1. Strona główna
  2. Informacje
  3. DK3 w Jakuszycach będzie rozbudowana

DK3 w Jakuszycach będzie rozbudowana

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2021-05-10
DK3 w Jakuszycach  będzie rozbudowana
Poprawi się kolejna droga na Dolnym Śląsku. Rozbudowany zostanie odc. DK3 w Jakuszycach.
W przyszłym roku ruszy rozbudowa 700 metrowego odcinka krajowej trójki przy Polanie Jakuszyckiej. Powstaną dodatkowe pasy ruchu dla skręcających z drogi oraz zjazdy, chodniki, ścieżki rowerowe i przejścia dla pieszych. Inwestycja wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i skomunikowania budowanego Ośrodka Narciarstwa Biegowego i Biathlonu w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach.

Podpisano umowę na wspólną realizację rozbudowy odcinka drogi krajowej nr 3 w rejonie Polany Jakuszyckiej (woj. dolnośląskie). Rozbudowa DK3 zostanie zrealizowana jako wspólne zadanie GDDKiA i Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki (DPIiN).

Umowa określa zasady współpracy, sposób finansowania oraz podział kompetencji na poszczególnych etapach przygotowania i realizacji zadania. Zgodnie z tą umową, za prace przygotowawcze tj. wykonanie dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji Zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) będzie odpowiedzialny DPIiN, natomiast realizacja robót będzie zadaniem GDDKiA.

Obecna DK3 w rejonie Polany Jakuszyckiej

Obecna DK3 w rejonie Polany Jakuszyckiej. Zdjęcia: GDDKIA

DK3 zostanie rozbudowana na odcinku blisko 700 m przy Polanie Jakuszyckiej, na której powstaje całoroczny ośrodek dla różnych dyscyplin sportu kwalifikowanego i amatorskiego. To będzie jedyny taki obiekt w Polsce. Planowana organizacja najwyższej rangi zawodów w sportach zimowych (biegach narciarskich i biathlonie), a poza sezonem zimowym w sportach rowerowych i biegach terenowych, spowodują, że ruch turystyczny w Jakuszycach znacznie się zwiększy. Aby poprawić płynność ruchu i wyeliminować ewentualne zatory na DK3, w ramach planowanej rozbudowy wykonane zostaną dodatkowe pasy ruchu dla skręcających z drogi oraz zjazdy. Dzięki wybudowanej sygnalizacji świetlnej, chodnikom i ścieżkom pieszo-rowerowym oraz oświetleniu drogowemu, nastąpi znaczna poprawa bezpieczeństwa ruchu zarówno kołowego, jak i pieszych oraz rowerzystów.

Realizacja tej inwestycji pozwoli na uporządkowanie ruchu na przygranicznym odcinku drogi krajowej oraz poprawi bezpieczeństwo ruchu tranzytowego i turystycznego, który już w niedalekiej przyszłości, w Jakuszycach oraz najbliższej okolicy, znacznie wzrośnie. Rozbudowa DK3 planowana jest do realizacji w roku 2022.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 3