1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Budapeszt w Warszawie? Poproszę.

Budapeszt w Warszawie? Poproszę.

  1. Michał Kluba
  2. 2019-11-29
Budapeszt w Warszawie? Poproszę.
Budapeszt - panorama miasta. Zdjęcie: hellohungary.com.
Budapeszt i Warszawa to miasta bardzo podobne. Mają podobną powierzchnię, niemal identyczną liczbę mieszkańców. Oba przecina wielka rzeka. Budapeszt ma jednak coś, na co Warszawa czeka od lat. To sprawny system autostrad pełniących funkcję obwodnicy i korytarzy wyprowadzających ruch z miasta we wszystkich kierunkach.

Budapeszt

System autostrad na Węgrzech to obwodnica Budapesztu i odchodzące od niej promieniście w różnych kierunkach trasy szybkiego ruchu, prowadzące do przejść granicznych z sąsiadującymi państwami. Już teraz z Budapesztu dojedziemy autostradą do Bratysławy, Wiednia, Lubljany i Zagrzebia. Autostrady węgierskie docierają także do granic z Serbią i Rumunią.

Obwodnica Budapesztu

Łączna długość autostrad na Węgrzech to niemal 2 tysiące km - na 1 mln Węgrów przypada ok. 200 km dróg szybkiego ruchu.

Obwodnica Budapesztu to autostrada M0 – ma długość ok. 80 km, a do domknięcia pełnego pierścienia brakuje ok. 30 km. Odbijają od niej pozostałe główne autostrady kraju: M1 w kierunku Austrii (ok. 170 km), a poprzez M15 również do Bratysławy, M2 biegnąca na północ w kierunku Słowacji (gotowa w połowie czyli ok. 30 km koło Budapesztu), M3 prowadząca na wschód do granicy z Ukrainą (ma już ok. 280 km), M4 w kierunku Rumunii (będzie miała 230 km, póki co gotowe 30 km koło Budapesztu, w budowie kolejne odcinki), M5 do granicy z Serbią i przez M43 z Rumunią (ok. 170 km), M6 do Chorwacji (ok. 200 km), M7 do Chorwacji (Zagrzebia) i przez M70 do Słowenii (225 km).

Mapa autostrad na Węgrzech pokazuje, że sieć tych dróg nie jest jeszcze skończona – w użytkowaniu jest ok. 65% z planowanych tras. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że Węgrzy rozpoczęli budowę autostrad właśnie od stolicy. Podobnie zresztą jak w wielu innych europejskich krajach. Kiedy my w latach 90 do stolicy wjeżdżaliśmy gierkówką i utykaliśmy w Raszynie, to jadąc z Wiednia do Budapesztu wjeżdżało się już autostradą.

Sieć dróg szybkiego ruchu na Węgrzech - kolorem czerwonym oznaczono drogi, na których wymagana jest winieta. Źródło: toll-charge.hu.

Warszawa

Obwodnica Warszawy będzie miała kiedyś ok. 82 km długości. Jej budowa ruszyła pod koniec lat dziewięćdziesiątych, kiedy to rozpoczęły się pierwsze prace studialne dotyczące budowy dróg ekspresowych w ramach Warszawskiego Węzła Transportowego. Ustalono wówczas, że w jego skład wejdą drogi ekspresowe: S2 na odcinku od węzła Konotopa do węzła Lubelska, S8 od węzła Konotopa do Marek i S17 od Marek do węzła Lubelska. Do dzisiaj udało się wybudować ponad połowę obwodnicy Warszawy - kierowcy korzystają obecnie z 44 km, w budowie jest kolejne 25 km, a końcowe prawie 14 km w fazie przygotowania.

Obwodnica Warszawy

Obecnie budowane są dwa odcinki warszawskiej obwodnicy. Od południa powstaje ponad 19 km fragment drogi ekspresowej S2 od węzła Puławska do węzła Lubelska. Droga ma być oddana do ruchu z końcem 2020 roku. Od wschodu ruszyła budowa krótkiego bo 6 km fragmentu wschodniej obwodnicy – drogi S17 pomiędzy węzłami Zakręt i Lubelska oraz węzeł Lubelska. Ten odcinek będzie gotowy w 2021 roku. Sam węzeł Lubelska ma być oddany wcześniej, bo pod koniec 2020 r.

Do domknięcia warszawskiego ringu zabraknie jeszcze pozostałego fragmentu wschodniej obwodnicy w ciągu S17, łączącej S8 z węzłem Zakręt o długości ok. 14 km. Ta cześć jest obecnie na etapie przygotowania koncepcji programowej. Trasę podzielono na dwa odcinki realizacyjne. Dla fragmentu S17 od Drewnicy do Ząbek o długości ok. 3,6 km zakończenie prac projektowych przewidziano na wrzesień 2019 roku, a dla pozostałej części, od Ząbek do Zakrętu o długości ok. 10,2 km, w czerwcu 2020 roku. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu i wybór wykonawcy, który zrealizuje prace w systemie „Projektuj i buduj”. Szacowane lata realizacji to 2022-2024.

W Polsce mamy 4 tysiące km dróg szybkiego ruchu czyli autostrad i dróg ekspresowych. Do stolicy dociera teraz autostrada A2 - od zachodu, od południa droga S8, która otacza miasto od zachodu i na północy odbija w kierunku Białegostoku. W budowie jest odcinek autostrady A2 od Warszawy do Mińska Mazowieckiego (planowany termin oddania do ruchu to 2020 rok), droga ekspresowa S7 od Grójca (trwa poszukiwanie nowego wykonawcy jednego z odcinków, termin oddania jest trudny do określenia) i S17 od Garwolina (2020 rok). Droga S7 w kierunku Trójmiasta jest dopiero na etapie planowania, podobnie jak cały wschodni fragment Obwodnicy Warszawy.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S17 Utrudnienia na drodze S2 Jak dojadę - Warszawa