Kiedy oddanie drogi S2 - Południowej Obwodnicy Warszawy?
Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy - droga ekspresowa S2 Puławska - Lubelska ma być gotowa do końca 2020 roku. Zdjęcia: Most przez Wisłę w ciągu S2, GDDKIA

W budowie jest ostatni fragment Południowej Obwodnicy Warszawy – droga ekspresowa S2 na odcinku węzeł Puławska – Lubelska. Zadanie podzielone jest na trzy odcinki, za rok mamy pojechać dwoma z nich. Kiedy zakończy się budowa całej S2 Puławska – Lubelska?

Realizowany odcinek drogi ekspresowej S2 Puławska – Lubelska o długości 18,5 kilometra, został podzielony na trzy zadania – A, B i C.

Pierwszy, o długości 4,6 km, to zadanie A, czyli odcinek przechodzący przez Ursynów z tunelem o długości ok. 2,3 km oraz z dwoma węzłami: Ursynów Zachód i Ursynów Wschód. 

Od węzła Przyczółkowa (na przecięciu z drogą wojewódzką prowadzącą do Góry Kalwarii) rozpoczyna się zadanie B, czyli odcinek o długości 6,5 km z mostem przez Wisłę do węzła Wał Miedzeszyński. Most będzie miał długość ok. 1,5 km i prawie 46 metrów szerokości (po cztery pasy ruchu w obu kierunkach, a z obu stron jeszcze ciągi pieszo-rowerowe. 

Za węzłem Wał Miedzeszyński rozpoczyna się zadanie C o długości ok. 7,5 km. Trasa przechodzi pod linią kolejową i ul. Patriotów, a na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego budowane są dwie estakady. Na całej długości trasa będzie miała dwie jezdnie po trzy pasy ruchu.

 

Mapa drogi ekspresowej S2 Puławska - Lubelska jako część Południowej Obwodnicy Warszawy

 

Mapa drogi ekspresowej S2 Puławska - Lubelska jako część Południowej Obwodnicy Warszawy. Mapa: GDDKIA

W zależności od odcinka, stopień ich zaawansowania jest różny (według stanu na sierpień br.) – od 60 do 70 proc. Najwięcej prac zostało wykonanych w przypadku przedsięwzięcia B – realizowanego przez konsorcjum z liderem Gullermak. Wykonawcą odcinka A – którego najbardziej rozpoznawalnym punktem będzie najdłuższy tunel drogowy w Polsce – jest Astaldi. Zaawansowanie w tym przypadku wynosi ok. 67 proc. Zadanie C realizowane jest przez Warbud, który zakończył już ponad połowę inwestycji.

– W ramach zadania B budowy południowej obwodnicy Warszawy prace postępują najszybciej. Najważniejszym obiektem tego odcinka jest most nad Wisłą – powiedział serwisowi eNewsroom Szymon Piechowiak, Dyrektor Biura Generalnego w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Ostatnie wydarzenia związane z wysokim stanem wody na rzece mogły spowodować pewne opóźnienia w realizacji tej inwestycji. Generalny wykonawca nie wystosował jednak oficjalnego wystąpienia z wnioskiem w sprawie ewentualnego wydłużenia czasu na realizację przedsięwzięcia. Zgodnie z harmonogramem, Południowa Obwodnica Warszawy zostanie udostępniona kierowcom w trzecim kwartale 2020 roku. Ostatnie wydarzenia nie wpłynęły więc na finalny termin oddania inwestycji – wyjaśnił Piechowiak.

Południowa Obwodnica Warszawy w ciągu drogi ekspresowej S2 oraz jej autostradowe przedłużenie do obwodnicy Mińska Mazowieckiego w ciągu A2 nie tylko pozwoli udrożnić ruch na osi wschód – zachód, ale również ułatwi komunikację łącząc dzielnice po obu brzegach Wisły. W realizacji jest blisko 35 km tej trasy (droga S2 i autostrada A2), od ul. Puławskiej w Warszawie do początku obwodnicy Mińska Mazowieckiego. W przygotowaniu jest koncepcja programowa na dalsze 133 km autostrady A2 do granicy z Białorusią.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

enrico
2019-09-12 21:49
JAn- najpierw nich w terminie (III kw. 2020r) zakończą budowę S2- na całej długości 18 km- od ul.Puławskiej przez Wisłę , Wał Miedzeszyński do w. Lubelska - gł.skrzyżowania z S17 (do Garwolina i Lublina i A2 (do Siedlec i Terespola). Główny ciąg drogowy ma stanowić A2 w kierunku wschodnim; natomiast S17 będzie kierunkiem południowo-wchodnim. Często jeżdżę S8 od W-wy i Marek w kier.Wyszkowa- tam do Radzymina są po 3 pasy jezdni w każdym kierunku - ruch jest normalny, więc na S2 będzie podobnie. Życzę więcej optymizmu.
JAn
2019-09-10 20:33
Obawiam się, że już na wstępie trzy pasy ruchu na każdej jezdni może się okazać za mało! Tym bardziej, że masowo ruszą także pojazdy do Lublina, które dotychczas jadą innymi trasami (jak ja)!

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: