• Facebook - conadrogach
Autostrada A2 jeszcze droższa
Od 2 stycznia podrożała autostrada A2 Nowy Tomyśl - Konin. Teraz za przejazd 150 km odcinkiem zapłacimy 60 zł. Zdjęcia: AWSA

Od 2 stycznia 2018 roku obowiązują nowe stawki opłat za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A2 Nowy Tomyśl - Konin. Przejazd 150 kilometrowym odcinkiem A2-ki jest jednym z najdroższych w Europie.

- Od 2 stycznia opłata dla pojazdów osobowych i motocykli wzrosła o 2 grosze za jeden przejechany kilometr, zaś opłata dla pojazdów ponadnormatywnych wzrosła o 20 groszy za jeden przejechany kilometr. Koszt przejazdu odcinkiem autostrady A2 Świecko - Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian – poinformował koncesjonariusz autostrady A2, Autostrada Wielkopolska SA.

Oznacza to, że według nowych stawek za przejazd autostradą A2 pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem zapłacimy aż 60 zł - na każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady A2 opłata wyniesie po 20 zł.

 

Opłaty za przejazd autostradą A2 Świecko - Nowy Tomyśl - Konin dla aut osobowych i motocykli

Opłaty za przejazd autostradą A2 Świecko - Nowy Tomyśl - Konin dla aut osobowych i motocykli. Żródło: AWSA

 

– Podwyżka jest odzwierciedleniem realnych kosztów utrzymania autostrady, niezbędnych inwestycji oraz kosztów obsługi kredytów. Stawki za przejazd ustalane są w oparciu o obowiązującą umowę koncesyjną, wieloletni plan finansowy oraz prognozy ruchu. Całkowite ryzyko związane z ruchem i przychodami spoczywa na koncesjonariuszu. Do zarządzanej przez nas autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Konina państwo i podatnicy nie dopłacają ani złotówki, w przeciwieństwie do autostrad publicznych, na których przejazdy dotowane są w ponad 60% z budżetu państwa. Ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość stawek jest również fakt, że opłaty za przejazd autostradami koncesyjnymi nie są zwolnione z 23 proc. podatku VAT. Naszych opłat nie można zatem porównywać ze stawkami na autostradach publicznych – mówi Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa AWSA.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB) uważa, że kolejna podwyżka opłat na A2 jest niezasadna. - Kierowcy za przejazd odcinkiem z Konina do Nowego Tomyśla muszą teraz zapłacić 40 gr za każdy kilometr. Dla porównania, na odcinkach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad kierowcy płacą 10 gr za kilometr. (….) Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad negatywnie zaopiniowała wniosek koncesjonariusza w tej sprawie, niemniej - zgodnie z umową koncesyjną zawartą w 1997 r. opinia ta nie jest wiążąca dla spółki – czytamy w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

 

 

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

thomas
2018-01-05 17:47
Ci co sprzedali, tzn dali koncesje firmom prywatnym na autostrady , powinni siedzieć. Złodziejstwo w białych rękawiczkach.
Zorro
2018-01-05 12:23
Komuchy oderwani od żłoba muszą jakoś sobie rekompensować w końcu tyle lat na wysokim poziomie się przyzwyczaili więc jak nie tam to tu trzeba kraść.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: