CZECHY - AUTOSTRADA D0 - INFORMACJE, PRZEBIEG, OPŁATY

CZECHY – AUTOSTRADA D0 – AUTOSTRADOWA OBWODNICA PRAGI

Docelowo obwodnica Pragi będzie miała długość 82 km i okrąży całe miasto. Aktualnie jest gotowa w połowie – 40 km drogi jest już w użytkowaniu. To odcinki D0 od południa i zachodu oraz krótki fragment od północnego wschodu. Od niej odbijają główne autostrady Czech.

Autostrada D0 (Pražský okruh) docelowo zamknie pierścieniem stolicę Czech. To od niej odbijać będą we wszystkich kierunkach kolejne autostrady łączące Pragę z innymi częściami kraju i sąsiednimi państwami.

Od południowego wschodu autostrada łączy się już z autostradą D1, najdłuższą autostradą w Czechach, która biegnie przez Brno i Ostravę w kierunku granicy z Polską, gdzie łączy się z naszą autostradą A1. Od południa od D0 odbijać będą dwie autostrady: D3 w kierunku na miasta Příbram i Nová Hospoda (gotowa w połowie) i D4, która poprowadzi do granicy z Austrią przez České Budějovice (gotowe 51 spośród planowanych 172 km, w budowie 19 km). Południowy fragment D0 jest już gotowy, ale połączenia z D3 i D4 są dopiero na etapie planowania. Od południowego zachodu od D0 odbiega autostrada D5, która prowadzi do granicy z Niemcami przez Pilzno. Na zachodzie startuje od niej autostrada D6, która docelowo połączy Pragę z Niemcami przez miasta Karlovy Vary i Cheb (aktualnie gotowe 76 spośród planowanych 168 km). Od północnego zachodu rusza stąd droga D7 prowadząca do miejscowości Chomutov (gotowa w połowie). Od północy rusza z Pragi autostrada D8, która biegnie przez Ústí nad Labem i dociera do granicy z Niemcami, gdzie wpada w niemiecką autostradę A17. Droga ta jest już gotowa w całości i ma 94 km długości. Cały północny odcinek obwodnicy jest dopiero na etapie planowania. Od północnego zachodu od praskiej obwodnicy startują autostrada D10 do miast Mladá Boleslav i Turnov oraz D11, która już teraz łączy Pragę z Hradec Králové, a docelowo przez Trutnov połączy się z polską drogą ekspresową S3. Ten krótki fragment obwodnicy właśnie między połączeniem z D10 i D11 jest już w użytkowaniu.

Autostrada D0 jest płatna na południowym odcinku. Winieta na obwodnicy Pragi nie jest jeszcze wymagana na odcinkach zachodnim (połączenia z drogami D5, D6 i D7) i wschodnim (miedzy zjazdem na autostradę D10 i D11).

Odcinek objęty opłatami: od węzła Modletice, 76 km na połączeniu z autostradą D1 do węzła Praga-Slivenec, na 16 km, zjeździe do centrum Pragi od Południa. Zobacz szczegółową mapę płatnych odcinków czeskich autostrad.

Poniżej prezentujemy mapę samochodową google - mozesz zobaczyć przebieg obwodnicy Pragi na aktywnej mapie.

 

CZECHY AUTOSTRADA D0 - MAPA GOOGLE

odcinki gotowe
odcinki w budowie
odcinki planowane
zobacz aktywną mapę