Wrocław chce pozyskać dofinansowanie na obwodnicę Leśnicy i Aleję Wielkiej Wyspy
- conadrogach.pl
- www.wroclaw.pl
- 2013-04-18
Planowane projekty:
Obwodnica Leśnicy będzie miała długość siedmiu kilometrów. Szosa średzka (droga krajowa nr 94) skręci na południowy wschód na wysokości Żaru, w Ratyniu przekroczy rzekę Bystrzycę, tuż za Jerzmanowem dotrze do tzw Osi Inkubacji i jej korytarzem pobiegnie do gotowego już ronda ulicy Granicznej po północnej stronie portu lotniczego na Strachowicach.
Będzie to droga jednojezdniowa dwukierunkowa o szerokości jezdni 2 x 3,5 m. Wśród budowli inżynieryjnych zaplanowany jest wiadukt nad przyszłą linią kolejową na lotnisko strachowickie, dwupoziomowe skrzyżowanie z Aleją Stabłowicką (Oś Inkubacji), most na Bystrzycy, a także przejścia dla zwierząt. Koszt robót wyniesie 213,66 mln zł, wykup gruntów 21,5 mln zł.
Aleja Wielkiej Wyspy czyli wschodnia końcówka Obwodnicy Śródmiejskiej Wrocławia. To planowany czterokilometrowy, jednojezdniowy odcinek pomiędzy ulicą Krakowską i Mickiewicza, obejmującego również mosty na Odrze i Oławie.
W sumie magistrat zgłosił 160 projektów na łączną kwotę około 4 miliardów złotych. Jest to 100 projektów "miękkich" i 60 związanych z infrastrukturą. - Na transport proponujemy projekty na 1,3 mld, na szeroko ujętą rewitalizację 1,2 mld a na edukację 630 mln – wylicza wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj. Wśród transportu warto wspomnieć działania związane z dalszym rozwojem transportu szynowego i autobusowego, obwodnicę Leśnicy, aleję Wielkiej Wyspy czy wrocławski program rowerowy.
- Po złożeniu propozycji do Urzędu Marszałkowskiego, będą przygotowane pierwsze propozycje Regionalnego Programu Operacyjnego dla naszego województwa i konsultacje społeczne, które mogą odbyć się latem tego roku – mówi Tomasz Sołowiej, dyrektor biura Zarządzania Funduszami Europejskimi w Urzędzie Miejskim Wrocławia. RPO musi zostać ogłoszony ostatecznie 1. stycznia 2014 roku. - Wtedy poznamy ramy w jakich będziemy mogli wnioskować o dotacje i harmonogram na 6 lat. W odpowiednim terminie – według tego harmonogramu – będzie można składać wnioski o dofinansowanie poszczególnych projektów. Na dziś nie mamy żadnej pewności na dofinansowanie żadnego z tych pomysłów, bo nie znamy ani ram RPO ani kwoty jaka przekazana będzie marszałkowi dla województwa – podkreśla Maciej Bluj.
- Jednak brak w przyszłości dofinansowania unijnego nie przekreśla możliwości realizacji danego projektu, będzie to jednak bardziej wydłużone w czasie, poza tym są jeszcze programy krajowe – dodaje.