S17 dłuższa o nowe kilometry na północ od Lublina
Mamy nowe kilometry drogi ekspresowej S17 na trasie Warszawa - Lublin. Na razie to 13 kilometrowy odcinek Kurów - Skrudki. Będą kolejne...Zdjęcia: K. Nalewajko, GDDKIA

Na mapie drogowej Polski pojawi się pierwszy z budowanych odcinków drogi ekspresowej S17 na trasie Lublin – Warszawa. Dotychczas droga ekspresowa kończyła się na węźle Kurów Zachód, a teraz przybędzie ponad 13 km. I na tym nie koniec, bo to dopiero pierwszy z odcinków S17, które drogowcy zaplanowali do oddania kierowcom w tym roku. Kolejne dwa już niebawem.

Oddawany do użytku odcinek drogi ekspresowej S17 pomiędzy węzłami Skrudki i Kurów Zachód to pierwszy fragment drogi ekspresowej S17 o nawierzchni betonowej. Na obiektach i najazdach na nie zastosowano mieszanki bitumiczne, podobnie jak na łącznicach jedynego na ponad 13-kilometrowej trasie węzła Żyrzyn oraz na drogach do obsługi ruchu lokalnego. Zbudowano 21 obiektów inżynierskich, w tym dwa mosty i dwa wiadukty w ciągu drogi ekspresowej, trzy wiadukty nad nią i trzy górne przejścia dla dużych zwierząt.

Nowy odcinek drogi ekspresowej S17 Skrudki - Kurów na trasie Warszawa - Lublin. Zdjecia: K. Nalewajko, GDDKIA

Nowy odcinek drogi ekspresowej S17 Skrudki - Kurów na trasie Warszawa - Lublin

Nowy odcinek drogi ekspresowej, który pokonamy autem osobowym w ok. 7 minut, płynnie połączy się z już funkcjonującą trasą S17 od strony węzła Kurów Zachód. Na kolejnym węźle Żyrzyn kierowcy mogą zjechać na drogę wojewódzką nr 824 prowadzącą do Puław lub poprzez sieć dróg lokalnych dotrzeć do okolicznych miejscowości. Wraz z oddaniem do ruchu tego odcinka kierowcy skorzystają z blisko 3-kilometrowego kolejnego fragmentu trasy. Na razie z jednej jezdni w obu kierunkach, bez możliwości zjazdu na węźle Skrudki, z włączeniem do obecnego przebiegu DK17 przed mostem na Wieprzu.

Nowy odcinek pozwoli zaoszczędzić czas i zapomnieć o rondzie w Żyrzynie, na którym w godzinach szczytów komunikacyjnych tworzyły się korki. Już niedługo nastąpi oddanie kolejnych dwóch odcinków od Garwolina do granicy województw z fragmentem kolejnego do węzła Ryki Północ (ok. 30 km). Natomiast pod koniec wakacji kierowcy skorzystają z pozostałej części S17 omijającej Ryki i wtedy od początku obwodnicy Garwolina aż do końca obwodnicy Piask dystans ok. 140 km pokonają samochodem osobowym w ok. 70 minut.

Mapa odcinków drogi ekspresowej S17 Warszawa - Lublin. Otwarcie S17 Skrudki - Kurów. Mapa: GDDKIA

Mapa odcinków drogi ekspresowej S17 Warszawa - Lublin. Otwarcie S17 Skrudki - Kurów

Budowa 13-kilometrowego odcinka S17 pomiędzy węzłami Skrudki i Kurów Zachód to koszt ok. 271 mln zł. Doliczając pozostałe wydatki, w tym odszkodowania na przejęte nieruchomości, prace archeologiczne i wynagrodzenie nadzoru to łączna kwota wyniesie ok. 370 mln zł. Inwestycja powstała przy dofinansowaniu z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, jako jeden z pięciu kontraktów S17 pomiędzy Garwolinem i węzłem Kurów Zachód (i dojazdem do mostu w Puławach), na które w 2017 roku podpisano umowę o dofinansowanie. Wykonawcą odcinka S17-ki Skrudki – Kurów jest firma Mota-Engil Central Europe.

Droga ekspresowa S17 docelowo będzie liczyła około 310 km i połączy Warszawę z Lublinem i dalej z przejściem granicznym z Ukrainą w miejscowości Hrebenne. Biegnący przez Polskę odcinek jest częścią międzynarodowej trasy europejskiej E372 prowadzącej w kierunku Lwowa. Obecnie w realizacji jest cały, brakujący fragment S17, który połączy Warszawę z Lublinem. Na kolejne odcinki z Piask do przejścia granicznego w Hrebenne będziemy musieli poczekać zdecydowanie dłużej. Tu najwcześniej powstanie obwodnica Tomaszowa Lubelskiego, która jest już w budowie.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Mario
2019-06-21 10:54
Wolę mój pyszny zdrowy słoik od babci i jem bo chce być ładny i zdrowy a Ty ''Erik'' wpieprzaj maka i wyciskaj krosty mieszczuchu!
Erik
2019-06-20 19:26
Uważajcie na słoiki na tych łączeniach
Jotgie
2019-06-20 05:34
Druid, pewno chodzi Tobie o dylatacje. Ale one "walą" na każdej drodze. Może na jednych mniej, na innych więcej - ale zawsze. Z racji mojego zamieszkania dla mnie cała S17 będzie miała sens, jak będzie odcinek S2 do węzła Lubelska w Wawie - na razie jadąc z północnej Polski - korzystam z przejazdu przez Radom
Druid
2019-06-19 23:59
Wypróbowałem dzisiaj ten odcinek. Droga z betonu bardzo dobra. Mały problem to połączenie betonu z nawierzchnią bitumiczną na obiektach.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: