1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Co się dzieje na budowie I etapu obwodnicy Poręby i Zawiercia na DK78?

Co się dzieje na budowie I etapu obwodnicy Poręby i Zawiercia na DK78?

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl, GDDKIA
  3. 2024-05-09
Co się dzieje na budowie I etapu obwodnicy Poręby i Zawiercia na DK78?
Budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia - I etap w budowie, drugi ruszy w tym roku. Zdjęcia: GDDKIA
Budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu drogi krajowej nr 78 została podzielona na dwa etapy. Pierwsza część jest w budowie od marca 2022 roku, a dla drugiej części drogowcy przymierzają się do podpisania umowy z wykonawcą. Kiedy otwarcie obwodnicy Poręby i Zawiercia?

Spis treści:

DK78 Poręba – Zawiercie w budowie

Stan prac na budowie I części obwodnicy – raport GDDKIA

Kiedy otwarcie obwodnicy Poręby i Zawiercia?

 

DK78 Poręba – Zawiercie w budowie

Budowa DK78 Poręba – Zawiercie podzielona została na dwa zadania. Pierwsze, o długości 16,7 km i prowadzące przez Siewierz, Porębę do zawierciańskiej dzielnicy Kromołów, jest realizowane w systemie projektuj i buduj. Jego budowa rozpoczęła się w marcu 2022 r.

Stan prac na budowie I części obwodnicy – raport GDDKIA

Wykonawca jest bliski dokończenia robót ziemnych, wykonywania podbudów z kruszyw mineralnych oraz kolejnych warstw z mieszanek asfaltowych. Zaawansowanie wykonania nasypów dla całej budowy wynosi 90 proc. Zakończono wykonywanie wykopu w ciągu trasy głównej. Kontynuowane są roboty związane z wykonywaniem dolnych i górnych warstw podbudowy jezdni z kruszyw mineralnych, zaawansowanie w tym asortymencie robót wynosi 70 proc.

Budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia na DK78 - I etap

Zdjęcia: GDDKIA

Postępują również roboty przy wykonywaniu warstw z mieszanek asfaltowych. W ciągu trasy głównej wykonanie warstwy podbudowy asfaltowej jest zaawansowane na poziomie 60 proc. a warstwy wiążącej na poziomie 30 proc.

 

Wykonawca kontynuuje również roboty w zakresie humusowania i obsiania skarp nasypów i wykopów oraz porządkowania terenów zielonych w pasie drogowym. Zaawansowanie robót w tym zakresie wynosi 12 proc. Równolegle są prowadzone roboty związane z odwodnieniem pasa drogowego tj. budową zbiorników retencyjnych, kanałów hydrotechnicznych, przebudową i konserwacją przyległych rowów melioracyjnych oraz umocnienia cieków wodnych w obrębie pasa drogowego. Kontynuowane są także roboty na wszystkich obiektach mostowych. Ustroje nośne zostały wykonane na dwunastu obiektach mostowych, a zaawansowanie prac mostowych wynosi 73 proc.

Budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia na DK78 - I etap

Węzeł Kuźnica. Zdjecia: GDDKIA

Postępują również roboty przy obiektach służących zapewnieniu migracji zwierząt pod obwodnicą, które osiągnęły poziom 85 proc. całego zakresu. Wykonanych zostało 29 przepustów ekologicznych. Wykonanie rzeczowe obwodnicy Poręby i Zawiercia zbliża się do 65 proc.

Budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia na DK78 - I etap
Zdjęcia: GDDKIA

Kiedy otwarcie obwodnicy Poręby i Zawiercia?

Pierwotnie, umowny termin zakończenia robót dla I etapu obwodnicy Poręby i Zawiercia przypadał w kwietniu 2023 r. Jednakże, po rozpatrzeniu roszczenia wykonawcy m.in. w związku z przedłużającą się procedurą uzyskiwania decyzji ZRID, został podpisany aneks przesuwający czas na ukończenie do 25 kwietnia 2025 r.

Dla drugiego zadania, od Kromołowa do Zawiercia w 2023 r. ruszył przetarg na wyłonienie wykonawcy prac w systemie buduj. Ostatnio pisaliśmy o wyborze wykonawcy prac:

Obwodnica Poręby i Zawiercia w 2027 roku. Jakie jeszcze inwestycje na DK78?

Odcinek o długości 7,5 km, stanowiący kontynuację budowanego odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia, swój początek będzie miał na budowanym węźle Kromołów. Zakończy się rondem w Żerkowicach, które powstanie w ramach obwodnicy Kroczyc.

Realizacja inwestycji ma potrwać 28 miesięcy od podpisania umowy. Według GDDKIA, jeżeli w wakacje dojdzie do podpisania umowy to oddanie drogi do użytkowania w nastąpi połowie 2027 r.

Mapa II etapu obwodnicy Poręby i Zawiercia odc. DK78 Kromołów - Żerkowice

II etap obwodnicy Poręby i Zawiercia w 2027 roku - mapa przebiegu trasy

Mapa: GDDKIA

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 78 Jak dojadę - Kroczyce Jak dojadę - Poręba