POLSKA - MAPA GOOGLE

odcinki gotowe
odcinki w budowie
odcinki planowane
zobacz aktywną mapę

POLSKA - DROGI, AUTOSTRADY, OPŁATY, WINIETY

DROGI W POLSCE

Polska leży w Europie Środkowej co sprawia, że nasze autostrady i drogi ekspresowe znajdują się w ciągu międzynarodowych korytarzy transportowych. Nasze położenie daje nam ułatwiony, bo z unijnym wsparciem, rozwój dróg i innych połączeń komunikacyjnych. Powstające autostrady i drogi ekspresowe tworzą siatkę połączeń w kierunkach północ – południe (np. autostrada A1, droga ekspresowa S3, S7, S17, S9), ze wschodu na zachód (np. autostrada A4, A2, droga ekspresowa S6). Powstają również ekspresowe połączenia przecinające kraj na wskroś jak np. drogi S5, S11, S8, jak i obwodnice miast w tym Warszawy, Krakowa. Za przejazd fragmentami autostrad pobierane są opłaty. Jak na razie dla aut osobowych i motocykli obowiązuje manualny system poboru opłat.

Drogi w Polsce
Przybywa nowych kilometrów autostrad i dróg szybkiego ruchu w Polsce. Zdjęcia: conadrogach.pl

Autostrady i drogi ekspresowe w Polsce - długość, połączenia, w budowie ...

Mapa drogowa Polski poszerzyła się w ostatnich latach o setki kilometrów dróg szybkiego ruchu tj. autostrad i dróg ekspresowych. Porównanie stanu z 2007 roku, kiedy to dysponowaliśmy niespełna 700 kilometrami autostrad i 300 km dróg ekspresowych, do obecnej sieci wskazuje na olbrzymią dynamikę realizowanych inwestycji drogowych.

Od 2007 do 2017 r. oddano do użytku 3 968,4 km nowych lub przebudowanych dróg krajowych, w tym: ponad 978 km autostrad i 1 572 km dróg ekspresowych oraz 1 418 km pozostałych dróg krajowych. Mimo narzekań i problemów z budową dróg w Polsce trzeba przyznać, że ostatnie lata to największy boom budowlany w historii polskiego drogownictwa. Przykładowo w latach 2007-2012 pod względem dynamiki rozwoju sieci autostradowej Polska, ze 106% przyrostem liczby kilometrów autostrad, była liderem wśród krajów europejskich. Sieć dróg ekspresowych wzrosła w tym okresie o ponad 230%.

Dotychczas dużym wsparciem w realizowanych inwestycjach były środki z Unii Europejskiej. Unijne dofinasowania stworzyły nowe możliwości rozwoju połączeń drogowych w Polsce nie tylko w postaci autostrad, dróg ekspresowych, ale również obwodnic miejscowości, dróg wojewódzkich i lokalnych. W 2017 r. oddano do użytku 356 km dróg krajowych, a na koniec roku trwały prace na trasach o łącznej długości 1 293 km. Przypomnijmy, że Program Budowy Dróg Krajowych (PBDK) na lata 2014–2023 (z perspektywą do 2025 r.) przewiduje realizację około 3 900 km autostrad i dróg ekspresowych.

Rozwinięta mapa samochodowa Polski przekłada się w sposób bezpośredni na komfort, bezpieczeństwo oraz na oszczędności pochodzące z krótszego czasu przejazdu pomiędzy wybranymi miejscowościami.

Nadal wiele dróg szybkiego ruchu pozostaje jeszcze w budowie i planach. Największymi bolączkami jest obecnie brak kompletnej obwodnicy Warszawy, nierozbudowana i zakorkowana pseudo-autostrada A4 Wrocław – Legnica oraz dziury na mapie w postaci brakujących odcinków autostrad A1, A2 i ekspresówek.

Opłaty za autostrady w Polsce – bilety na bramkach dla osobowych, e-myto dla ciężarowych

Docelowo wszystkie autostrady w Polsce będą płatne. Z opłat zwolnione będą jedynie autostradowe obwodnice niektórych miejscowości. Obecnie musimy płacić na odcinkach autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz przez prywatnych koncesjonariuszy.

W Polsce mamy dwa rodzaje opłat drogowych: manualny, gdzie trzeba się zatrzymać na bramce i pobrać bilet i przy zjeździe go opłacić, oraz elektroniczny, którym objęte są pojazdy powyżej 3,5 tony.

Odcinki autostrad PPP (powstałe w ramach systemu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego zarządzane przez koncesjonariuszy):

  • Autostrada A1 - odcinek Rusocin - Nowa Wieś
  • Autostrada A2 - odcinek Konin - Świecko
  • Autostrada A4 - odcinek Kraków - Katowice

Odcinki autostrad zarządzane przez GDDKiA:

  • A2 Konin-Stryków - zobacz obowiązujące stawki
  • A4 Wrocław (węzeł Bielany Wrocławskie) - Sośnica (węzeł Sośnica)

Obowiązujące stawki:

Opłaty drogowe na autostradzie A1

Opłaty drogowe na autostradzie A2

Opłaty drogowe na autostradzie A4

Niestety manualny system poboru opłat w Polsce powoduje, że w sezonie tworzą się olbrzymie korki na bramkach autostradowych. Dodatkową uciążliwością jest to, że jest on niejednolity – jest system manualny dla aut osobowych, elektroniczny dla ciężarowych i dodatkowo kolejne trzy systemy manualne na odcinkach koncesyjnych autostrad A1, A2 i A4.

Nadal pytaniem pozostaje przyszły system poboru opłat po 2018 roku. W listopadzie 2018 r. kończy się umowa na obsługę elektronicznego poboru opłat na drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (system viaToll) z obecnym operatorem firmą Kapsch. Rząd chce aby poborem opłat zajęła się inspekcja drogowa. Resort infrastruktury zapewnia, że ma przygotowywany harmonogram prac koniecznych do skutecznego przejęcia systemu i zapewnia, że zmiana spowoduje przejęcie pełnej kontroli nad poborem opłat.

Co jeszcze musi wiedzieć kierowca podróżujący po Polsce, za co mandat?

Mandaty w Polsce, w porównaniu do innych krajów UE nie należą do najdroższych. Najwyższy mandat za wykroczenie drogowe to 500 zł (np. za nadmierną prędkość, za przejechanie na czerwonym świetle czy nieudzielenie pomocy ofierze wypadku).

Przepisy obowiązujące uczestników ruchu drogowego znajdują się w ustawie Prawo o ruchu drogowym, tzw. Kodeksie Drogowym. Na tym jednak nie koniec bo za przewinienie naliczone są również punkty karne. Za jedno wykroczenie można otrzymać do 10 punktów karnych. Należy pilnować by nie przekroczyć limitu 24 punktów karnych, a młodzi kierowcy 20. Jeśli nieprzestrzegający przepisów kierowca „zbierze” więcej punktów konieczne jest ponowne zdanie egzaminu na prawo jazdy (teoretycznego i praktycznego) oraz zaliczenie badań psychologicznych. Jest też możliwa raz na jakiś czas "likwidacja" częsci punktów karnych po odbyciu odpłatnego szkolenia.

Lista możliwych do popełnienia przez kierowców wykroczeń jest długa. Poniżej przedstawiamy informacje jakie limity prędkości obowiązują na drogach, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu i na co zwrócić uwagę przewożąc pasażerów.

Dopuszczalna prędkość jazdy na polskich drogach:

Dla motocykli, samochodów osobowych do 3,5 t:

  • w obszarze zabudowanym - 50 km/h
  • w obszarze niezabudowanym – 90 km/h,
  • na drogach ekspresowych: jednojezdniowych – 100 km/h; dwujezdniowych – 120 km/h,
  • na autostradach – 140 km/h.

Dla pojazdów z przyczepą oraz samochodów ciężarowych powyżej 3,5 t:

  • w obszarze zabudowanym - 50 km/h
  • w obszarze niezabudowanym – 70 km/h,
  • na autostradach i drogach ekspresowych – 80 km/h.

Pamiętajmy, że w razie holowania prędkość nie może przekraczać 30 km/h na obszarze zabudowanym i 60 km/h poza tym obszarem. Ponadto w strefie zamieszkania, maksymalna prędkość, z którą mogą poruszać się pojazdy to 20 km/h, a pierwszeństwo zawsze mają piesi.

Należy pamiętać, że na drogach w Polsce obowiązkowe jest:

  • Zapinanie pasów, również na tylnych siedzeniach.
  • Używanie świateł mijania przez cały rok, przez całą dobę.
  • Przewożenie dzieci poniżej 150 cm wzrostu oraz 36 kg wagi w specjalnych fotelikach bezpieczeństwa. Nie można przewozić dzieci w foteliku na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, jeśli samochód ma poduszki powietrzne.
  • Obowiązkowo na wyposażeniu obowiązkowego w samochodzie trzeba mieć: gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Zalecane jest posiadanie kamizelki odblaskowej, apteczki, zapasowych żarówek i koła.
  • Obowiązuje zakaz rozmowy przez telefon w trakcie prowadzenia samochodu - wymagany jest zestaw głośnomówiący
  • Dopuszczalne jest kierowanie pojazdami mechanicznym, jeżeli stężenie alkoholu we krwi jest niższe niż 0,2 promila

Telefony alarmowe i dyżurne w Polsce:

112 – jednolity ogólnoeuropejski numer alarmowy w Unii Europejskiej

997 – Policja

998 - Straż Pożarna

999 - Pogotowie Ratunkowe

981 - Pomoc drogowa

POLSKA - AUTOSTRADY I DROGI EKSPRESOWE

A1

Autostrada A1
Rusocin - Grudziądz - Toruń - Kutno - Stryków - Łódź - Tuszyn - Piotrków Trybunalski - Kamieńsk - Radomsko - Częstochowa - Pyrzowice - Piekary Śląskie - Bytom - Zabrze - Gliwice - Knurów - Rybnik - Żory - Gorzyczki - granica państwa (Czechy)

A2

Autostrada A2
granica państwa (Niemcy) - Świecko - Słubice - Nowy Tomyśl - Poznań - Września - Słupca - Konin - Koło - Łódź - Łowicz - Skierniewice - Grodzisk Mazowiecki - Pruszków - Warszawa - Mińsk Mazowiecki - Siedlce - Biała Podlaska - Kukuryki - granica państwa (Białoruś)

A4

Autostrada A4
granica państwa (Niemcy) - Jędrzychowice - Zgorzelec - Bolesławiec - Legnica - Wrocław - Prądy - Krapkowice - Gliwice - Ruda Śląska - Chorzów - Katowice - Mysłowice - Jaworzno - Chrzanów - Trzebinia - Kraków - Wieliczka - Szarów - Bochnia - Brzesko - Tarnów - Dębica - Rzeszów - Łańcut - Jarosław - Korczowa - granica państwa (Ukraina)

A6

Autostrada A6
granica państwa (Niemcy) - Kołbaskowo - Radziszewo - Szczecin - Rzęśnica

A8

Autostrada A8
Autostradowa Obwodnica Wrocławia

A18

Autostrada A18
granica państwa (Niemcy) - Olszyna - Królów - Rusocice - Iłowa - Luboszów - Golnice - Krzyżowa

A50

Autostrada A50
Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej

S1

Droga ekspresowa S1
Pyrzowice - Dąbrowa Górnicza - Sosnowiec - Mysłowice - Bielsko-Biała - Żywiec - Zwardoń - granica państwa (Słowacja)

S2

Droga ekspresowa S2
Południowa Obwodnica Warszawy

S3

Droga ekspresowa S3
Świnoujście - Goleniów - Szczecin - Pyrzyce - Myślibórz - Gorzów Wielkopolski - Skwierzyna - Międzyrzecz - Świebodzin - Sulechów - Zielona Góra - Nowa Sól - Lubin - Legnica - Jawor - Bolków - Kamienna Góra - Lubawka - granica państwa (Czechy)

S5

Droga ekspresowa S5
Ostróda - Nowe Marzy - Świecie - Bydgoszcz - Białe Błota - Szubin - Żnin - Gniezno - Poznań - Stęszew - Kościan - Śmigiel - Leszno - Rawicz - Żmigród - Prusice - Trzebnica - Wrocław

S6

Droga ekspresowa S6
Szczecin - Goleniów - Nowogard - Kołobrzeg - Ustronie Morskie - Koszalin - Sławno - Słupsk - Lębork - Gdynia - Gdańsk - Straszyn - Rusocin

S7

Droga ekspresowa S7
Straszyn - Gdańsk - Nowy Dwór Gdański - Elbląg - Ostróda - Olsztynek - Nidzica - Mława - Płońsk - Zakroczym - Nowy Dwór Mazowiecki - Łomianki - Warszawa - Grójec - Radom - Skarżysko-Kamienna - Suchedniów - Kielce - Chęciny - Jędrzejów - Kraków - Myślenice - Lubień - Rabka

S8

Droga ekspresowa S8
Magnice - Wrocław - Oleśnica - Syców - Kępno - Wieruszów - Wieluń - Złoczew - Sieradz - Zduńska Wola - Łask - Pabianice - Rzgów - Łódź - Piotrków Trybunalski - Tomaszów Mazowiecki - Rawa Mazowiecka - Mszczonów - Nadarzyn - Janki Małe - Warszawa - Marki - Radzymin - Wyszków - Trzcianka - Ostrów Mazowiecka - Zambrów - Stare Jeżewo - Białystok

S10

Droga ekspresowa S10
Szczecin - Stargard Szczeciński - Recz - Kalisz Pomorski - Wałcz - Piła -Wyrzysk - Pawłówek - Białe Błota - Bydgoszcz - Solec Kujawski - Toruń - Lubicz Dolny - Sierpc - Płońsk - Siedlin

S11

Droga ekspresowa S11
Koszalin - Bobolice - Szczecinek - Piła - Chodzież - Budzyń - Poznań - Kórnik - Środa Wielkopolska - Jarocin - Pleszew - Ostrów Wielkopolski - Kępno - Byczyna - Kluczbork - Olesno - Lubliniec - Tarnowskie Góry - Pyrzowice

S12

Droga ekspresowa S12
Piotrków Trybunalski - Sulejów - Opoczno - Radom - Zwoleń - Puławy - Lublin - Świdnik - Piaski - Chełm - Dorohusk - granica państwa (Ukraina)

S14

Droga ekspresowa S14
Emilia - Zgierz - Aleksandrów Łódzki - Łódź - Konstantynów Łódzki - Pabianice - Róża

S16

Droga ekspresowa S16
Olsztyn - Barczewo - Biskupiec - Mrągowo - Orzysz - Ełk - Knyszyn

S17

Droga ekspresowa S17
Warszawa - Garwolin - Lublin - Piaski - Krasnystaw - Zamość - Tomaszów - Bełżec - Hrebenne - granica państwa (Ukraina)

S19

Droga ekspresowa S19
(Grodno) granica państwa - Kuźnica - Sokółka - Korycin - Knyszyn - Dobrzyniewo Duże - Choroszcz - Siemiatycze – S12 (Rudnik) - S12 (Dąbrowica) - Nisko – A4 (Rzeszów Wschód) - A4 (Rzeszów Zachód) - Barwinek - granica państwa (Preszow). Jest częścią trasy via Carpatia.

S22

Droga ekspresowa S22
granica państwa (Rosja) - Grzechotki - Maciejewo - Chruściel - Błudowo - Wilkowo - Elbląg

S50

Droga ekspresowa S50
Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej

S51

Droga ekspresowa S51
Olsztyn - Olsztynek

S52

Droga ekspresowa S52
Cieszyn – Bielsko-Biała(S69) – Głogoczów (S7) - Kraków (A4 i S7)

S61

Droga ekspresowa S61
Ostrów Mazowiecka - Łomża - Stawiski - Szczuczyn - Grajewo - Ełk - Raczki - Suwałki - Budzisko - granica państwa (Litwa)

S69

Droga ekspresowa S69
zmiana oznakowania drogi na S1 (od 19 maja 2016)

S74

Droga ekspresowa S74
Sulejów - Kielce - Opatów - Lipnik - Tarnobrzeg - Stalowa Wola - Nisko

S79

Droga ekspresowa S79
Południowa obwodnica Warszawy - Lotnisko

S86

Droga ekspresowa S86
Sosnowiec - Katowice