CZECHY - AUTOSTRADA D5 - INFORMACJE, PRZEBIEG, OPŁATY

AUTOSTRADA D5: PRAGA – PILZNO – NIEMCY

Autostrada D5 to bardzo ważny element czeskiej sieci autostrad, łączy bowiem stolicę Czech z Niemcami a tym samym włącza w sieć dróg Europy Zachodniej. Autostrada jest gotowa na całej swojej długości – ma 151 km długości. Przebiega przez Pilzno.

Autostrada D5 zaczyna swój bieg na Praskiej Obwodnicy czyli autostradzie D0. Stąd odbija na węźle Třebonice na południowy zachód. Pilzno mija od południa stanowiąc jednocześnie autostradową obwodnicę miasta. Do granicy dociera na przejściu Rozvadov/Waidhaus. Tu autostrada łączy się z niemiecką autostradą A6, która przecina południowe Niemcy i przez Norumbergę, Heilborn, Mannheim dociera do granicy z Francją.

Budowa autostrady D5 ruszyła pod koniec lat 70. Ostatni gotowy odcinek oddano zaś do ruchu w 2006 roku – był to ostatni fragment obwodnicy Pilzna.

Autostrada D5 jest płatna - winieta wymagana jest na większości z oddanych do ruchu odcinków. A zatem winieta jest konieczna już na zjeździe z Obwodnicy Pragi (na której również jest obowiązkowa). Pierwszy wyłączony z opłat odcinek to obwodnica miejscowości Beroun między 14 km i 22 km autostrady. Drugi fragment bez obowiązkowej winiety to długa obwodnica Pilzna, od węzła Ejpovice (67 km) do węzła Sulkov (89 km). Z opłat wyłączono także fragment drogi D5 na jezdni prowadzącej od granicy z Niemcami do MOPu Rozvadov na 150 km, w celu umożliwienia zakupu winiety osobom wjeżdżającym do Czech.

Zobacz szczegółową mapę płatnych odcinków czeskich autostrad.

Aby zobaczyć aktywną mapę google z całym porzebiegiem autostrady D5 przejdź niżej.

 

CZECHY AUTOSTRADA D5 - MAPA GOOGLE

odcinki gotowe
odcinki w budowie
odcinki planowane
zobacz aktywną mapę