Niezwykłe odkrycie na budowie drogi S7 na północ od Krakowa
- Michał Zawadzki
- conadrogach.pl
- 2024-08-12
Badania archeologiczne przeprowadzone przed budową ponad 5,3 km odcinka drogi ekspresowej S7 pomiędzy Miechowem a Szczepanowicami przyniosły jedno z bardziej interesujących odkryć.
Nieco na północ od węzła Szczepanowice archeolodzy przebadali teren o powierzchni 1,8 ha. Odkryto tam cmentarzysko powstałe na wzgórzu ponad 4 tysiące lat temu, na przełomie neolitu i epoki brązu. Pochowano na nim osiem osób, przedstawicieli kultury ceramiki sznurowej. W pobliżu funkcjonowała w tych czasach osada, co jest bardzo rzadkie w przypadku tej kultury – jej przedstawiciele grzebali zwykle swych zmarłych w oddaleniu od osad. Zmarli zostali pochowani w wykopanych w ziemi jamach grobowych, w pozycji skurczonej na boku, z głową skierowaną na północny wschód.
Na cmentarzysku odkryto również ceramiczne naczynia oraz kamienne i krzemienne narzędzia. Przedmioty te zostały złożone do grobów razem z pochowanymi. W grobie jednej z kobiet znaleziono miedziane ozdoby. Były to wtedy bardzo rzadkie przedmioty, więc prawdopodobnie zmarła miała wysoki status w swojej społeczności. W promieniu niespełna 15 km od tego stanowiska znaleziono jeszcze trzy cmentarzyska z tego okresu (w Smrokowie, Szczepanowicach i Giebułtowie). Znaleziska zostały przekazane do Polskiej Akademii Nauk.
Przypominamy, że budowa drogi S7 niemal dobiegła końca. Otwarcie ponad 5 km odcinka omijająego Miechów planowane jest w II połowie sierpnia br.
Zbliża się otwarcie odcinka S7 Miechów – Szczepanowice
Droga ekspresowa S7 Miechów - Szczepanowice przed otwarciem
Zdjęcia: GDDKIA