CZECHY - AUTOSTRADA D8 - INFORMACJE, PRZEBIEG, OPŁATY

AUTOSTRADA D8: PRAGA – ÚSTÍ NAD LABEM – NIEMCY

Autostrada D8 to kolejna autostrada czeskiego systemu dróg szybkiego ruchu, która łączy stolicę z sąsiednim państwem. Trasa biegnie na północ, przez Ústí nad Labem, do granicy z Niemcami. Jest gotowa w całości i ma 94 km długości.

Autostrada D8 obecnie staruje w Pradze. Docelowo trasazachnie swój bieg od Autostradowej Obwodnicy Pragi czyli drogi D0, ale ta na północy stolicy widnieje jedynie w planach. Autostrada prowadzi na północny zachód w kierunku Ústí nad Labem i dalej przejścia granicznego Petrovice/Breitenau. Tu łączy się z niemiecką autostradą A17, która prowadzi do Drezna. Tuż za Pragą od autostrady D8 odbija droga nr 9, a w Nowej Wsi D9 krzyżuje się z trasą nr 16. W Sulejovicach autostrada łączy się z drogami krajowymi nr 15 i 30. Kawałek dalej odbija od niej stara droga krajowa nr 8, a autostrada D8 odbija na północ w kierunku Ústí. Na północ od tej miejscowości D8 przecina jeszcze krajową 13-tkę i dociera do granicy z Niemcami gdzie kończy swój bieg.

Autostrada D8 jest autostradą płatną na odcinku od Pragi do obwodnicy Ústí nad Labem. Winieta jest obowiązkowa między węzłami Zdiby (1 km autostrady) i Řehlovice (65 km, połączenie z drogą nr 63), następnie między węzłem Knínice (80 km) i granicą z Niemcami (92 km). Na tym drugim odcinku, winieta nie jest wymagana na jezdni prowadzącej od granicy z Niemcami.

Zobacz szczegółową mapę płatnych odcinków czeskich autostrad.

Poniżej na mapie google mozesz zobaczyć szczegółowy przebieg autostrady D8.

 

 

CZECHY AUTOSTRADA D8 - MAPA GOOGLE

odcinki gotowe
odcinki w budowie
odcinki planowane
zobacz aktywną mapę