Przed wykonawcą II połowa prac na budowie S5 Wronczyn – Kościan
Na budowie ponad 18 kilometrowego odcinka S5 Wronczyn – Kościan Płd. pomimo przerwy zimowej wykonawca nadal pracuje. Prace przektoczyły półmetek. Zdjęcia: GDDKIA

Zaawansowanie prac na budowie drogi ekspresowej S5 z Wronczyna do Poznania przekroczyło 50 procent. Czy ekspresówką z Wrocławia do Poznania uda się przejechać do końca tego roku?

Mimo przerwy zimowej trwają prace na budowie ponad 18 kilometrowego odcinka S5 Wronczyn – Kościan Południe.

- Zaawansowanie wynosi ponad 55 %. Roboty na całym odcinku prowadzone są w ograniczonym zakresie z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe. Były wykonywane drobne prace ziemne. W dalszym ciągu również w ograniczonym zakresie toczą się prace związane z obiektami mostowymi na 3 obiektach związane ze zbrojeniem podpór oraz ustroju nośnego. Przebudowywano następujące kolizję: wodociągową, energetyczną, deszczową – informuje firma Budimex, wykonawca odcinka.

 

Zdjęcia z budowy drogi ekspresowej S5 Wronczyn - Kościan. Zaawansowanie prac zima 2018/2019. Zdjęcia: GDDKIA

Zdjecia z budowy drogi ekspresowej S5 Wronczyn - Kościan

 

Umowę o wartości ponad 384 mln zł podpisano w kwietniu 2016. Zadaniem wykonawcy było zaprojektowanie a później uzyskanie zezwoleń i budowa trasy. Prace ruszyły po decyzji wojewody wielkopolskiego, wydanej w grudniu 2017 roku.

W Wielkopolsce dotychczas zostało oddane do ruchu 74 z ponad 100 kilometrów S5 na trasie z Poznania do Wrocławia. W realizacji nadal pozostają trzy odcinki drogi ekspresowej S5 łączącej Poznań z Wrocławiem. Oprócz wspomnianego fragmentu z Wronczyna do Kościana są to odcinki Kościan – Radomicko i Poznań – Wronczyn.

Z odcinka Poznań – Wronczyn kierowcy korzystają częściowo od grudnia. Jedna jezdna trasy S5 została udostępniona na zasadzie przejezdności, co oznacza, że prace są nadal prowadzone na drugiej jezdni oraz poza korpusem drogi. Planowany termin zakończenia prac i przekazania kierowcom gotowego odcinak pod Poznaniem to połowa 2019 roku.

 

Jeździmy S5 Poznań – Wronczyn ale z dużymi ograniczeniami

 

Jedną jezdnią S5 Poznań - Wronczyn

Od końca grudnia 2018 r. jeździmy jedną jezdnią S5 Poznań - Wronczyn. Zdjecia: GDDKIA

Według ostatnich zapowiedzi w IV kwartale 2019 roku gotowa ma być trasa na odcinku Wronczyn - Kościan Południe o długości blisko 19 km, nieco wcześniej zaplanowano oddanie do użytku odcinka Kościan Południe - Radomicko o długości 15,7 km. Prace potrwają o wiele dłużej niż zakładały wstępne harmonogramy, według których kierowcy powinni już jeździć nową drogą. Wykonawca występował do GDDKIA o wydłużenie czasu na realizację zadania ze względu na przedłużające się postępowania administracyjne. Zaawansowanie prac wskazuje, że i do końca roku mogą być problemy z gotowością ekspresówki. Możliwe, ze droga będzie przejezdna ale nadal będą prowadzone prace wykończeniowe.

W ramach realizacji S5 Wronczyn – Kościan - Radomicko powstanie obwodnica Kościana a rozbudowy doczeka się obwodnica Śmigla. Na całym odcinku powstanie 6 węzłów drogowych: Czempin, Kościan, Kościan - Południe, Śmigiel, Śmigiel - Południe, Lipno (Radomicko), 7 mostów, 11 wiaduktów w ciągu S5 i 15 wiaduktów nad S5.

Droga ekspresowa S5 docelowo połączy Nowe Marzy (A1), Bydgoszcz, Poznań (A2) i Wrocław (A8) oraz zapewni sprawną komunikację pomiędzy województwami dolnośląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Jej budowa powinna zakończyć do 2020 roku.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Bob budowniczy
2019-02-12 10:33
Tak się spieszą A później poprawki pękające asfalt zenada
Auto2019
2019-02-11 19:58
Ey no klasa. Ale szybko budują Drogę nawet jak Prace zostały późno rozpoczęte wcale nie ma tragicznych Opóźnień. Lepiej niż Impresa Pizzarotti. Tam na S5 prżez I. Pizzarotti budowa opóźnia ponad Rok i Prace wynosziły mniej niż 30%. A tam ponad 50% między Radomickiem i Wronczynem. Dobrze wybraliście Oferty.
Tadziu
2019-02-11 14:05
elegancko. Teraz jeszcze na Południe od Wrocławia. S8 Aż do Kłodzka i będzie gitara ;)

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: