1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Opłaty za przejazd autostradą A2 Świecko - Warszawa

Opłaty za przejazd autostradą A2 Świecko - Warszawa

  1. Michał Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2018-02-23
  4. Aktualizacja: 2023-08-16
Opłaty za przejazd autostradą A2 Świecko - Warszawa
Podróż autostradą A2 ze Świecka do Konina wyniesie nas obecnie 102 zł zł. Zdjęcia: AWSA
Ile zapłaci kierowca samochodu osobowego za przejazd autostradą A2 od granicy z Niemcami do stolicy? Od marca 2023 roku po raz kolejny, wzrosły opłaty za odcinek A2 Nowy Tomyśl – Konin. Sprawdzamy ile płacimy teraz na A2 Świecko – Warszawa.

 

Systemy poboru opłat na autostradzie A2. Jak zapłacić za przejazd A2?

Najpierw jednak słów kilka o systemie, bo powiedzieć o nim, że jest skomplikowany, to mało. Autostrada A2 od granicy w Świecku do Warszawy objęta jest różnymi systemami poboru opłat. Na odcinku A2 od Świecka do Konina obowiązuje system manualnego poboru opłat. A zatem każdy kierowca pojazdu lekkiego (do 3,5 tony) wjeżdżając na autostradę staje przed bramką i pobiera bilet, a zjeżdżając z niej staje przed kolejną bramką, aby dokonać opłaty za przejechane kilometry.

Na A2 od Konina do Strykowa od grudnia 2021 r. zlikwidowano bramki i do lipca 2023 roku obowiazywała metoda poboru opłaty w systemie swobodnego ruchu, czyli przejazd typu „free-flow. Od 1 lipca 2023 r. zniesiono opłaty za przejazd państwowymi odcinkami autostrad: A4 Wrocław – Gliwice (Sośnica) i A2 Konin – Łódź (Stryków). Zwolnienie dotyczy pojazdów lekkich: samochodów osobowych, motocykli oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Jadąc dalej A2 od Strykowa do Warszawy kierowca samochodu osobowego również nie musi płacić, autostrada ta nie jest objęta poborem opłat.  

Dlaczego przejazd i pobór opłat na trasie ze Świecka do Warszawy jest tak różny? Otóż, autostradą A2 od Świecka do Konina autostradą zarządza koncesjonariusz, który wybudował dwa odcinki A2 Świecko – Nowy Tomyśl i Nowy Tomyśl - Konin za własne środki, a teraz pobiera za to opłaty. Dalej w kierunku stolicy autostradę utrzymuje już państwo. Autostrada A2 powstawała w różnych okresach, kiedy to obowiązywały różne przepisy i zawierano umowy na różnych warunkach. I wyszło jak wyszło - czyli bardzo drogo, bo opłaty na koncesyjnym odcinku są najdroższymi w Europie. 

Ile za przejazd autostradą A2 Świecko - Warszawa?

Kierowca samochodu osobowego, zwłaszcza z zagranicy, bywalec innych europejskich autostrad, jadąc od Świecka do Warszawy przeżyje zapewne, jeśli nie szok, to przynajmniej mocne zdziwienie, będzie się musiał bowiem zatrzymać na bramkach zlokalizowanych na jezdni głównej autostrady aż 6 razy!

Najpierw kawałek za granicą, w Tarnawie, stanie aby pobrać bilet. Co tam, we Włoszech też są bilety, pomyśli zapewne. Przejazd 106 km odcinkiem autostrady A2 Świecko - Nowy Tomyśl wyniesie 18 zł. Niestety to nie koniec, bo znacznie drożej jest na drugim koncesyjnym odcinku A2 z Nowego Tomyśla do Konina. Tu w ostatnich latach opłaty rosły juz kilka razy. Od marca 2023 roku na tym 150 km odcinku obowiązują nowe stawki opłat. Kierowcy aut osobowych za przejazd 150 km odcinkiem trasy zapłacą aż 84 zł. Dodatkowo koncesjonariusz wydzielił z kategorii 1 nową, 6 kategorię dotyczącą motocykli i wprowadził dla niej 50 proc. bonifikatę za przejazd autostrada A2 na odcinku Nowy Tomyśl – Konin.

Aktualne opłaty za przejazd autostradą A2 Świecko - Nowy Tomyśl - Konin

Aktualne opłaty za przejazd autostrada A2 na odcinku Nowy Tomyśl – Konin.

Opłaty za przejazd autostradą A2 Świecko - Nowy Tomyśl - Konin dla aut osobowych. Źródło: AWSA

 

Podsumowując, gdy kierowca dojedzie ze Świecka do Konina zapłaci już 102 zł. To tyle ile kosztuje 10-cio dniowa winieta za autostrady w wielu europejskich krajach. 

Opłaty za przejazd A2 Konin - Stryków (koło Łodzi)

Za Koninem na kierowcę podróżującego dalej po A2 czeka miła niespodzianka. Od 1 lipca 2023 roku nie ma opłat za korzystanie z państwowej autostrady A2 Konin - Stryków. Wczesniej za przejazd około 100 km fragmentem trzeba było zapłacić 9,90 zł.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A2