CZECHY - AUTOSTRADA D1 - INFORMACJE, PRZEBIEG, OPŁATY

AUTOSTRADA D1: PRAGA – BRNO – OSTRAWA – POLSKA

Autostrada D1 jest najdłuższą spośród czeskich autostrad. Już teraz liczy 352 km, a docelowo wydłuży się jeszcze o kolejne 24 km. Przebiega od Pragi najpierw w kierunku południowo wschodnim do Brna i stąd odbija na północny wschód w kierunku Polski.

Autostrada D1 jest kluczowym połączeniem Czech Środkowych, Moraw i Śląska. Autostrada startuje w Pradze, na Autostradowej Obwodnicy Pragi D0 i przebiega kolejno przez miasta: Jihlava, Brno (tu łączy się z autostradą D2, która prowadzi do Bratysławy i D52, która biegnie w kierunku Wiednia), Vyškov (stąd odbija na północ autostrada D46 w kierunku na Ołomuniec), Hulín, Přerov, Lipník nad Bečvou (połączenie z autostradą D35), Bělotín i Ostrava. Autostrada D1 kończy swój bieg na granicy z Polską, gdzie w Gorzyczkach łączy się z polską autostradą A1.

Większość autostrady jest już gotowa. Odcinek pomiędzy miastami Přerov i Lipník nad Bečvou o długości 14 km jest w trakcie budowy i ma zostać oddany do ruchu w sierpniu 2018 roku.

Odcinek Říkovice – Přerov o długości 10 km jest na etapie planowania i jego realizacja ma ruszyć w 2018 roku i zakończyc się w 2021 r.

Autostrada D1 jest płatna (wymagana winieta) praktycznie na całym odcinku. Z opłaty wyłączono jedynie odcinek na obwodnicy Brna i Ostravy.

Odcinki płatne na autostradzie D1:

  • Praga-Chodov, zjazd na 2 km, jeszcze w Pradze – Kývalka, 182km, połączenie z drogą nr 23, na początku Obwodnica Brna.

  • Holubice, 210 km autostrady, na połączeniu z drogą nr 50 – Kroměříž-Zachód, 258 km, początek obwodnicy tego miasta.

  • Kroměříž-Wschód, 260 km, koniec obwodnicy miasta – Říkovice, 272 km, koniec autostrady.

  • Lipník nad Bečvou, 298 km, na połączeniu z autostradą D35 – Ostrava-Rudná, 354 km, początek obwodnicy miasta, połączenie z drogą nr 11.

Zobacz szczegółową mapę płatnych odcinków czeskich autostrad.

Poniżej prezentujemy mapę samochodową google - mozesz zobaczyć przebieg autostrady D1 na aktywnej mapie.

 

CZECHY AUTOSTRADA D1 - MAPA GOOGLE

odcinki gotowe
odcinki w budowie
odcinki planowane
zobacz aktywną mapę