1. Strona główna
  2. Informacje
  3. 10 przykazań kierowcy, czyli jak zachować bezpieczeństwo na drodze zimą?

10 przykazań kierowcy, czyli jak zachować bezpieczeństwo na drodze zimą?

  1. Artykuł sponsorowany
  2. 2024-01-11
10 przykazań kierowcy, czyli jak zachować bezpieczeństwo na drodze zimą?
10 przykazań kierowcy, czyli jak zachować bezpieczeństwo na drodze zimą? Zdjęcia: mat. sponsorowany
Sezon zimowy często wiąże się z kiepskimi warunkami atmosferycznymi oraz drogowymi. Wpływają one negatywnie na prowadzenie pojazdu oraz bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Przedstawiamy dekalog kierowcy, który pomoże zachować bezpieczeństwo na drodze. Pierwsza połowa przykazań dotyczy odpowiedniego przygotowania i eksploatacji pojazdu podczas zimy, a druga to praktyczne wskazówki, których warto trzymać się podczas jazdy w ciężkich, zimowych warunkach.

1. Opony – podstawa bezpieczeństwa zimą

Opony zimowe to gwarancja zdecydowanie lepszej przyczepności samochodu oraz nawet dwukrotnie krótszej drogi hamowania w porównaniu z oponami letnimi, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo podróżowania. Na szczęście odsetek kierowców próbujących "przejeździć" całą zimę na letnich oponach systematycznie się zmniejsza. Popularność zyskują opony całoroczne, które są świetnym rozwiązaniem dla kierowców, poruszających się głównie w obrębie dużych, regularnie odśnieżanych miast.

Część kierowców, ze względu na wysokie ceny nowych opon zimowych, stawia na opony używane lub bieżnikowane. W tym przypadku należy jednak pamiętać, że o ile w warunkach letnich minimalna głębokość bieżnika to 1,6 mm, o tyle w przypadku opon zimowych warto postawić na opony o głębokości bieżnika większej niż 4 mm.

Opony zimą

 

2. Niezbędne akcesoria zimowe – co warto spakować?

Niezbędne akcesoria zwiększające bezpieczeństwo zimą to:

  • skrobaczka oraz szczotka do szyb – jest to podstawowy element wyposażenia podczas zimy – szczotka pozwala szybko zgarnąć śnieg po opadach, a skrobaczka oczyścić szyby pojazdu z lodu. Należy pamiętać, że czynności te są obowiązkiem każdego kierowcy – ich niedopełnienie grozi mandatem karnym,

  • odmrażacz do zamków i szyb – odmrażacz do szyb w płynie lub sprayu stanowi alternatywę dla klasycznej skrobaczki, znacznie przyspieszając proces pozbywania się warstwy lodu z szyb. Odmrażacz do zamków pozwoli z kolei dostać się do pojazdu w przypadku zamarznięcia zamka,

  • kable rozruchowe – w zimowe poranki szczególnie przydatne mogą okazać się przewody rozruchowe, dzięki którym można odpalić auto, w którym rozładował się akumulator. Przed podłączeniem kabli należy koniecznie zapoznać się z instrukcją wykonywania tej czynności,

  • łańcuchy na koła – jest to akcesorium szczególnie przydatne dla mieszkańców górzystych terenów lub osób, które wybierają się w podróż właśnie w te rejony. Łańcuchy znacznie ułatwiają podjazd pod strome, oblodzone lub ośnieżone wzniesienie. Zakłada się je na całe koła, co gwarantuje wyjątkowo dobrą przyczepność.

Co zapakować zimą

3. Zimowy płyn do spryskiwaczy – gwarancja dobrej widoczności

Zazwyczaj polskie zimy serwują nam temperatury na poziomie kilku stopni Celsjusza poniżej zera. Zdarzają się jednak dni, a nawet tygodnie, kiedy zmuszeni jesteśmy jeździć nawet w 20-stopniowym mrozie. Podczas doboru odpowiedniego płynu do spryskiwaczy, należy zwrócić szczególną uwagę na temperaturę krystalizacji i kupić taki płyn, który nie zamarznie nawet podczas bardzo niskich temperatur.

Zastanawiając się, który zimowy płyn do spryskiwaczy wybrać, warto zwrócić także uwagę na technologię, jaka została zastosowana podczas jego produkcji. Obecnie często wykorzystywana jest nanotechnologia, opierająca się na stosowaniu cząsteczek krzemu głęboko wnikających w strukturę czyszczonej szyby. Nanocząsteczki tworzą kilkuwarstwową, niewidoczną powłokę zwielokrotniającą efekt odpychania cząsteczek wody od szyby.

Płyn do spryskiwaczy

 

4. Wycieraczki w dobrym stanie – czysta szyba to podstawa

Wycieraczki wykorzystujemy przez cały rok, jednak lato jest dla nich zdecydowanie najbardziej szkodliwym okresem. To wtedy za ich pomocą próbujemy zeskrobywać pozostałości po owadach, co znacznie psuje krawędź gumy. Dlatego zimą warto zadbać o ich stan – używamy ich wtedy przecież znacznie częściej. Jeżeli są one już zużyte i niedokładnie wycierają powierzchnię szyby, należy je wymienić na nowe. Dobrze jest również skutecznie ograniczać skutki osadzania się lodu na piórach wycieraczek. W tym celu wystarczy na noc odchylić wycieraczki od szyby.

5. Mycie samochodu – tak, ale nie podczas silnych mrozów

Podczas zimy, niezwykle dokuczliwym problemem jest szybkie brudzenie się auta. Wynika to z zalegającej na ulicy brei powstałej wskutek sypania dróg solą, która ląduje na naszym samochodzie, wprost spod kół poprzedzających nas pojazdów. Wiele kierowców popełnia jednak błąd, myjąc samochód podczas silnych mrozów, czyli w temperaturze poniżej 10°C. Czynność ta jest wtedy nie tylko nieprzyjemna, ale także niebezpieczna dla karoserii. Niska temperatura uniemożliwia dokładne wysuszenie pojazdu, a woda przedostająca się do szczelin naszego samochodu może powoli niszczyć go od środka. Jeżeli już umyjemy auto podczas mrozów, musimy pamiętać o jego dokładnym wysuszeniu. Rozsądne będzie również zastosowanie specjalnych preparatów z dodatkami wosku, który ochroni elementy naszego pojazdu.

Mycie samochodu 

6. Jazda zimą – płynność przede wszystkim

Kluczem do bezpiecznej jazdy w zimowych warunkach jest ostrożne operowanie pedałem gazu i hamulca oraz płynne sterowanie kierownicą. Gwałtowne ruchy elementami sterującymi mogą doprowadzać do utraty przyczepności przez koła. Jest to niezwykle istotne na oblodzonej nawierzchni, na której każdy obrót kierownicy, dodanie gazu czy wciśnięcie hamulca wymaga delikatności i odpowiedniego wyczucia.

7. Przewidywanie daje więcej czasu na reakcję

Im więcej śniegu bądź lodu na drodze, tym bardziej powinniśmy analizować bieżącą sytuację i przewidywać jej potencjalny rozwój. Obserwując drogę oraz poruszające się po niej inne pojazdy, możemy przewidywać kolejne kroki innych kierowców, dzięki czemu mamy więcej czasu na podjęcie odpowiednich manewrów i dostosowanie naszej jazdy. Poza samochodami, warto także bacznie obserwować pieszych, którzy często nie mają świadomości długości drogi hamowania samochodu na śniegu czy lodzie.

8. Przejazd mostem? Zwolnij!

Mosty są zazwyczaj stawiane przy zbiornikach wodnych lub rzekach. Takie otoczenia sprzyja powstawaniu gołoledzi, czyli niewidocznej na asfalcie warstwy lodu, nazywanej także czarnym lodem. Wjeżdżając zimą na most, warto więc zwolnić nawet w sytuacji, jeśli stan asfaltu wydaje się być akceptowalny. Taka czynność zdecydowanie zwiększy nasze bezpieczeństwo podczas przeprawy na drugi koniec mostu.

9. Ruszanie na śniegu lub lodzie – gwałtowne ruchy nie są wskazane

Zima to także niebezpieczeństwo utknięcia w głębokim śniegu lub na lodzie. W takim przypadku nie należy przede wszystkim gwałtownie ruszać, ponieważ nie poprawi to naszej sytuacji, a w przypadku dużej ilości śniegu skutkować będzie jeszcze głębszym zakopaniem się. Próba szybkiego ruszenia może również zakończyć się odbiciem samochodu w lewo lub w prawo, bądź też wyrzuceniem go do przodu, co stanowi duże niebezpieczeństwo dla osób oraz pojazdów znajdujących się w pobliżu.

Jeśli dojdzie jednak do takiej sytuacji, niezwykle pomocna okazać się może polisa ubezpieczeniowa, która pokryje koszty naprawy szkód. Szukając korzystnej oferty, warto postawić na ubezpieczenie AC na Warta.pl, zapewniające pełną ochronę w korzystnej cenie.

Jazda zimą


10. Jeśli wpadniesz w poślizg, zachowaj spokój

Jeżeli czujemy, że wpadliśmy w poślizg, nie wolno panikować i wykonywać gwałtownych ruchów. Jeśli przyczepność stracą przednie koła, a samochód zacznie skręcać po szerszym łuku, niż się tego spodziewamy – w pierwszej kolejności należy zwolnić pedał gazu. Pozwoli to na odzyskanie przyczepności przez przednie opony. Jeśli przyczepność stracą tylne koła, należy obrócić kierownicę w kierunku, w którym ślizga się tył oraz również zwolnić pedał gazu. Po odzyskaniu przyczepności przez koła, wystarczy skręcić kierownicę w pierwotnym kierunku.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE