Nowe odcinki drogi ekspresowej S6 – kiedy otwarcie?
Nowe odcinki drogi ekspresowej S6 od Goleniowa do Koszalina mają być oddawane do ruchu od maja do jesieni tego roku. Zdjęcia: GDDKIA

Jeszcze w przed wakacjami mają być otwarte pierwsze kilometry drogi ekspresowej S6. To główna trasa przecinająca z zachodu na wschód polskie wybrzeże. Droga skróci czas przejazdu między Szczecinem, a Koszalinem o blisko godzinę. Dużą ulgę odczują turyści, bo w wakacje stara DK6 często była zakorkowana. Kiedy zatem pojedziemy drogą S6 na trasie Szczecin - Koszalin?

Droga ekspresowa S6 budowana jest w województwie zachodniopomorskim między Szczecinem a Koszalinem. Roboty trwają na 6 odcinkach o łącznej długości 120 km i fragmencie obwodnicy Koszalina i Sianowa. Droga ekspresowa S6 powstaje głównie w przekroju dwujezdniowym, po 2 pasy ruchu na każdej jezdni. Wjazd i wyjazd możliwy będzie jedynie poprzez węzły drogowe. Prace raczej postępują zgodnie z planem, wyjątkiem jest obwodnica Koszalina i Sianowa.

Odcinki drogi S6 planowane do oddania w 2019 roku:

  • S6 Goleniów Północ - początek obw. Nowogardu ok. 19,8 km
  • S6 Nowogard - Płoty ok. 20,4 km
  • S6 Płoty - Kiełpino ok. 14,6 km
  • S6 Kiełpino - Kołobrzeg Zachód ok. 24,1 km
  • S6 Kołobrzeg Zachód - Ustronie Morskie wraz z budową obw. Kołobrzegu w ciągu DK11 ok. 18 km
  • S6 Ustronie Morskie - pocz. obw. Koszalina i Sianowa ok. 24,1 km
  • S6/S11 Obwodnica Koszalina i Sianowa na S6 wraz z S11 od w. Bielice do w. Koszalin Zachód ok. 12,2 km

Budowa drogi ekspresowej S6 na trasie Goleniów - Płoty

Budowa drogi ekspresowej S6 na trasie Goleniów - Płoty. Zdjecia: luty 2019 r., GDDKIA

- Zaawansowanie robót na niektórych odcinkach S6 przekracza już 90% i w najbliższych miesiącach będą głównie wykonywane nawierzchnie i roboty wykończeniowe. Wykonawcy wykorzystali okres zimowy, w którym były dość sprzyjające warunki przede wszystkim do prac przy obiektach mostowych – informuje Jan Krynicki, rzecznik prasowy GDDKIA. I zapowiada, że oddawanie do ruchu trasy S6 planowane jest stopniowo od maja do października bieżącego roku.

Wiele wskazuje na to, że jako jeden z pierwszych oddany będzie ponad 19 kilometrowy odcinek S6 z Goleniowa do Nowogardu i Nowogardem. Fragment ma być otwarty w maju-czerwcu tego roku. Ku końcowi zmierzają również prace na odcinkach Nowogard - Płoty o długości 20 km i Płoty – Kiełpino (około 15 km) – pojedziemy nimi w następnej kolejności.

 

Zaawansowanie prac na drodze ekspresowej S6 Goleniów - Koszalin

Zaawansowanie prac (luty 2019 r.) na drodze ekspresowej S6 Goleniów - Koszalin. Zdjęcia: GDDKIA

Niestety, conajmniej do przyszłego roku, wydłużą się prace dla obwodnicy Koszalina i Sianowa. GDDKiA ogłosiła przetarg na wykonanie dokumentacji rozwiązującej problemy z podłożem i podchodzącą wodą gruntową na terenie przyszłej obwodnicy. Wcześniejszy wykonawca nie podjął się realizacji tego nieoczekiwanego zadania, przez co odstąpiono od umowy.

Nowa S6-ka będzie ułatwiała podróżowanie nad Bałtyk, w szczególności podczas weekendów wakacyjnych, a jej nowy przebieg w pobliżu Kołobrzegu znacznie poprawi skomunikowanie pasa nadmorskiego i usprawni dojazd turystów z całej Polski i z zagranicy.

Droga ekspresowa S6 docelowo połączy największe miasta na północy Polski: Szczecin, Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk, Gdynię i Gdańsk, To połączenie drogowe polskich portów morskich, od Świnoujścia i Szczecina, do portów Trójmiasta. Stanowi ona także część korytarza transportowego, łączącego obwód Kaliningradzki z Europą Zachodnią oraz połączenie na Litwę – do Kowna i Wilna.

Dzięki sieci połączeń z drogami krajowymi i wojewódzkimi zapewni komfortowy dojazd do miejscowości turystycznych.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Jojo
2019-05-02 22:03
Jeśli Koszalin jest wioską to jak nazwać Słupsk?
MM
2019-03-26 15:48
Do antybezmyślnik: Owszem, największa dziura na mapie dróg ekspresowych i autostrad jest właśnie na północnym zachodzie Polski. Piła to bodaj centrum tej dziury. Nic tam się nie buduje, nie ma przetargów, realistycznych przygotowań też brak. Wystarczy spojrzeć: ssc.siskom.waw.pl Nie żeby mi to przeszkadzało, ale taki jest fakt, nie ma sensu się z nim kłócić i histeryzować o poszkodowanym wschodzie.
MM
2019-03-26 15:34
Do antybezmyślnik: Bądź spokojny, jak będzie okoliczność i korzyść to znajdzie się bez problemu sposób na drobne korekty, przykładów na świecie i w historii jest mnóstwo. Ja właśnie nie chcę żadnej wojny, dlatego mówię: Tak, Świnoujście musi mieć stałe połączenie z resztą Polski, i to na koszt państwa. Bo to państwo dba o integralność a nie samorząd. Wmawianie mi roszczeniowości to szczyt głupoty, a ja nawet nie mam nic wspólnego ze Świnoujściem.
Misza
2019-03-25 09:14
Loklna ludnosc moz spokojnie powiedziec do jakiego kraju chce nalezec. Popatrz na donbas i krym.
antybezmyslnik
2019-03-23 19:02
MM : reprezentujesz typowe roszczeniowe podejście do tematu. Głupio straszysz, że Świnoujście zechce przyłączyć się do Rzeszy ? Od kiedy to i na jakiej podstawie lokalna ludność ma decydować o zmianie granic danego Kraju (chcesz wojny) ? Jak tam nie chcą mieszkać, mogą przecież zmienić miejsce zamieszkania lub emigrować. Tunel wam wybudują, ale zapewne w powiązaniu z zakończeniem budowy S3. Co do zgłoszonej ,,dziury" informuję, że to nieprawda, bo na północnym-zachodzie już są A6 i S3, w tym roku S6, w bliskiej perspektywie dalsze odcinki S10 (za Stargardem w kier.Piły i Bydgoszczy). Wiele pozostałych województw nie ma takich szans. Pr. więc nie wybrzydzać.
Marta
2019-03-21 11:36
Koszalin to wies, a my potrzebujemy prawdziwej S6 do Slupska z kazdej strony.
komitr
2019-03-20 23:52
Obwodnica Koszalina miała być oddana na 100 procent przed wakacjami 2018r a jak widać to chyba za dwa lata jej nie oddadzą jak będą tak robic jak do tej pory a nawet nie wykorzystano ostatniego sprzyjającego okresu zimowego w którym 80 procent czasu można było prowadzic prace drogowe na tym odcinku.Dojdzie do tego że s6 Koszalin -Goleniów będzie gotowa do końca 2019 roku a obwodnica Koszalina isianowa może do końca 2021roku
Sebo
2019-03-20 19:47
Nadal z tego nie wynika dlaczego i które odcinki mają czekać do października. Skoro jest 90% to dlaczego aż druga połowa roku wg przetargów najpóźniejszy termin był czerwiec 2019 skad zatem pażdziernik
1 2 3 następna >

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: