1. Strona główna
  2. Informacje
  3. 123 mln euro na Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T

123 mln euro na Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T

  1. A.K.
  2. conadrogach.pl, GDDKiA
  3. 2016-11-24
123 mln euro na Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T
Przedmiotem projektu „Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T - etap I” jest budowa i wdrożenie jednolitego, zintegrowanego inteligentnego systemu teleinformatycznego, umożliwiającego uruchomienie usług ITS. Umożliwi on dynamiczne zarządzanie ruchem i zapewnieni szybki, bezpieczny oraz płynny transport drogowy na najważniejszych korytarzach transportowych. Zdjęcia: Łukasz Jóźwiak, GDDKiA
Informacje o warunkach ruchu i czasach podróży, o zdarzeniach, o warunkach pogodowych, obszarowe i korytarzowe zarządzanie ruchem, dynamiczne wyznaczanie objazdów, inteligentne i bezpieczne parkingi na najważniejszych polskich drogach biegnących w sieci międzynarodowych korytarzy drogowych – o tym wszystkim dowiedzą się kierowcy i drogowcy z inteligentnego systemu zarządzania ruchem. Ma on powstać do 2020 roku dzięki 123 mln euro wsparcia jakie Komisja Europejska przekaże na I etap Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T.

To jeden z 16 projektów na jakie KE przekaże wsparcie. Dofinansowane inwestycje będą lub są już realizowane przez pięć podmiotów – PKP PLK , Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, Polską Agencję Żeglugi Powietrznej (PAŻP) oraz spółkę CARGOTOR. Większość z nich zostanie zakończona w 2020 roku. Łączne dofinansowanie UE dla wszystkich 16 projektów to prawie 1,9 mld euro (ponad 8 mld zł).

- Podpisanie umów ze strony UE oznacza, że te środki są już pewne – podkreślił wiceminister rozwoju Witold Słowik.

Przedmiotem projektu „Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T - etap I” jest budowa i wdrożenie jednolitego, zintegrowanego inteligentnego systemu teleinformatycznego, umożliwiającego uruchomienie usług ITS o największym znaczeniu dla kierowców oraz GDDKiA. System umożliwi dynamiczne zarządzanie ruchem i zapewnieni szybki, bezpieczny oraz płynny transport drogowy na najważniejszych korytarzach transportowych o znaczeniu europejskim na terenie Polski zarządzanych przez GDDKiA. Łączna długość sieci drogowej objętej Projektem wynosi ok. 1 100 km, co stanowi ok. 28% długości sieci bazowej TEN-T na obszarze Polski.

Jako najważniejsze usługi ITS wdrażane w ramach Projektu należy wymienić: informacje o warunkach ruchu i czasach podróży, informacja o sieci drogowej, informacja o zdarzeniach, informacja pogodowa, obszarowe i korytarzowe zarządzanie ruchem, dynamiczne wyznaczanie objazdów, inteligentne i bezpieczne parkingi.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE