1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Ekolodzy wstrzymują S7 w woj. świętokrzyskim

Ekolodzy wstrzymują S7 w woj. świętokrzyskim

  1. A.K.
  2. conadrogach.pl, GDDKiA
  3. 2013-02-12
Ekolodzy wstrzymują S7 w woj. świętokrzyskim
Znowu pojawiły się problemy z budową odcinka drogi ekspresowej S7 od Skarżyska-Kamiennej do granicy województwa świętokrzyskiego z Mazowszem. Budowa S7 zgodnie z planem miała się rozpocząć w drugiej połowie 2010 roku i zakończyć w 2012 roku. Jednak kielecki oddział GDDKiA musiał unieważnić przetarg na budowę, ponieważ rząd wykreślił inwestycję z listy priorytetowych zadań. Teraz gdy inwestycja mogłaby ruszyć ekolodzy zablokowali budowę argumentując, że urzędnicy na etapie projektowania drogi dopuścili się wielu uchybień.
Stowarzyszenie Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot złożyło skargi do NSA na wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego utrzymujące decyzję środowiskową i decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji. Ekolodzy wskazują, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie wzięła pod uwagę wszystkich aspektów środowiskowych dla realizowanej inwestycji, jak np. budowa węzła drogowego Skarżysko-Północ w rejonie Doliny Oleśnicy, która stanowi część europejskiego korytarza ekologicznego. GDDKiA podkreśla, że podczas procedury przygotowania inwestycji  spełniła wszystkie ustawowe wymogi związane z warunkami technicznymi i z ochroną środowiska. Opracowane zostały dwa raporty o oddziaływaniu inwestycji na środowisko uwzględniające wszystkie  zaistniałe w danych okresach aspekty ochrony środowiska.

- Zostały przeprowadzone dwie procedury ocen oddziaływania na środowisko. W wyniku pierwszej została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach. Natomiast ponowna ocena oddziaływania na środowisko została przeprowadzona na etapie wydawania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.  W raporcie do ponownej oceny oddziaływania na środowisko uwzględniono oddziaływanie inwestycji na zgłoszony do Komisji Europejskiej w listopadzie 2009 nowy obszar Natura 2000 – Lasy Skarżyskie. Wynikiem analizy oddziaływania inwestycji na środowisko jest zaplanowanie na około 7-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej S7 siedmiu przejść dla zwierząt - w tym 6 dla zwierząt małych i 1 przejścia wzdłuż rzeki Oleśnicy dla zwierząt średnich, a także działań minimalizujących oddziaływanie inwestycji  na  przedmioty ochrony w pobliskim obszarze Natura 2000 (motyle).  Ponadto  na bazie raportu oddziaływania na środowisko sporządzonego dla sąsiedniego odcinka S7 od granicy województwa świętokrzyskiego z mazowieckim do Radomia i wnikliwej analizy szlaków migracji zwierząt przewidziano aż  4 przejścia dla zwierząt dużych. Dwa z nich już na 2-kilometrowym fragmencie bezpośrednio  przyległym od granicy  województwa  świętokrzyskiego z mazowieckim - informuje GDDKiA w komunikacie.

Wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego o uchyleniu i skierowaniu do ponownego rozpatrzenia wyroków Wojewódzkiego Sądu  Administracyjnego podtrzymujących decyzję środowiskową i decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej czyli drogi ekspresowej S7 na odcinku granica województwa świętokrzyskiego – Skarżysko-Kamienna oznaczają, że sprawy wrócą do WSA i będą ponownie rozpatrywane.  Aktualnie decyzja ZRiD jest ostateczna i podlega wykonaniu. GDDKiA czeka na pisemne uzasadnienie wyroków.
Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S7 Jak dojadę - Skarżysko-Kamienna