1. Strona główna
 2. Informacje
 3. Jest przetarg na obwodnicę Pilzna. DK73 do Jasła zmieni przebieg i wygląd

Jest przetarg na obwodnicę Pilzna. DK73 do Jasła zmieni przebieg i wygląd

 1. Anna Kluba
 2. conadrogach.pl
 3. 2024-05-11
Jest przetarg na obwodnicę Pilzna. DK73 do Jasła zmieni przebieg i wygląd
Obecna DK73 przez Pilzno. Obwodnica wyprowadzi ruch z miejscowości. Zdjęcia: GDDKIA
Drogowcy ogłosili przetarg na projekt i budowę obwodnicy Pilzna w ciągu drogi krajowej DK73. To pierwsze z zadań, które zmienią przebieg i wygląd DK73 aż do Jasła. Kolejne to obwodnice Brzostku i Kołaczyc, które wraz z przygotowywaną przebudową istniejącego odcinka DK73 pomiędzy Pilznem a Brzostkiem spowodują, że kierowcy zyskają około 35 kilometrów wygodnej i bezpiecznej trasy.

Spis treści:

GDDKIA ogłosiła przetarg na obwodnicę Pilzna w ciągu DK73

Obwodnica Pilzna - mapa i przebieg

Nowe obwodnice w woj. podkarpackim

Droga krajowa DK73 Kielce - Jasło

 

GDDKIA ogłosiła przetarg na obwodnicę Pilzna w ciągu DK73

Ruszył przetarg na realizację obwodnicy Pilzna w ciągu DK73. Zadanie będzie realizowane w formule projektuj i buduj.

- Ogłosiliśmy przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Pilzna w ciągu DK73. Jest to drugie zadanie z Programu Budowy 100 obwodnic (PB100) na Podkarpaciu, które zostanie skierowane do realizacji. Inwestycja jest finansowana z budżetu państwa – podał rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Oferty złożone w przetargu poznamy 17 czerwca 2024 r. Drogowcy chcą aby wszystkie prace zostały ukończone w ciągu 35 miesięcy od daty podpisania umowy.

Obwodnica Pilzna - mapa i przebieg

Obwodnica o długości 2,6 kilometra będzie drogą klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) o przekroju 1x2 czyli po jednym pasie. Przebieg nowej trasy rozpocznie za skrzyżowaniem DK94 z DK73 w Pilźnie. W okolicy przecięcia się ul. Wiaduktowej z ul. Lwowską zaprojektowano skrzyżowanie typu rondo. Obwodnica będzie przebiegała nad rzeką Dulcza. Na końcowym odcinku włączy się za pomocą skrzyżowania typu rondo do istniejącej DK73 (w km ok. 135+750; m. Strzegocice), w kierunku Jasła.

W ramach zadania wybudowane zostaną jezdnie dodatkowe (równoległe do trasy głównej), obsługujące tereny przyległe do obwodnicy, drogi dla pieszych i rowerów oraz system zarządzania ruchem. Przez rzekę Dulcza zostanie wybudowany most. Powstaną także przejścia dla zwierząt, ekrany akustyczne i przeciwolśnieniowe oraz zbiorniki retencyjne.

Mapa przebiegu obwodnicy Pilzna w ciągu DK73

Mapa: GDDKIA

Nowe obwodnice w woj. podkarpackim

W województwie podkarpackim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic (PB100) powstanie osiem nowych inwestycji drogowych. Oprócz kierowanego do realizacji II etapu obwodnicy Sanoka w ciągu DK28 oraz obwodnicy Pilzna będącej na etapie postępowania przetargowego, są to jeszcze:

 • obwodnica Nowej Dęby w ciągu DK9
 • obwodnica Kolbuszowej w ciągu DK9
 • obwodnica Miejsca Piastowego w ciągu DK28
 • obwodnica Przemyśla w ciągu DK28/DK77
 • obwodnica Jasła w ciągu DK73
 • obwodnica Brzostku i Kołaczyc w ciągu DK73

Wszystkie obwodnice, jakie powstaną w ramach PB100 w województwie podkarpackim, będą drogami klasy GP (główne ruchu przyspieszonego).

Nowe obwodnice na Podkarpaciu w ramach Programu budowy 100 obwodnic

Nowe obwodnice na Podkarpaciu w ramach Programu budowy 100 obwodnic

Mapa: GDDKIA

Droga krajowa DK73 Kielce - Jasło

Droga krajowa nr 73 Wiśniówka koło Kielc - Jasło należy do podstawowego układu komunikacyjnego kraju, prowadząc ruch na kierunku północ-południe. Droga ta ma też charakter strategiczny, gdyż prowadzi do jednego z priorytetowych przejść granicznych łączących Unię Europejską z Ukrainą. Na terenie województwa podkarpackiego stanowi ważny szlak komunikacyjny od autostrady A4 poprzez Pilzno, Brzostek, Jasło i dalej poprzez DK28 Krosno, Sanok a następnie DK84 Ustrzyki Dolne aż do przejścia granicznego z Ukrainą w Krościenku lub DK19 do przejścia granicznego ze Słowacją w Barwinku.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 73 Jak dojadę - Pilzno