Opłaty za przejazd autostradą A2 Świecko - Warszawa
Podróż autostradą A2 ze Świecka do Konina wyniesie nas 78 zł. Jadąc dalej w kierunku Warszawy zapłacimy w sumie prawie 88 zł. Zdjęcia: AWSA

Ile zapłaci kierowca samochodu osobowego za przejazd autostradą A2 od granicy z Niemcami do stolicy? Od stycznia 2018 r. po raz kolejny, wzrosły opłaty za odcinek A2 Nowy Tomyśl – Konin. Sprawdzamy ile płacimy teraz na A2 Świecko – Warszawa.

Najpierw jednak słów kilka o systemie, bo powiedzieć o nim, że jest skomplikowany, to mało. Autostrada A2 od granicy w Świecku do Warszawy objęta jest trzema różnymi systemami poboru opłat. Na odcinku A2 od Świecka do Konina obowiązuje wyłącznie system manualnego poboru opłat. A zatem każdy kierowca wjeżdżając na autostradę staje przed bramką i pobiera bilet, a zjeżdżając z niej staje przed kolejną bramką, aby dokonać opłaty za przejechane kilometry.

Na A2 od Konina do Strykowa, obok poboru manualnego istnieje system elektroniczny. A zatem jeśli kierowca samochodu osobowego nabędzie urządzenie ViaAuto i dokona wpłaty środków na „to urządzenie”, będzie mógł podróżować po autostradzie A2 teoretycznie bez zatrzymywania w miejscach poboru opłat, jedynie zwalniając. Podkreślamy słowo teoretycznie. W szczycie sezonu, podobnie jak wszyscy kierowcy bez ViaAuto, będzie musiał jednak swoje odstać w korku zanim dojedzie do odpowiedniej bramki. Urządzenie ViaAuto przyda mu się też tylko na 100 km A2 oraz nieco dłuższym kawałku autostrady A4.

Jadąc A2 od Strykowa do Warszawy kierowca samochodu osobowego będzie już szczęśliwy bo autostrada nie jest jeszcze w pełni dostosowana do poboru opłat. Ponadto rząd zdał sobie sprawę, że zabrnął z manualnym i niejednolitym systemem poboru opłat w kozi róg, więc na razie wstrzymał decyzje i trasa Stryków – Warszawa jest czasowo zwolniona z wszelkich opłat. Do kiedy? Trudno powiedzieć. Rząd zapowiadał, że nowy system powstanie do 2018 roku, nadal jednak nie znamy, żadnych konkretów...

Dlaczego przejazd i pobór opłat na trasie ze Świecka do Warszawy jest tak skomplikowany? Otóż, od Świecka do Konina autostradą zarządza dwóch koncesjonariuszy, którzy wybudowali dwa odcinki A2 Świecko – Nowy Tomyśl i Nowy Tomyśl - Konin za własne środki, a teraz pobierają za to opłaty. Dalej w kierunku stolicy autostradę utrzymuje już państwo. Autostrada A2 powstawała w różnych okresach, kiedy to obowiązywały różne przepisy i zawierano umowy na różnych warunkach. I wyszło jak wyszło. Ale koniec końców mamy piękną i nowoczesna autostradę – Autostradę Wolności.

Ile za przejazd autostradą A2 Świecko - Warszawa?

Kierowca samochodu osobowego, zwłaszcza z zagranicy, bywalec innych europejskich autostrad, jadąc od Świecka do Warszawy przeżyje zapewne, jeśli nie szok, to przynajmniej mocne zdziwienie, będzie się musiał bowiem zatrzymać na bramkach zlokalizowanych na jezdni głównej autostrady aż 6 razy!

Najpierw kawałek za granicą, w Tarnawie, stanie aby pobrać bilet. Co tam, we Włoszech też są bilety, pomyśli zapewne. Przejazd 106 km odcinkiem autostrady A2 Świecko - Nowy Tomyśl wyniesie 18 zł. Opłata za 1 km trasy dla motocykli, aut osobowych i tych do 3,5 tony wynosi bowiem 0,2 PLN.

Autostrada A2 jeszcze droższa

Niestety znacznie drożej jest na drugim koncesyjnym odcinku A2 z Nowego Tomyśla do Konina. Tu w ostatnich latach opłaty rosły juz kilka razy. Od stycznia 2018 roku na tym 150 km odcinku obowiązują nowe stawki opłat  dla pojazdów kategorii 1 (motocykle, samochody osobowe) oraz pojazdów kategorii 5 (pojazdy ponadnormatywne). Opłaty dla pojazdów osobowych i motocykli wzrosły o 2 grosze za jeden przejechany kilometr i wynoszą obecnie 0,40 PLN.

 

Opłaty za przejazd autostradą A2 Świecko - Nowy Tomyśl - Konin

Opłaty za przejazd autostradą A2 Świecko - Nowy Tomyśl - Konin dla aut osobowych. Źródło: AWSA

 

Tak więc gdy kierowca tuż przed Poznaniem dojedzie do kolejnych bramek zapłaci łącznie 38 PLN (18 PLN za A2 Świecko - Nowy Tomyśl i 20 PLN za Nowy Tomyśl - Poznań). To tyle ile kosztuje 10-cio dniowa winieta za wszystkie autostrady w Austrii. Dalej A2 jest obwodnicą Poznania i tu kierowcy osobówek za przejazd nie płacą. Za Poznaniem stanie przy kolejnych bramkach i pobierze kolejny, drugi bilet. I z nim w ręce dotrze do bramek przed Koninem. Tu za przejazd znowu zapłaci, tym razem 40 PLN. W sumie podróż autostradą A2 ze Świecka do Konina wyniesie go już 78 PLN.

Za Koninem na kierowcę podróżującego dalej po A2 czekają znowu bramki, tylko trochę inne. Tak, to już nie byle jakie bramki, tylko rządowe. Pobiera bilecik by po 100 km w Strykowie na kolejnych bramkach zapłacić 9,90 PLN (stawka opłaty za przejazd 1 km autostrady A2 na trasie Konin – Stryków dla pojazdów kategorii 2 tj. pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, wynosi 0,10 zł). Od Strykowa do Warszawy pojedzie już bez opłat. Łącznie podróż od Świecka do stolicy Polski „Autostradą Wolności” będzie go kosztowała 87,9 PLN czyli około 20 euro!

Opłaty na autostradzie A2 Konin - Stryków

Opłaty za przejazd autostradą A2 Konin - Stryków. Źródło: GDDKIA

 

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Rozum
2019-07-03 23:30
W Czechach (i nie tylko) mają winiety (tanie) i nie ma lepszego rozwiązania. A u nas pekaes i zasuwaj za miskę ryżu.
dex
2019-05-08 19:10
wolę jechać 2h dłużej niż tą złodziejską autostradką która przypomina zwykłe drogi ekspresowe
OKTAN
2019-04-19 15:36
W bogatej Szwajcarii od lat, 13 miesięczna winieta na wszystkie autostrady kosztuje 40 SFr czyli około 150 PLN. Wyglada na to ,że już przegoniliśmy ceny europejskie i jesteśmy bogatsi od Helvetów. Bravo DOBRA ZMIANO, a nas znowu wy......o
Jurek
2019-01-23 13:50
To nie pis podpisał umowę z kulczykami za to trzeba podziękować kwaśniewskiemu albo jolancie pseudo szaza datki na fundacje muszą się kulczykom zwrócić. Hej
rsz
2019-01-11 13:18
Na A2 WIADOMO że drogo jak na Polskiego kierowcę,jednak w Europie też nie jest taniej np Hiszpania Francja Italia itp. Szwajcarii niema co porównywać do reszty z wiadomych względów.
banda zlodzieji
2018-12-23 18:57
sk00rwysyyynyyyyyy
Tomasz z Bremy
2018-11-09 08:06
Oburzenie aktualnym stanem oplat na A2 w Polsce jest zrozumiale. W tym temacie oczekuje zaangazowania rzadu RP i w konsekwencji "dobrej zmiany"
hetman888
2018-08-25 00:55
Jedżmy bokiem,nie dajmy zarobić złodziejom !!!
1 2 3 następna >

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: