1. Strona główna
  2. Drogi krajowe
  3. Droga krajowa 22
  4. Opis drogi

Droga krajowa nr 22

  1. conadrogach.pl
  2. 2015-01-17
Droga krajowa nr 22
Droga krajowa nr 22 - obwodnica Chojnic. Zdjęcie: GDDKiA.
Droga krajowa o długości ok. 460 km łącząca granicę państwa z Niemcami w miejscowości Kostrzyn nad Odrą, województwo lubuskie z Elblągiem, województwo warmińsko-mazurskie. Droga biegnie przez miejscowości Gorzów Wielkopolski, Strzelce Krajeńskie, Dobiegniew, Człopa, Wałcz, Jastrowie, Człuchów, Chojnice, Czersk, Czarna Woda, Zblewo, Starogard Gdański, Swarożyn, Malbork.

Droga krajowa nr 22 w Kostrzynie nad Odrą

Droga zaczyna bieg w dzielnicy Stary Kostrzyn, na lewym brzegu Warty, na moście granicznym na Odrze między Niemcami a Polską, na którym łaczy się z niemiecką drogą krajową nr B1. Biegnie ul. Graniczną, na skrzyżowaniu z Sikorskiego z lewej strony wpada w nią krajowa 31-ka (Szczecin – Słubice) po czym wspólnie drogi docierają do Ronda Twierdza. Tam rozstają się – 31-ka skręca drugim a 22-ka trzecim zjazdem i opuszcza miasto. Przejeżdża ul. 3 Lutego przez Słońsk, nieopodal wsi Muszkowo w prawo odbijają od niej dwie drogi wojewódzkie – nr 134 (Muszkowo – Urad) i 138 (Muszkowo – Gubin) po czym droga dociera do Krzeszyc. W centrum wsi odbija w lewo wojewódzka droga nr 131 (biegnie do Nowin Wielkich) po czym 22-ka, kierując się na wschód dociera do Wałdowic, gdzie w prawo odbija od niej wojewódzka 136-ka (kończy bieg w Wędrzynie) a w lewo startuje krajowa 24-ka (łączy to miejsce z Pniewami w województwie wielkopolskim). 22-ka skręca na północ i dociera do Gorzowa Wielkopolskiego.

Droga krajowa nr 22 w Gorzowie Wielkopolskim

Wjeżdżając do miasta od południa ul. Kasprzaka 22-ka przecina krajową 3-kę (Świnoujście - Jakuszyce, województwo dolnośląskie) a dotarłszy do centrum przechodzi w Trasę Nadwarciańską, przejeżdża Mostem Lubuskim nad Wartą, mija miejsce startu wojewódzkiej drogi nr 132 (Kostrzyn nad Odrą – Gorzów Wielkopolski), czyli skrzyżowanie Trasy Nadwarciańskiej z Warszawską, po czym przechodzi w Podmiejską, na styku z wojewódzką 158-ką (Gorzów Wielkopolski – Drezdenko) skręca w lewo, w Łukasińskiego, potem jeszcze raz w lewo, w Bierzarina aż dociera do Ronda Gdańskiego. Tam pierwszym zjazdem kieruje się w Walczaka i opuszcza Gorzów. W centrum Strzelec Krajeńskich, przez które 22-ka przejeżdża na przestrzał ulicami Gorzowską, Bolesława Chrobrego i Wojska Polskiego, przecina wojewódzką drogę nr 156 (Lipiany, województwo zachodniopomorskie – Kleśno) po czym kieruje się na północny-wschód i dociera do Dobiegniewa.

Droga krajowa nr 22 w Dobiegniewie

Po wjechaniu do miasta ul. Gorzowską z prawej strony, z ul. Poznańskiej, wypada wojewódzka droga nr 160 (Suchań, województwo zachodniopomorskie – Miedzichowo, województwo wielkopolskie), która łączy się na moment z 22-ką. Po 500 m wspólnego biegu drogi rozstają się na rondzie w centrum miasta, na którym 22-ka pierwszy zjazdem kieruje się w ul. Gdańską, mija start drogi wojewódzkiej nr 161 (Dobiegniew – Przeborowo) na skrzyżowaniu z Nowomłyńską i opuszcza miasto. Po 14 km 22-ka wjeżdża do województwa wielkopolskiego, które wąskim klinem wrzyna się pomiędzy województwa lubuskie i zachodniopomorskie. W Przesiekach w prawo odbija wojewódzka 123-ka (biegnie do Lubcza Małego) po czym droga opuszcza województwo wielkopolskie i melduje się w zachodniopomorskim. W Człopie droga przecina wojewódzką 177-kę (Czaplinek – Wieleń, województwo wielkopolskie), 11 km dalej, w Rusinowie w prawo odbija droga wojewódzka nr 179 (wiedzie do Piły) po czym 22-ka kieruje się do Wałcza.

Droga krajowa nr 22 w Wałczu

Droga wjeżdża do miasta ul. Zdobywców Wału Pomorskiego. Na skrzyżowaniu z 12 Lutego wyrusza wojewódzka droga nr 178 (prowadzi do Obornik w województwie wielkopolskim) po czym 22-ka przechodzi w Kilińszczaków, przecina krajową 10-kę (Lubieszyn – Płońsk, województwo mazowieckie) na skrzyżowaniu z Kościuszki i Bydgoską i ul. Wojska Polskiego opuszcza Wałcz a po chwili także województwo zachodniopomorskie.

Droga krajowa nr 22 w Jastrowiu

Wjechawszy do województwa pomorskiego, na przedmieściach Jastrowia do 22-ki przyłącza się krajowa 11-ka (Kołobrzeg – Bytom) po czym obie drogi ulicami Roosevelta i Kieniewicza docierają do centrum miasta. Tam w prawo, w ul. Wojska Polskiego, odbija wojewódzka 189-ka (prowadzi do Więcborka w województwie kujawsko-pomorskim) po czym 11-ka z 22-ką przechodzą w ul. Żymierskiego i wyjeżdżają nią z Jastrowia. W położonych Nieopodal Podgajach 11-ka opuszcza swoją towarzyszkę skręcając w lewo. 22-ka kieruje się na północny-wschód, w Barkowie „wypuszcza” wojewódzką 201-kę (prowadzi do Gwdy Małej w województwie zachodniopomorskim) i dociera do Człuchowa.

Droga krajowa nr 22 w Człuchowie

Droga wpada do miasta ulicami Szczecińską i Jana Pawła II. Nieopodal centrum przecina krajową 25-kę (Bobolice, województwo zachodniopomorskie – Oleśnica, województwo dolnośląskie), po chwili przechodzi w ul. Wojska Polskiego i wyjeżdża z miasta. Mijając obwodnicą od południa Chojnice, 22-ka przecina dwie drogi wojewódzkie. Jedną na południowo-zachodnich obrzeżach miasta – nr 212 (Osowo Lęborskie – Zamarte), drugą na południowo-wschodnich obrzeżach – nr 240 (Chojnice – Świecie, województwo kujawsko-pomorskie). Za rogatkami miasta droga kontynuuje wędrówkę na wschód, docierając po chwili do Czerska.

Droga krajowa nr 22 w Czersku

Droga wjeżdża do miasta ul. Chojnicką. Zbliżając się do centrum przechodzi w ul. Kościuszki, mija rozpoczynającą na skrzyżowaniu ze Szkolną swój bieg wojewódzką 237-kę (Czersk – Mąkowarsko, województwo kujawsko-pomorskie) po czym ul. Starogardzką opuszcza miasto. W Zblewie droga przecina wojewódzką 214-kę (Łeba – Warlubie, województwo kujawsko-pomorskie) a po chwili mija już pierwsze zabudowania Starogardu Gdańskiego.

Droga krajowa nr 22 w Starogardzie Gdańskim

22-ka wjeżdża do miasta ul. Zblewską. Po przejściu w Jagiełły z prawej strony dołącza do niej wojewódzka droga nr 222 (Gdańsk – Skórcz) i wspólnie drogi biegną ulicami Jagiełły i Sikorskiego. Drogi rozstają się na skrzyżowaniu z Hallera, Gdańską i Mickiewicza. Tam w lewo,  Gdańską skręca droga niższej rangi natomiast 22-ka przecina skrzyżowanie biegnąc na wprost w ul. Mickiewicza, którą po chwili opuszcza miasto. Minąwszy Swarożyn droga przecina autostradę A1, w Czarlinie przecina krajową 91-kę (Gdańsk – Częstochowa) i po pokonaniu Wisły dociera do Malborka.

Droga krajowa nr 22 w Malborku

Droga wpada do miast od zachodu wiodąc ul. Rodła. Na skrzyżowaniu z Wałową dołącza do niej krajowa 55-ka (Nowy Dwór Gdański – Stolno, województwo kujawsko-pomorskie), z którą wspólnie przekraczają Nogat i tuż za mostem się rozstają (55-ka skręca w prawo). Na Rondzie Lotników Polskich w prawo odbija wojewódzka 515-ka (Susz, województwo warmińsko-mazurskie – Malbork) po czym 22-ka drugim zjazdem wpada w ul. Wojska Polskiego i nią wyjeżdża z miasta. Przekroczywszy granicę z województwem warmińsko-mazurskim droga krajowa nr 22 zbliża się do Elbląga. Nie wjeżdża jednak do centrum miasta, ale kończy swój bieg na południowych rogatkach miasta wpadając w drogę ekspresową S7 na styku z wojewódzką drogą nr 500 (zaczyna się i kończy w granicach miasta). Dalej, od węzła Elbląg Wschód swój bieg rozpoczyna droga ekspresowa S22, która prowadzi do granicy z Rosją.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE