• Facebook - conadrogach
Pomorskie: Omijamy Kościerzynę obwodnicą
Obwodnica Kościerzyny od 1 października 2017 r. przejezdna. Teraz łatwiej i szybciej będziemy podróżować DK20. Zdjęcia: GDDKIA

Koniec korków w Kościerzynie. Od 1 października obwodnica Kościerzyny w ciągu drogi krajowej nr 20 jest przejezdna. Jej realizacja trwała 3 lata i kosztowała 168 mln zł brutto.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku otworzyła w niedzielę (1 października) obwodnicę Kościerzyny. Inwestycję w formule „Projektuj i buduj” wykonało konsorcjum firm z Grupy STRABAG.

Nowa trasa ma 7,6 km długości oraz 2 pasy w jedną stronę i jeden w przeciwną (2+1). Oprócz samej drogi konsorcjum wybudowało cztery węzły drogowe, łączące główną arterię z drogami niższej kategorii - „Kościerzyna Zachód”, „Kościerzyna Południe”, „Kościerzyna Wschód” oraz „Wieżyca”, posiadające rezerwę pod przyszłą rozbudowę obwodnicy do przekroju 2x2.

Obwodnica Kościerzyny w ciągu drogi krajowej nr 20

Obwodnica Kościerzyny w ciągu drogi krajowej nr 20. Zdjęcia: Strabag

Ponadto w ramach inwestycji powstały: przepusty ekologiczne wraz z ogrodzeniem ochronno - naprowadzającym, szczelny system odprowadzenia wód opadowych, zespoły podczyszczające wody opadowe z jezdni, zbiorniki retencyjne i infiltracyjne. Powstał również 122-metrowy wiadukt nad liniami kolejowymi i kilka wiaduktów drogowych. Wykonawca zamontował ekrany akustyczne i posadził zieleń izolacyjną. W realizacji inwestycji nie zabrakło również przebudowy i budowy dróg dojazdowych.

Kościerzyna do tej pory była jednym z najbardziej zakorkowanych miast w województwie pomorskim, gdyż przecinają się w niej trasy, po których odbywał się ruch tranzytowy: DK20 Stargard Szczeciński - Gdynia i DW214, a także DW 221 łącząca miasto z Gdańskiem.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Marek
2017-10-03 17:12
Przy takim froncie robót na nowym śladzie, przekrój 2+1 to ROZBÓJ W BIAŁY DZIEŃ!!!

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: