S79

DROGA EKSPRESOWA S79

Droga ekspresowa nr S79
Droga ekspresowa S79 w Warszawie, w okolicach węzła lotnisko. Zdjęcie: GDDKiA.

Droga ekspresowa S79 jest łącznikiem pomiędzy Południową Obwodnicą Warszawy, drogą ekspresową S2 a Międzynarodowym Portem Lotniczym im. Fryderyka Chopina na Okęciu. Jest jedną z najkrótszych dróg ekspresowych w kraju. Biegnie w całości przez teren Warszawy.

Droga ekspresowa S79 jest przedłużeniem drogi krajowej nr 79. Krajówka zaczyna swój bieg na węźle Puławska, gdzie odbija od drogi S2 na południe w kierunku Bytomia. Zatem węzeł Puławska należy uznać za początek drogi S79. Do węzła Warszawa Południe biednie w kierunku wschodnim wraz z drogą ekspresową S2. Na węźle tym odbija w kierunku północnym i prowadzi wzdłuż lotniska. Na pierwszym węźle umożliwia zjazd do portu lotniczego, a na drugim łączy się z ul. Marynarską, gdzie kończy swój bieg. Na opisanym odcinku ma długość ok. 7,5 km.

 

Przypomnijmy, budowa dróg ekspresowych S2 i S79 w Warszawie ruszyła we wrześniu 2009 r. Pierwszy odcinek trasy pomiędzy węzłami MPL Okęcie i Marynarska został oddany do ruchu w połowie czerwca 2013 roku. Pozostała część S79 pomiędzy węzłami MPL Okęcie i Warszawa Południe została oddana do ruchu 6 września 2013 roku.

 

Początek drogi ekspresowej S79 na węźle Marynarska. Zdjecie: GDDKiA.

 

Droga ekspresowa S79 jest ważnym elementem infrastruktury szybkiego ruchu w Warszawie. Na węźle Warszawa Południe łączy się z drogą ekspresową S7. Na węźle Marynarska połączy się z projektowaną Trasą N-S. Droga ta będzie miała po trzy pasy ruchu w każdym kierunku i status drogi przyspieszonej i umożliwi szybki dojazd do  węzła Armii Krajowej, gdzie połączy się z drogą ekspresową S8, otaczającą stolicę od zachodu i północy oraz najprawdopodobniej drogą ekspresową S7, która odbije nowym korytarzem w kierunku Gdańska. Trasa NS powstanie w odległej przyszłości, po 2020 roku.

Nie są znane plany dostosowywania innych odcinków drogi krajowej nr 79 do parametrów drogi ekspresowej.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: