Rybnik
Jak wskazuje nawa miasta, rejon Rybnika był najsilniejszym ośrodkiem gospodarki rybnej na Śląsku już od X w. Do dziś jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta stanowi Jezioro Rybnickie, przy którym znajduje się ośrodek wypoczynkowy oraz kilka klubów żeglarskich. Inna atrakcja miasta to zabytkowa kopalnia Ignacy z wieżą widokową. Rybnik to także wspaniałe zabytki. Najstarsze z nich to kościoły: akademicki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, pochodzący z połowy XV w. oraz drewniany kościół św. Katarzyny z 1534 r. w dzielnicy Wielopole. Inne najważniejsze zabytki miasta to: bazylika św. Antoniego, zbudowana w latach 1903-1906; budynek dawnego Starostwa w Rybniku z 1887 r.; klasycystyczny dawny ratusz miejski z wieżą zegarową z 1822 r., obecnie mieszczący muzeum miejskie oraz Urząd Stanu Cywilnego; kościół ewangelicko-augsburski zbudowany w 1791 r.; zamek piastowski, wzniesiony na początku XIII w., całkowicie przebudowany w XVIII w.; kościół pw. MB Bolesnej z lat 1798-1801.
Drogi w Rybniku
Wschodnią częścią miasta (na granicy z Żorami) biegnie najważniejsza dla Rybnika trasa – autostrada A1 (zwana Autostradą Bursztynową), łącząca Trójmiasto, Toruń, Łódź, Częstochowę oraz Górny Śląsk z granicą polsko-czeską. Autostrada odciąża drogi przechodzące przez miasto (głównie biegnącą na osi północ-południe drogę krajową nr 78), zdejmując z nich w znacznym stopniu ciężar tranzytu. Odcinek autostrady przebiegający przez Rybnik jest bezpłatny. Autostrada A1 docelowo ma mieć prawie 570 kilometrów długości.
Druga droga Rybnika to wspomniana już droga krajowa nr 78. To droga biegnąca w przybliżeniu wzdłuż linii wschód-zachód, jednak przez Rybnik biegnie południkowo, równolegle do autostrady A1, omijając ścisłe centrum miasta od zachodu. DK78 wjeżdża do Rybnika od południowego-zachodu ul. Wodzisławską. Na Rondzie Wodzisławskim trzecim zjazdem kieruje się w ul. W. Reymonta i dociera do ul. Jana Kotucza. Po 2 km, na Rondzie Gliwickim 78-ka trzecim zjazdem kieruje się na północ, w ul. Gliwicką i opuszcza miasto, kierując się właśnie do Gliwic. Jest to droga o długości ok. 230 km, łącząca województwa śląskie (Chałupki na granicy z Czechami) i świętokrzyskie (Chmielnik). Biegnie m.in. przez Wodzisław Śląski, Gliwice, Szczekociny i Jędrzejów.
Na terenie Rybnika funkcjonują dwie drogi, odciążające centrum, jednak nie do końca można nazwać je obwodnicami. Funkcjonują jako Obwiednia Północna i Obwiednia Południowa. Obie mają za zadanie przede wszystkim zdjęcie ruchu z drogi krajowej nr 78 (obie przecinają krajówkę na przeciwległych krańcach miasta) i rozprowadzenie go na wschód i zachód Rybnika.
Przez miasto przebiegają także cztery drogi wojewódzkie, z czego trzy DW920, DW925 i DW929 zaczynają bieg w mieście a DW935 biegnie przez Rybnik tranzytem.
DW920 – startuje na skrzyżowaniu Kotucza i Rudzkiej na północnym-zachodzie Rybnika, odbijając od krajowej 78-ki na północ. Droga biegnie ul. Rudzką i po 13 km od startu dociera do Rud.
DW925 – droga o długości ok. 45 km, łącząca Rybnik i Bytom. Biegnie przez Stanowice, Orzesze, Mikołów i Rudę Śląską. 925-ka zaczyna bieg na wschodzie Rybnika, na skrzyżowaniu Mikołowskiej i Wyzwolenia, odbijając na północny-wschód od wojewódzkiej 935-ki. Opuściwszy Rybnik ul. Mikołowską, przecinając autostradę A1.
DW929 – zaczyna bieg na wschodzie Rybnika, odbijając na skrzyżowaniu Żorskiej i Prostej od wojewódzkiej 935-ki. Z ul. Prostej droga przechodzi w Świerklańską i skręca w Chwałowicką. Minąwszy dzielnicę Chwałowice, droga opuszcza Rybnik i, kierując się na południe dociera do Świerklan, gdzie kończy swój bieg po 10 km.
DW935 – istotna dla regionu droga o długości ok. 63 km, łącząca Racibórz i Pszczynę. Biegnie przez Rydułtowy, Żory i Suszec. Droga przecina Rybnik z zachodu na wschód, przez chwilę wiodąc wspólnie z krajową 78-ką. 935-ka wpada do miasta od zachodu ul. Raciborską i od razu wpada w 78-kę. Wspólnie omijają centrum miasta od zachodu. Na Rondzie Gliwickim drogi rozstają się – 78-ką skręca w lewo a 935-ka kontynuuje okrążanie centrum Rybnika. Po dotarciu do skrzyżowania z Żorską 935-ka skręca w nią w lewo i opuszcza Rybnik.