1. Strona główna
  2. Miejscowości
  3. Leszno - mapa samochodowa

LESZNO - MAPA SAMOCHODOWA

LESZNO - NA MAPIE

Leszno

Leszno jest miastem powiatowym położonym w zachodniej Polsce, w południowo-zachodniej części województwa wielkopolskiego (w latach 1975-1998 Leszno było siedzibą władz województwa leszczyńskiego). Zamieszkuje je około 65 tys. mieszkańców, na powierzchni 31,86 km²; co daje miastu siódmą lokatę pod względem wielkości w województwie wielkopolskim. Leży w połowie drogi pomiędzy Poznaniem i Wrocławiem. Na sieć drogową Leszna składają się drogi krajowe nr 5 i 12 oraz wojewódzkie nr: 323 i nr 432.
Leszno

Prawa miejskie Leszno uzyskało w połowie XVI w., było siedzibą rodu Leszczyńskich. Wśród zabytkowych budowli dominują XVII- i XVIII-wieczne.

Drogi w Lesznie

Leszno leży na przecięciu dwu znacznych dróg krajowych – DK5 i DK12.

DK5 – droga o długości ok. 496 km, łącząca Nowe Marzy (autostrada A1) w województwie kujawsko-pomorskim z polsko-czeską granicą w Lubawce (województwo dolnośląskie). Droga biegnie m.in. przez Bydgoszcz, Gniezno, Poznań, Kościan, Leszno, Wrocław, Kamienną Górę. Od Wrocławia do Kostomłotów droga biegnie tranzytem przez autostradę A4. W granicach Leszna DK5 wiedzie z północy na południe przez centrum miasta, jednak docelowo jej trasa ma przenieść się w ciąg planowanej zachodniej obwodnicy miasta, która biec będzie drogą ekspresową S5. Obecnie leszczyński odcinek S5-ki znajduje się w fazie przetargu, co oznacza, że w niedalekiej przyszłości może ruszyć budowa obwodnicy miasta. Na skrzyżowaniu Estkowskiego z al. Konstytucji 3 Maja 5-ka przecinaj się z drogą krajową nr 12.

DK12 – jedna z najdłuższych dróg krajowych w Polsce o długości ok. 757 km, łącząca polsko-niemiecką granicę w Łęknicy (województwo lubuskie) z granicą państwa z Ukrainą koło Dorohuska (województwo lubelskie). Droga przebiega m.in. przez Żary, Żagań, Głogów, Leszno, Gostyń, Kalisz, Sieradz, Piotrków Trybunalski, Radom, Puławy i Chełm. Przez Leszno DK12 prowadzi z zachodu na wschód dwujezdniowymi drogami, m.in. ul. Szybowników, al. Jana Pawła II, Estkowskiego i Unii Europejskiej. Droga nie omija centrum miasta i nie zmieni się to nawet po oddaniu drogi ekspresowej S5.

W Lesznie biegną dwie drogi wojewódzkie (obie zaczynają tu swój bieg) – DW nr 323 i nr 432. Pierwsza z nich startuje na południu Leszna, odbijając od krajowej 5-ki. Kieruje się na południe, do województwa dolnośląskiego. Mija Górę i po 64 km dociera do Lubina, gdzie kończy bieg. DW432 natomiast odbija od krajowej 12-ki na wschodnich obrzeżach Leszna i kieruje się na północny-wschód. Po 86 km dociera do Wrześni mijając po drodze m.in. Śrem i Środę Wielkopolską.

LESZNO - AKTUALNA MAPA DRÓG

Poniżej prezentujemy mapę samochodową miejscowości Leszno. Na interaktywną mapę Google naniesione zostały przebiegi najważniejszych dróg w miejscowości i najbliższej okolicy. Kolorem zielonym oznaczono przebieg gotowych odcinków autostrad. Kolorem niebieskim oznaczono drogi ekspresowe. Kolorem czerwonym oznaczone zostały drogi krajowe, a pomarańczowym drogi wojewódzkie. Na mapie samochodowej prezentujemy zatem cały istniejący system drogowy miejscowości Leszno. Autostrady i drogi ekspresowe tworzą w Polsce sieć dróg szybkiego ruchu, która rozrasta się z roku na rok. Linią przerywaną zaznaczono te odcinki tych ważnych dróg, które są w budowie, a kropkami odcinki planowane. Zwracamy uwagę na to, że wszystkie zamieszczone na mapie przebiegi mają charakter wyłącznie orientacyjny i nie należy ich traktować jako rzeczywiste przebiegi dróg, zwłaszcza dróg planowanych, bowiem w dużym powiększeniu mapy mogą wystąpić znaczące różnice pomiędzy przebiegiem faktycznie planowanym, a tym zamieszczonym na mapie.

autostrada
droga ekspresowa
droga krajowa
droga wojewódzka
LESZNO - aktualna mapa dróg

LESZNO - GŁÓWNE DROGI I ULICE

LESZNO - INFORMACJE O BUDOWIE I REMONTACH DRÓG

Więcej o drogach w miejscowości Leszno

LESZNO - JAK DOJADĘ

LESZNO - ODLEGŁOŚCI DO NAJWIĘKSZYCH MIAST

POPULARNE W CONADROGACH.PL