyczność w zakresie stosowania poziomego oznakowania na drogach dlatego zalecane jest ograniczone zaufanie do znaków poziomych, a przede wszystkim do przerywanej linii oddzielającej dwa pasy jezdni w przeciwległych kierunkach, pozwalającej na wyprzedzanie przed wzniesieniami i na łukach dróg.

Przepisy drogowe, autostrady, podróżowanie po LitwieZdjęcia: www.Lithuania.Travel

 

Dopuszczalna prędkość jazdy na drogach na Litwie:

Dozwolona prędkość jest zależna nie tylko od rodzaju drogi, ale i od pory roku.

  • 50 km/godz. - na obszarze zabudowanym

  • 70 - 130 km/godz. - poza obszarem zabudowanym

  • 70 km/godz. - na drogach bez asfaltowej nawierzchni

  • 110 km/godz. (w okresie 1 listopada - 31 marca - 100 km/godz.) - na drogach szybkiego ruchu

  • 130 km/godz. (w okresie 1 listopada - 31 marca - 110 km/godz.) - na autostradach

Policja drogowa jest bardzo wyczulona na przekraczanie prędkości, za co nakłada wysokie mandaty, a nawet zabiera prawo jazdy. I tak, przekroczenie dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h jest karalne mandatem w wysokości od 450 do 550 EUR z pozbawieniem prawa prowadzenia pojazdów od 1 do 6 miesięcy, zaś początkujący kierowcy, kierowcy pojazdów, których masa jest ponad 3,5 t lub w których jest ponad 9 miejsc siedzących, kierowcy motocykli karani są pozbawieniem prawa jazdy na okres od 1 roku do 1 roku i 6 miesięcy. Osoby nie posiadające prawa jazdy karane są grzywną w wysokości od 450 do 700 EUR.

Trzeba uważać na fotoradary, bo w ramach działającego w Unii Europejskiej od kwietnia 2014 r. systemu wymiany informacji za przekroczenia prędkości karani są także kierowcy spoza Litwy.

Należy pamiętać, że na drogach Litwy obowiązuje:

  • włączania świateł do jazdy dziennej albo świateł mijania podczas ruchu pojazdu od świtu do zmierzchu

  • od 10 listopada do 1 kwietnia należy używać opon zimowych

  • zabrania się w czasie jazdy prowadzenia rozmów telefonicznych, jeżeli samochody nie są wyposażone w specjalne urządzenia nagłaśniające.

  • zapinanie pasów bezpieczeństwa dotyczy kierowców i pasażerów

  • zgodnie z przepisami ruchu drogowego (art. 199.) dzieci do 135 cm wzrostu mają być przewożone w specjalnych fotelikach, dostosowanych do ich wzrostu i wagi

Na Litwie dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,4 promila, jednak w przypadku kierowców ze stażem mniejszym niż dwa lata, kierowców samochodów ciężarowych i autobusów oraz motocyklistów limit wynosi 0,0 promila. Za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu ze stężeniem we krwi powyżej 0,4 promila i poniżej 1,5 promila grozi kara grzywny i pozbawienie prawa jazdy. Za prowadzenie pojazdu ze stężeniem alkoholu we krwi powyżej 1,5 promila sprawca odpowiada na podstawie kodeksu karnego - grozi za to kara grzywny albo areszt, albo pozbawienie wolności do 12 miesięcy. Przepisy przewidują również pozbawienie prawa jazdy na okres do 3 lat lub zabranie pojazdu.

W przypadku kolizji, każdy z uczestniczących w zdarzeniu ma obowiązek powiadomienia policji i pozostania na miejscu wypadku, jeśli w wyniku wypadku drogowego doznali urazów ciała lub zginęli ludzie, gdy w wypadku drogowym uczestniczyły więcej niż dwa pojazdy oraz jeśli na miejscu wypadku brak osoby, której mienie zostało uszkodzone.

Zawiadamianie policji o wypadku drogowym nie jest konieczne, jeżeli nie wystąpiły przypadki wymienione powyżej, a uczestnicy kolizji są zgodni, co do okoliczności wypadku. W takim przypadku uczestnicy kolizji powinni wypełnić Oświadczenie o zdarzeniu drogowym lub na czystej kartce papieru nakreślić schemat wypadku, opisać okoliczności z podaniem danych personalnych uczestników kolizji (na podstawie przedłożonych dokumentów), zebrać podpisy wszystkich uczestników kolizji oraz w miarę możliwości świadków.

Ciekawostki

Należy pamiętać o jednogodzinnej różnicy czasu między Polską a Litwą (np. w Wilnie jest godzina 12.00, to w Warszawie 11.00).

W sklepach na terenie całego kraju od 01.01.2018 od poniedziałku do soboty alkohol jest sprzedawany od godz. 10 do 20, w niedziele od godz. 10 do 15, po tych godzinach obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu. Ponadto alkohol nie jest sprzedawany osobom do 20 roku życia oraz będącym pod wpływem alkoholu.

Telefony alarmowe:

112 zintegrowany system ratunkowy

118 informacja telefoniczna

LITWA - AUTOSTRADY I DROGI EKSPRESOWE