Płock
Płock wyróżnia wyjątkowo malownicze położenie na stromej, 52 metrowej skarpie, zwanej Wzgórzem Tumskim. To historyczna stolica Mazowsza – gród książęcy istniał tu już w X w. (dla porównania pierwszą lokację Warszawy datuje się na początki XIV w. a jej rozkwit na przełom XV i XVI). Co ciekawe, Płock pełnił w latach 1079-1138 (czyli do rozbicia dzielnicowego) funkcję stolicy Polski. W Kaplicy Królewskiej Bazyliki Katedralnej znajduje się sarkofag ze szczątkami władców: Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego. Zamek był niegdyś siedzibą książąt mazowieckich, a obecnie, w Płocku urzędują biskupi.
Drogi w Płocku
Przez centrum Płocka przebiegają dwie drogi krajowe – nr 60 i nr 62 (biegnąc wspólnie przekraczają Wisłę Mostem Solidarności) – które przecinają miasto – odpowiednio: z północnego-wschodu na południowy-zachód i z północnego-zachodu na południowy-wschód. DK60 to trasa długości ok. 245 km, łącząca Łęczycę (województwo łódzkie) i Ostrów Mazowiecką (województwo mazowieckie). Droga ta stanowi dla Płocka połączenie z województwem łódzkim i położonym tuż za granicą województw węzłem Kutno-Północ na autostradzie A1 (40 km od miasta). DK60 biegnie przez centrum miasta Trasą ks. Popiełuszki, Mostem Solidarności przekracza Wisłę (wspólnie z DK62), ulicami Wyszogrodzką, Piłsudskiego, Jachowicza i Bielską opuszcza Płock.
Droga krajowa nr 62 wjeżdża do miasta ul. Popłacińską, następnie wiedzie Portową, Kolejową, Kutnowską i Trasą ks. Popiełuszki (wraz z DK60) po czym Wyszogrodzką opuszcza miasto. Jest to droga o długości ok. 361 km, łącząca Strzelno w województwie kujawsko-pomorskim i Siemiatycze (województwo podlaskie). 62-ka biegnie przez Kruszwicę, Włocławek, Nowy Dwór Mazowiecki i Sokołów Podlaski. Stanowi dla Płocka połączenie z położonym po sąsiedzku województwem kujawsko-pomorskim i centrum województwa mazowieckiego na północ od stolicy.
Od 2014 roku powstaje obwodnica Płocka, biegnąca na prawym brzegu Wisły, w północnych rejonach miasta. Projekt obwodnicy Płocka obejmuje odcinek o łącznej długości ok. 6 km. Trasa docelowo połączy most przez Wisłę im. Solidarności z ul. Otolińską i Bielską, którędy biegnie droga krajowa nr 60 oraz z zakładem głównym PKN Orlen, największym kompleksem rafineryjno-petrochemicznym w kraju. W chwili obecnej powstaje drugi odcinek drogi (pierwszy został oddany do użytku kierowców w listopadzie 2014 r.). całość inwestycji pochłonie 140 mln zł i ma zakończyć się w roku 2018.
W Płocku bieg zaczyna aż pięć dróg wojewódzkich:
DW559 – biegnie do Lipna w województwie kujawsko-pomorskim; jej długość to ok. 47 km. Droga startuje w ścisłym centrum miasta, odbijając na północ od krajowej 60-ki. Ulicą Kobylińskiego opuszcza miasto, kierując się cały czas na północ.
DW562 – droga o przebiegu analogicznym do krajowej 62-ki, tyle że wiedzie prawym brzegiem Wisły. Startuje na północno-zachodnich obrzeżach Płocka i także na północny-zachód się kieruje. Po 49 km od startu dociera do Szpetala Górnego w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie kończy bieg.
DW564 – to połączenie biegnących po dwu stronach Wisły krajowej 62-ki z wojewódzką 562-ką. To krótka, dwukilometrowa, droga przez Wisłę, tyle że... bez przeprawy przez rzekę. Droga urywa się na brzegu a wznawia bieg po drugiej stronie Wisły.
DW567 – odbija od krajowej 60-ki w centrum miasta. Biegnie ul. Otolińską na północny-zachód i nią opuszcza granice miasta. Po 29 km dociera do Góry.
DW575 – poza króciutką 564-ką jedyna droga wojewódzka Płocka biegnąca na lewym brzegu Wisły. Zaczyna bieg w na skrzyżowaniu ulic Kolejowej i Dobrzykowskiej, odbijając na południowy-wschód od krajowej 62-ki, po czym Trasie ks. Jerzego Popiełuszki przecina dwie drogi krajowe – nr 60 i nr 62 – i opuszcza miasto. To najdłuższa z płockich dróg wojewódzkich – ma 78 km i łączy Płock z Nowym Kazuniem, nieopodal Nowego Dworu Mazowieckiego.