Skierniewice
Skierniewice to miasto z ponad 550 - letnią tradycją. Najstarsze zabytkowe obiekty pochodzą z XVII w. (pałac arcybiskupów gnieźnieńskich, których Skierniewice były rezydencją). Miasto sąsiaduje z Bolimowskim Parkiem Krajobrazowym. Bogate zaplecze naukowo-badawcze oraz ogrodnicze korzenie miasta sprawiają, że Skierniewice uznawane są za krajową stolicę nauk ogrodniczych.
Drogi w Skierniewicach
Najważniejszą drogą przebiegającą przez Skierniewice jest droga krajowa nr 70. To krótka droga o długości ok. 52 km, łącząca Łowicz z drogą ekspresową S8 w Hucie Zawadzkiej (oba miasta w województwie łódzkim). W granicach Skierniewic trasa przebiega przez centrum z północnego-zachodu na południowy-wschód ulicami Wyszyńskiego, Rataja i Mszczonowską. DK70 zapewnia również połączenie Skierniewic z autostradą A2.
Na terenie miasta biegną także dwie drogi wojewódzkie – DW705 i DW707. Pierwsza prowadzi przez centrum Skierniewic tranzytem (biegnąc wspólnie z krajową 70-ką). DW705 łączy Śladów (województwo mazowieckie) i Jeżów (województwo łódzkie), przebiegając m.in. przez Sochaczew, Bolimów i właśnie Skierniewice. 707-ka z kolei zaczyna bieg w Skierniewicach, na skrzyżowaniu al. Niepodległości i Kopernika. Kieruje się na południe, mija Rawę Mazowiecką i dociera do Nowego Miasta nad Pilicą w województwie mazowieckim.
Ważną dla miasta trasą, choć nie przebiegającą w jego granicach, jest wiodąca na północ od Skierniewic Autostrada Wolności – A2. Docelowo będzie miała ona długość 651 km i połączy zachodnią i wschodnią granicę kraju, przebiegając przez Poznań, Łódź, Warszawę, Siedlce i Białą Podlaską. W 2012 roku połączyła Warszawę z siecią europejskich autostrad. Autostrada A2 przebiega z zachodu na wschód przez centralne województwa: lubuskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie, a w przyszłości także i lubelskie. Obecnie występuje w dwóch odcinkach: łączy zachodnią granicę kraju z Poznaniem, Łodzią i Warszawą oraz stanowi obejście Mińska Mazowieckiego.