Defibrylatory na koncesyjnym odcinku autostrady A2
- Michał Zawadzki
- conadrogach.pl
- 2024-03-05
Defibrylatory AED zostały umieszczone w łatwo dostępnych miejscach na naszych MOP-ach i są wyposażone w proste instrukcje, dzięki którym nawet osoby bez wcześniejszego przeszkolenia mogą udzielić niezbędnej pomocy.
Każdy zestaw ratujący życie, umieszczony na budynkach toalet na MOP, składa się z dwufazowego defibrylatora półautomatycznego (AED) z zintegrowanym trybem pediatrycznym oraz elektrodami. Defibrylatory umieszczone są w specjalnych szafkach AED, wyposażonych w alarm świetlny, podświetlenie nocne oraz moduł grzewczy uruchamiany zimą i układ chłodzący na lato.
Defibrylatory AED są monitorowane, znajdują się w specjalnych szafkach skomunikowanych między innymi z Centrum Zarządzania Autostradą. Każdorazowe otwarcie szafki i wyjęcie defibrylatora jest odnotowane i sprawdzane przez patrole autostradowe. Po to, aby jeszcze skuteczniej chronić podróżnych i dbać o ich bezpieczeństwo.
W przypadku nagłego zatrzymania krążenia czas odgrywa niezwykle istotną rolę. Kiedy serce przestaje tłoczyć krew, mamy 3 do 5 minut na rozpoczęcie akcji reanimacyjnej. Po tym czasie następują nieodwracalne zmiany w mózgu chorego. Dlatego tak ważne jest udzielenie pomocy jak najszybciej, nawet przed przyjazdem pogotowia ratunkowego.
- W sytuacji kiedy ktoś potrzebuje naszej pomocy i użycia defibrylatora nie musimy obawiać się, że nie będziemy wiedzieli od czego zacząć. Każdy defibrylator jest wyposażony w instrukcje głosowe i krok po kroku prowadzi ratownika, analizując stan pacjenta. Pamiętajmy, że w sytuacji kiedy czekamy na przyjazd pogotowia ratunkowego do kogoś kto stracił przytomność, udzielenie pomocy poszkodowanemu i rozpoczęcie defibrylacji w ciągu 3-5 minut od utraty przytomności zwiększa jego szanse na przeżycie aż o 70%. Z kolei każda minuta zwłoki w rozpoczęciu defibrylacji zmniejsza te szanse o 10% - zaznacza koncesjonariusz A2, Autostrada Wielkopolska.