Jelenia Góra
Jelenia Góra to miasto o średniowiecznej, wczesnopiastowskiej genezie, które oprócz doskonałej bazy wypadowej w pobliskie Karkonosze, oferuje turystom także moc zabytków od średniowiecznych zamków, barokowych i renesansowych pałaców, do wspaniałych secesyjnych kamienic. Szczególną uwagę zwraca, jeden z najpiękniejszych na Śląsku, rynek otoczony barokowymi i renesansowymi podcieniowymi kamienicami. Jego środek zajmuje klasycystyczny ratusz, a fontanna z Neptunem przypomina o zamorskich kontaktach handlowych Jeleniej Góry.
W południowej części miast zlokalizowane jest najstarsze w Polsce uzdrowisko Cieplice Śląskie Zdrój. Wart odwiedzenia jest też Sobieszów z ruinami XIV-wiecznego zamku Chojnik i rozsławiony przez noblistę Gerharta Hauptmanna Jagniątków.
Drogi w Jeleniej Górze
Główna droga Jeleniej Góry to zdecydowanie krajowa droga nr 3, która oferuje połączenie z polsko-czeską granicą Szklarska Poręba-Harrachov na południu i portem w Świnoujściu na północy. DK3 jest częścią europejskiej trasy E65, o długości 3950 km, wiodącej z północy na południe Europy (łączy szwedzkie Malmö z południem Europy, a dokładniej z miejscowością Chania w Grecji). DK3 to jedna z najważniejszych dróg biegnących przez Polskę na osi północ-południe. Nie licząc odcinków, gdzie została zastąpiona przez drogę ekspresową S3, liczy 230 km i przebiega (oprócz Jeleniej Góry) przez Nową Sól, Polkowice, Lubin, Legnicę i Szklarską Porębę. W granicach Jeleniej droga nr 3 biegnie wygodną, w większości dwujezdniową drogą w północnych i zachodnich rejonach miasta, nie przecinając ścisłego centrum. Na Rondzie Kazimierza Majewskiego na północno-zachodnich obrzeżach miasta od DK3 odbija na północ krajowa droga nr 30, łącząca to miejsce ze Zgorzelcem. DK30 to droga o znaczeniu lokalnym, długości 67 km, biegnąca na północny-zachód od Jeleniej Góry m.in. przez Lubań, Olszynę i Gryfów Śląski.
W granicach Jeleniej Góry przebiegają trzy drogi wojewódzkie – nr 365, 366 i 367. Pierwsza z nich DW365 to 36-kilometrowa trasa startująca (odbija od krajowej 3-ki) na północy Jeleniej (biegnie na północ od skrzyżowania al. Jana Pawła II i ul. Legnickiej), która kończy swój bieg w Jaworze. Droga wojewódzka nr 366 to droga długości 22 km, łącząca Kowary i Piechowice. DW366 przejeżdża przez południowe obrzeża Jeleniej Góry, z dala od centrum miasta.
Droga wojewódzka nr 367 to trasa o największym znaczeniu ze wszystkich trzech jeleniogórskich dróg wojewódzkich. Zaczyna bieg na wschodnich obrzeżach Jeleniej, odbijając na południe od drogi krajowej nr 3, aby po 68 km dotrzeć do Wałbrzycha. Droga mija m.in. Kowary, Kamienną Górę, Borówno, Czarny Bór i Boguszów-Gorce. Nowo wybudowany odcinek DW367 stanowi I etap południowej obwodnicy miasta. Jelenia Góra ma w planach realizację drugiego etapu obwodnicy. Wtedy z ul. Sudeckiej można byłoby dojechać do Trasy Czeskiej w kierunku Szklarskiej Poręby. Obwodnica południowa Jeleniej Góry ma zapewnić dogodne połączenie Kotliny Jeleniogórskiej z siecią TEN-T poprzez drogi krajowe nr 3 oraz nr 30, a także z kierunku Bolesławca i Legnicy do miejscowości wypoczynkowych Kotliny Jeleniogórskiej.