Częstochowa czeka na A1 autostradową obwodnicę bo planuje przebudowę DK1
Przebudowa alei Wojska Polskiego drogi krajowej nr 1 w Częstochowie zapewni dogodne połączenie z autostradą A1. Zdjęcia: UM Częstochowa

Trwają prace nad ostatecznym kształtem rozwiązań drogowych i inżynierskich w ramach jednej z największych inwestycji miejskich Częstochowy. Chodzi o przebudowę alei Wojska Polskiego w ciągu drogi krajowej nr 1. Inwestycja, m.in. dzięki budowie dwupoziomowych skrzyżowań ma zapewnić bezkolizyjny i bezpieczny przejazd prawie przez całe miasto. Zadanie realizowane jest w formule projektuj i buduj. Roboty drogowe mają ruszyć po oddaniu A1 – autostradowej obwodnicy Częstochowy.

Przebudowę alei Wojska Polskiego w ciągu drogi krajowej nr 1 w Częstochowie za prawie 179 mln zł realizuje w trybie „zaprojektuj i zbuduj” konsorcjum częstochowskiego Drog-Budu, firmy Firesta-Fišer i spółki Nowak Mosty z Dąbrowy Górniczej. Jak informuje częstochowski magistrat zasadniczy etap prac budowlanych w terenie będzie realizowany w latach 2020-2021, czyli po udostępnieniu dla ruchu autostrady A1 Częstochowa – Pyrzowice.

Przebudowa DK1 na odcinku 5,5 km, w tym dwa nowe dwupoziomowe skrzyżowania, nowa estakada na Rakowie, ścieżki rowerowe, kładki i chodniki – to zakres największej drogowej inwestycji w Częstochowie. Projekt wpisuje się w program Lepsza Komunikacja, w ramach którego jednym z głównych celów jest powiązanie sieci dróg miejskich z węzłami budowanej obwodnicy autostrady A1. DK1 po przebudowie poprawi komunikację z północnym węzłem autostrady, a oprócz tego pozwoli na bezkolizyjny przejazd przez prawie całe miasto w relacji północ-południe.

Prace obejmą częstochowską część DK1 na odcinku od węzła z aleją Jana Pawła II do skrzyżowania z ul. Rakowską (5,5 km), a także przebudowę głównych skrzyżowań. Na przecięciu DK1 z ulicami Krakowską-Rejtana oraz z ul. Legionów powstaną bezkolizyjne dwupoziomowe skrzyżowania. Całkowicie przebudowana zostanie także estakada na Rakowie. Wzdłuż DK1 powstaną ścieżki rowerowe, nowe ekrany dźwiękochłonne, wybudowane lub przebudowane zostaną także kładki dla pieszych i chodniki.

Przebudowa DK1 jest– obok rozbudowy DW 908 i DK46 - jednym z trzech kluczowych europejskich projektów drogowych Miasta Częstochowy w obecnym okresie programowania środków unijnych. Efektem przebudowy krajowej jedynki ma być zwiększenie dostępności transportowej miasta, lepsza przepustowość DK1, poprawa nośności drogi, bezpieczeństwa ruchu i zmniejszenie w Częstochowie uciążliwości wiążących się z nadmiernym ruchem drogowym.

 

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: