1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Budowa S7 coraz bliżej Warszawy

Budowa S7 coraz bliżej Warszawy

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-02-16
Budowa S7 coraz bliżej Warszawy
Obecna droga S7 Płońsk - Czosnów poszerzy się o dodatkowy pas ruchu w każdym kierunku. Zdjęcia: GDDKIA
Trwają prace budowlane jak i projektowe dla drogi ekspresowej S7 – północnej wylotówki z Warszawy. Pomiędzy Płońskiem a Czosnowem rozkręcają się roboty w terenie. Niedawno ruszył przetarg na odcinek S7 pomiędzy Czosnowem a Kiełpinem. Najdłużej poczekamy na tzw. warszawski fragment trasy.

Wiosną poznamy wykonawcę S7 Czosnów - Kiełpin 

Na odcinki drogi ekspresowej S7 na północ od Warszawy kierowcy czekają od lat. Wreszcie realizacja trasy zaczyna być coraz bardziej realna. Z końcem stycznia 2023 r. wystartował przetarg na realizację jednego z dwóch ostatnich odcinków. Mowa o 9 kilometrowym fragmencie S7 Czosnów – Kiełpin. Na oferty od wykonawców drogowcy czekają do końca marca br. Jeżeli nie będzie odwołań i opóźnień to jest szansa, że umowa z wykonawcą będzie podpisana w lipcu. Przy sprawnym przebiegu procesu projektowania (uzyskiwania niezbędnych uzgodnień i decyzji) jak i realizacji nową trasą moglibyśmy pojechać wiosną 2027 roku.

GDDKIA szuka wykonawcy S7 Czosnów – Kiełpin, trasy wylotowej z Warszawy

S7 Warszawa - Kiełpin cały czas w poczekalni

Do ekspresowego połączenia Warszawa – Gdańsk zabraknie odcinka na terenie Warszawy. W poczekalni przetargowej pozostaje bowiem 13 km fragment Czosnów – Warszawa (Trasa Armii Krajowej). To najbardziej potrzeby ale i najbardziej opóźniony w realizacji fragment tej trasy.

- Dla zadania Kiełpin - Warszawa przygotowujemy dokumentację niezbędną do ogłoszenia przetargu na wykonanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem decyzji ZRID.  Planujemy w I połowie br. ogłosić przetarg na wykonanie projektu budowlanego oraz uzyskanie niezbędnych decyzji – wyjaśniają drogowcy. Realizacja tego odcinka drogi ekspresowej S7 planowana jest w latach 2027-2030.

GDDKIA: Realizacja S7 Warszawa – Kiełpin to złożony i długotrwały proces. Budowa uzależniona od Trasy Mostu Marii Skłodowskiej-Curie

 

Rozkręca się budowa odcinków S7-ki pomiędzy Płońskiem a Czosnowem. Rozbudowa istniejącej 35 kilometrowej trasy została podzielona na trzy zadania:

  • Czosnów - Modlin
  • Modlin - Załuski
  • Załuski - Płońsk

Północna trasa wylotowa z Warszawy - kolejne odcinki S7 wchodzą w fazę budowy. Mapa - stan realizacji S7

Północna trasa wylotowa z Warszawy - kolejne odcinki S7 wchodzą w fazę budowy

Mapa: GDDKIA (czerwony - w budowie, zielony - w przetargu, niebieski - w przygotowaniu, czarny - w uzytkowaniu) - stan na luty 2022 r.


Na S7 Modlin – Czosnów
roboty w terenie rozpoczęły się na początku września 2022 r. Dwujezdniowa droga ekspresowa S7 o przekroju dwupasowym na odcinku ok. 10 km zostanie zastąpiona trasą z trzema pasami ruchu. Rozbudowane zostaną dwa istniejące węzły drogowe: Modlin i Błonie. Most na Wiśle w Zakroczymiu będzie miał po trzy pasy ruchu w każdym kierunku. Obecnie wykonawca prowadzi prace na które pozwalają zimowe warunki. W ciągu odcinka znika wiadukt w Kazuniu Nowym, na ul. Gwiaździstej. W tym miejscu powstanie nowy obiekt.


Wyburzanie wiaduktu w Kazuniu Nowym w ciągu przyszłej S7 Płońsk - Czosnów

Wyburzanie wiaduktu w Kazuniu Nowym w ciągu przyszłej S7 Płońsk - Czosnów. Zdjęcia: GDDKIA

Wykonawcą odcinka trasy S7 Modlin - Czosnów w formule projektuj i buduj jest Budimex. Umowa o wartości ok. 598,8 mln zł została podpisana 12 maja 2020 r. Według kontraktu zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2023 r. Wykonawca złożył jednak roszczenia, w których oczekuje wydłużenia czasu na ukończenie oraz dodatkowych środków finansowych. Dotyczą one m.in. długotrwałej procedury uzyskiwania decyzji ZRID.

Z początkiem tego roku przekazano plac budowy na środkowym fragmencie trasy tj. Załuski – Modlin. Wykonawcą zadania jest firma Mostostal Warszawa, a wartość kontraktu to ok. 636 mln zł. Wybudowane zostanie ok. 12 km drogi ekspresowej S7 o przekroju dwujezdniowym z trzema pasami ruchu. Powstaną dwa węzły drogowe: Załuski i Ostrzykowizna. Zakończenie wszystkich prac przewidywane jest latem 2025 r. I w tym przypadku termin oddania odcinka może ulec zmianie, bo wykonawca złożył roszczenia, w których oczekuje wydłużenia czasu na ukończenie oraz dodatkowych środków finansowych.

Z kolei dla odcinka S7 Płońsk – Załuski trwa postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji ZRID. - Spodziewamy się ją uzyskać w marcu 2023 r. – dodają drogowcy.


Obecna droga S7 na odcinku Modlin - Załuski

Obecna droga S7 na odcinku Modlin - Załuski. Za kilka lat będzie po trzy pasy ruchu w każdym kierunku. Zdjęcia: GDDKIA

Przypominamy, że od ubiegłego roku kierowcy mają do dyspozycji drogę ekspresową od granicy województw warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego do Płońska w pełnym zakresie i z dopuszczalną prędkością 120 km/h dla pojazdów osobowych. Jest to łącznie 71 kilometrów nowej ekspresówki.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S7 Jak dojadę - Czosnów Jak dojadę - Płońsk