1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Budowa drogi S8 odsłania historię

Budowa drogi S8 odsłania historię

  1. conadrogach.pl
  2. GDDKiA
  3. 2015-12-05
Budowa drogi S8 odsłania historię
Cenne znaleziska na budowie drogi ekspresowej S8 Zambrów - granica województw. Zdjęcia: GDDKiA
Ponad 300 monet z okresu panowania dynastii Jagiellonów zostało odkopanych w trakcie ratowniczych badań wykopaliskowych przy budowie S8 na odcinku od granicy województwa do obwodnicy Zambrowa. To jedno z najcenniejszych znalezisk w trakcie budowy dróg w Polsce na przestrzeni ostatnich lat.

Od blisko pół roku na budowie drogi S8 na odcinku od granicy województwa do obwodnicy Zambrowa prowadzone były badania archeologiczne. Początkowo na niewielkim terenie, potem ich obszar był sukcesywnie poszerzany, a roboty budowlane przy „esce” wstrzymane.

Na stanowisku w „Żabikowie Prywatnym 2” - w pasie budowanej drogi ekspresowej S8 - badania archeologiczne ruszyły przed miesiącem, począwszy od 27 października tego roku. Prowadzone były na obszarze prawie 70 arów. W ich efekcie archeolodzy natrafili na ślad XVI-wiecznej piwniczki, a w niej - zdeponowany w glinianym naczyniu - skarb. Były to aż 322 srebrne monety z końca XV i z XVI wieku (głównie grosze i półgrosze) wybite w mennicach Krakowa, Torunia Wschowy, Gdańska. Pochodzą z czasów panowania Kazimierza Jagiellończyka , Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta. Część monet to grosze pruskie Albrechta Hohenzollerna.

Prace badawcze na zlecenie białostockiego oddziału GDDKiA prowadziła firma BiNa – Bogdan Wetoszka. Kierownikiem badań był mgr Mieczysław Bienia.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S8 Jak dojadę - Zambrów