Bezpieczeństwo na drogach ekspresowych i autostradach. Czego nie wolno?
- M.Z.
- conadrogach.pl
- 2021-03-09
Pamiętaj, że na autostradach i drogach ekspresowych:
- rowerzyści nie mogą korzystać z dróg ekspresowych ani autostrad! Ta sama zasada dotyczy pieszych, ciągników rolniczych, czy powozów konnych.
- nie wolno zatrzymywać pojazdu na drodze szybkiego ruchu, cofać, ani zawracać! Zdarza się, że niektórzy muszą załatwić potrzeby fizjologiczne, lub chcą np. zrobić zdjęcie. Pas awaryjny do tego nie służy! Są do tego wyznaczone punkty, jak Miejsca Obsługi Podróżnych. Wyjątki od tej zasady to tylko: awaria pojazdu, zatrzymanie przez Policję lub inną służbę do tego uprawnioną, sytuacja awaryjna na drodze (np. wypadek) lub zatrzymanie w miejscu poboru opłat za przejazd autostradą.
- jeżeli dojdzie do kolizji lub awarii, w miarę możliwości należy ustawić pojazd na pasie awaryjnym i włączyć światła awaryjne. W takiej sytuacji załóż kamizelkę odblaskową, ostrożnie ustaw trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 m od pojazdu. Stań jak najszybciej poza jezdnią, za barierkami ochronnymi. Wezwij służbę drogową, dzwoniąc pod numer 112 lub 19111.
- jeżeli jesteś świadkiem wypadku, a odpowiednie służby już są na miejscu, to nie zwalniaj, patrz przed siebie i skup się na prowadzeniu samochodu!
Zarówno drogi ekspresowe jak i autostrady zaliczają się do dróg szybkiego ruchu i pełnią kluczowe zadanie w sieci drogowej naszego kraju. Między tymi drogami istnieją jednak dyskretne różnice. Przypominamy, czym różni się droga ekspresowa od autostrady:
Czym się różni droga ekspresowa od autostrady?
Obecnie kierowcy mają do dyspozycji 4269 km dróg szybkiego ruchu, w tym 1712 km autostrad.