Obwodnica Góry – komfortowa trasa z Leszna do Lubina
Zakończono projektowanie obwodnicy miejscowości Góra w woj. dolnośląskim. Wkrótce ruszy jej budowa. Mapa: Kobylarnia SA

Wkrótce rozpocznie się budowa obwodnicy miasta Góra w województwie dolnośląskim. Będzie ona częścią rozbudowywanej drogi wojewódzkiej nr 323 łączącej między innymi Leszno z Lubinem. Będzie to również bezpieczne i wygodne połączenie pomiędzy trasami szybkiego ruchu S3 oraz S5. Prace projektowe zostały zakończone. Wykonawca oczekuje na wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, które pozwoli rozpocząć prace budowlane.

Droga wojewódzka nr 323 licząca długość 65 kilometrów w ostatnich latach zyskuje coraz większe znaczenie komunikacyjne. W 2012 roku wraz z budową mostu na Odrze, który zastąpił przeprawę promową trasa stała się najkrótszym połączeniem Leszna i Lubina oraz dróg krajowych nr 3 (Legnica-Szczecin) i nr 5 (Wrocław-Poznań-Bydgoszcz). Wkrótce ruszy też budowa obwodnicy miasta Góra. Za jej wykonanie jest odpowiedzialna jest KOBYLARNIA S.A.

- Inwestycję realizujemy w trybie „zaprojektuj i wybuduj” – mówi wiceprezes spółki Michał Niemyt. – Zakończyliśmy już prace nad projektem. Czekamy teraz na zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Zakładamy, że wiosną będziemy mogli rozpocząć prace budowlane. Przygotowując samemu projekt mamy solidną podstawę do wejścia w teren. Dużym ułatwieniem będzie realizacja dużego zakresu prac poza istniejącym pasem drogowym - dodaje.

Cała obwodnica będzie liczyć długość 3,5 kilometra i ominie miasto od zachodu. Pozwoli wyprowadzić ciężki ruch z wąskich ulic centrum oraz znacznie podniesie poziom bezpieczeństwa. Trasa będzie składać się z jednej jezdni o szerokości 7 metrów (plus opaski i pobocza) oraz chodnika. Na nowym ciągu drogi wojewódzkiej nr 323 zaprojektowano 3 skrzyżowania z ruchem okrężnym. Pozwolą one skomunikować nową obwodnicę z drogami lokalnymi oraz inną drogą wojewódzką nr 324 relacji Szlichtyngowa-Rawicz. Najwięcej dodatkowych prac związanych z budową nowych odcinków chodników, przejść dla pieszych i przebudową uzbrojenia podziemnego planowanych jest w rejonie miejscowości Stara Góra. Przy realizacji inwestycji przewidziano włączenie do nowego układu drogowego powstającej w Górze podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”.

 

Obwodnica Góry - rondo

Obwodnica Góry w ciągu DW323 - rozwiązanie z rondem na połączeniu z drogą wojewódzką nr 324.

 

Opracowanie projektu zadania uwzględniło wymagania Raportu Oceny Oddziaływania na Środowisko, wprowadzając do realizacji m.in. przejścia dla małych zwierząt, w szczególności płazów, wraz z płotkami naprowadzającymi i budowę ekranów akustycznych. Inwestorem jest Dolnośląska Służba Dróg i Kolei (Województwo Dolnośląskie).

Obwodnica Góry w liczbach:

17,44 mln zł netto kosztuje budowa obwodnicy miasta Góra w ciągu drogi wojewódzkiej nr 324

3,54 kilometra to długość nowej obwodnicy, którą wykona spółka KOBYLARNIA S.A.

65 kilometrów liczy cała droga nr 324 łącząca Leszno z Lubinem

 

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

gorowianin
2018-06-04 13:51
No i po obwodnicy. Wojewoda dał poPIS.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: