S10 Bydgoszcz – Toruń czeka na decyzję środowiskową. Archeolodzy ruszyli z pracami
50 km droga ekspresowa S10 Bydgoszcz - Toruń najprawdopodobniej powstanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Zdjęcia: GDDKIA

Czy wreszcie ruszy budowa drogi ekspresowej S10 Bydgoszcz – Toruń? Trasa nadal oczekuje na decyzję środowiskową, która ostatecznie potwierdzi jej przebieg. Równolegle do trwających procedur w urzędach, ruszyły już pierwsze badania archeologiczne. Jest szansa, że w 2019 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosi przetarg na budowę 50-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S10. Inwestycja najprawdopodobniej będzie realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego PPP.

Prace projektowe dla drogi ekspresowej S10 na odcinku Bydgoszcz-Toruń od 2017 roku prowadzi firma Mosty Katowice Sp. z o.o. Zakresem projektowania objęty jest około 50 km odcinek od węzła Bydgoszcz Południe do węzła Toruń Południe. Oprócz rozbudowy trasy do drogi ekspresowej planowana jest: rozbudowa węzła Toruń Południe (połączenie drogi ekspresowej S10 i autostrady A1 z drogą krajową nr 91) oraz rozbudowa węzła Bydgoszcz Południe (Stryszek), polegającą na dostosowaniu rozwiązań węzła do przekroju 2x2 drogi krajowej nr 25 na całym węźle wraz z odcinkiem do miejscowości Brzoza (włącznie z istniejącym skrzyżowaniem z drogą wojewódzką nr 254).

Z końcem stycznia 2019 r. w ramach procedury mającej na celu wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach drogowcy złożyli w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy Raport Oddziaływania na Środowisko z wnioskiem o kontynuowanie procedury i wydanie ww. decyzji.

Jednocześnie rozpoczęły się archeologiczne badania rozpoznawcze w pasie planowanej budowy S10 na odcinku Bydgoszcz - Toruń.

- Badania mają charakter nieinwazyjny i polegają na lustracji powierzchni terenu w celu określenia orientacyjnego zakresu kolizji stanowisk archeologicznych z planowaną inwestycją. Prospekcji terenowej towarzyszyć będą kwerendy w archiwach oraz analizy specjalistyczne z wykorzystaniem najnowszych technologii (np. analiza danych LIDAR uzyskanych przy pomocy skaningu laserowego). Archeolodzy wykonają dokumentacje wszystkich rozpoznanych obiektów zabytkowych, do których można zaliczyć także umocnienia polowe z I i II Wojny Światowej, stare nie znajdujące się w ewidencjach konserwatorskich cmentarze czy inne miejsca kultu lokalnych społeczności. Badania potrwają do sierpnia br. Po przedłożeniu ich wyników Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków uzyskamy dalsze wytyczne dotyczące postępowania z zabytkami w trakcie przyszłej budowy – zaznaczają drogowcy.

Droga ekspresowa S10 relacji Bydgoszcz-Toruń najprawdopodobniej będzie budowana w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego. Decyzję taką podjął Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów (w czerwcu 2018 roku). Oznacza to, że partner prywatny zaprojektuje i wybuduje drogę oraz zajmie się jej utrzymaniem. W zamian strona publiczna będzie wnosić opłaty za udostępnienie trasy. Droga ma  być wolna od opłat dla kierowców samochodów osobowych. 

Droga ekspresowa S10 biegnąca z zachodu na wschód stanowić będzie bowiem uzupełnienie transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Połączy docelowo zespół portów morskich Szczecin-Świnoujście z Bydgoszczą, Toruniem oraz Warszawą oraz zapewni komunikację z autostradą A1.

 

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

RedAktor
2019-02-26 16:20
Witam... Odsyłam do harmonogramów prac przygotowawczych podanych przez Regiony GDDKiA ( z poziomu Mapa Interaktywna/ mapa stanu budowy dróg dla danego województwa) dla S10 Piła-Wyrzysk czy Stargard -Piła lub S11 Ujście-Oborniki-Poznań. Tam właśnie podano STEŚ -> DUŚ-> KP-> KOPI ... i gdy będzie finansowanie ( !!!! ) dopiero ogłoszenie przetargów. Jednak mniejsza o większość ;-) . S10, S11, S12, czy S74 jeśli wogóle wystartują to po 2021/2022r !!! NIESTETY . Mimo , że badanie intensywności ruchu z 2015r pokazało większe natężenie niż w wielu odcinkach Via Carpatii.. Pozdrawniam i.. SZEROKOŚCI !!!
Do czerwonego aktora
2019-02-25 18:36
Chyba najpierw koncepcja programowa a potem decyzja środowiskowa. Po uzyskaniu decyzji można ogłaszać przetarg w formie "zaprojektuj i zbuduj.
RedAktor
2019-02-25 12:43
"Jest szansa, że w 2019 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosi przetarg ..." NIE MA SZANSY !!! Obecnie oczekiwanie na STEŚ następnie KP ( koncepcja programowa ) i po zakończeniu etapu KP - zatwierdzenie Protokołu z posiedzenia KOPI.... Daje to jakieeeeś 2-3 lata . Zatem jeśli będzie przetarg w 2021r to i tak dobrze .. !!! Warto by portal budowlano - drogowy o tym wiedział

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: