Jest nowy wykonawca tunelu w Świnoujściu
Tunel drogowy w Świnoujściu - będzie podpisana umowa z wykonawcą prac. Zdjęcia: UM Świnoujście

Komisja przetargowa ponownie wybrała wykonawcę tunelu w Świnoujściu. Jest nim konsorcjum firm Porr. Wcześniej wyłoniona firma Astaldi niespodziewanie wycofała się z podpisania umowy.

Inwestycja polega na budowie drogowego tunelu pod rzeką Świną co wpłynie na usprawnienie połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu. Nowym wykonawcą prac będzie konsorcjum firm Porr S.A., Porr Bau GmbH, Gülermak Agir Sanayi Inşaat ve Taahhüt A.S oraz Energopol - Szczecin S.A., które złożyło drugą najkorzystniejszą ofertę na kwotę: 793 186 390,32 zł.

- Przed podpisaniem umowy na w/w kontrakt konsorcjum firm będzie zobowiązane do przedłożenia stosownych dokumentów w tym gwarancji należytego wykonania umowy. Zgodnie z deklaracjami zamawiającego środki finansowe na realizację przedmiotowej inwestycji są zabezpieczone – zapewniają przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Tunel pozwoli kierowcom przejechać pod Świną i połączy drogą dwie wyspy. Obecnie zachodnia część miasta, położona na wyspie Uznam, nie ma drogowego połączenia z resztą Polski. Na wyspie mieszka 80 proc. populacji Świnoujścia. Pomiędzy wyspami Uznam i Wolin funkcjonują dwie przeprawy promowe – Warszów i Centrum.

Świnoujście planuje zrealizować inwestycję do 2022 r. Jej wartość to prawie 913 milionów złotych, a dofinansowania unijnego – prawie 776 milionów złotych. Środki na inwestycję pochodzą z Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

slawomir z warszawy
2018-11-23 19:41
Jest jak zawsze. 3 lata temu miała zacząć się budowa. Obecnie nic jeszcze nie wiadomo. U nas nigdy nic nie jest oddane w terminie. Jeżeli powstanie to za kilka lat. Tunelem powinien jeździć również tramwaj albo pociąg z połączeniem z DB. Plus ścieżka rowerowa. Czuję, że będzie bubel.
warszawiak
2018-08-10 11:20
@Paul dNK: Astaldi nie tylko nie powinien dociągnąć do żadnego celu, ale po skończeniu realizowanych zakontraktowanych inwestycji powinien za swoje postępowanie, które tutaj dwa wiersze poniżej wymieniłem, być po prostu z Polski wywalony na zbity pysk. Oczywiście już teraz powinien być usunięty ze wszystkich przetargów, w których uczestniczy.
Paul dNK
2018-08-08 19:23
Cena jest chyba za niska. Porr tego może nie dać rady. Czy nie dlatego Astaldi się wycofał, bo wie że oferta była za niska. Jak Porr upadnie, Astaldi dociągnie do celu za podwójne pieniądze.
Matt
2018-08-07 14:44
A co nie pamietacie jak się bawili z gazoportem przecież to byli włosi i nie potrafili skończyć na czas bo coś tam etc.Nie ufam firmom włoski bo oni działają na jakiś chorych zasadach ..tak działają że zbierają zamówienia termin leci ty myśli jest ok nagle dzwonisz 2 tyg przed a tu echo a potem okazuje się np fabryka pada i firmy są w czarnej d... ( oczywiście nie wszystkie włoskie ale dużo jest firm włoski z którymi są problemy) ...
warszawiak
2018-08-07 13:01
Dawno się tutaj nie wypowiadałem, ale teraz w związku z "zawirowaniem tunelowym" muszę zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw. Każda firma ma oczywiście prawo do rezygnacji i niepodpisywania umowy. Ale w przypadku Astaldi był to po prostu ogromny skandal. Za to Astaldi powinna być zablokowana we wszystkich przetargach i po dokończeniu podpisanych już kontraktów całkowicie wyrzucona z Polski. Zamiast od razu po wygraniu przetargu zrezygnować, najpierw czekali na wynik odwołania Porr do KIO, a potem na bodajże dwa dni przed uzgodnionym terminem podpisania umowy sam prezes o nazwisku nomen omen Astaldi poprosił o dwa tygodnie zwłoki z powodu nieotrzymania gwarancji bankowych i zapewniał, że za dwa tygodnie te gwarancje otrzymają. Po ponad dwóch tygodniach o następne dwa tygodnie zwłoki (do końca lipca) poprosił tym razem wiceprezes firmy zarzekając się jednocześnie, że Astaldi nawet przed podpisaniem umowy już zaczęła prace projektowe, żeby nie tracić czasu, a umowę do końca lipca na pewno podpisze. Kiedy minął ten drugi termin, to na początku sierpnia przy braku jakiegokolwiek odzewu ze strony Astaldi, prezydent Świnoujścia stracił cierpliwość i wystawił firmie ultimatum, że jak do godz. 15 dnia 3-go sierpnia nie podpiszą umowy, to zatrzymuje wadium i zaprasza do podpisu firmę Porr. Najpierw w Astaldi milczały wszystkie telefony, a 2-go sierpnia w niedzielę wieczorem Astaldi ogłosiło, że rezygnuje z podpisania kontraktu, bezczelnie przy tym kłamiąc, mącąc i odwracając kota ogonem. Firma straciła całą swoją wiarygodność, a ja na miejscu panów prezesa i wiceprezesa nie spojrzałbym się w lustro; takiego publicznego robienia z gęby cholewy, jak u tych panów dawno nie widziałem (pomijam polityków). Przez nich co najmniej jest miesiąc w plecy. I na koniec: mam nadzieję, że Porr jest poważną firmą i podpisze umowę: przecież w kwietniu walcząc za te same pieniądze o kontrakt odwołała się do KIO, przedłużając tym samym całą procedurę, a wzrost cen przez ostatnie cztery miesiące na pewno nie był specjalnie duży. Gdyby Porr odmówiła, od razu nasunęłoby się pytanie, po jaką cholerę się w ogóle odwoływała. I jeszcze link: http://www.swinoujscie.pl/pl/contents/628
smiech
2018-08-06 19:59
to jakaś kpina Astaldi nie chciało dokładać do umowy to się wypieli a teraz włodarze Świnoujścia szukają następnego durnia co będzie ''szczęśliwcem'' budowy tunelu. Niech sami kopią za grosze ...
dwia
2018-08-06 19:47
to ciekawe.. pewnie i oni się wypną...

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: