Obwodnica Olsztyna gotowa do końca roku na zasadzie przejezdności
Wschodni odcinek południowej obwodnicy Olsztyna w ciągu DK16 ma być przejezdny pod koniec listopada. Prace jednak potrwają do wiosny. Z odcinka S51 mamy skorzystać najwcześniej na koniec grudnia. Zdjęcia: GDDKIA

Za kilka tygodni pierwsze auta pojadą po obwodnicy Olsztyna w ciągu drogi krajowej nr 16. Trasa nie jest jeszcze otwarta dla samochodów, ale na dużym odcinku jest już przejezdna. Odcinek ten stanowi zachodnią część południowej obwodnicy miasta. W budowie pozostaje nadal jej wschodni odcinek w ciągu drogi ekspresowej S51. Niestety budowa obwodnicy Olsztyna realizowana jest z opóźnieniem, z trasy w ciągu DK16 powinniśmy korzystać już od czerwca.

Obwodnica Olsztyna powstaje w ramach dwóch zadań – pierwszego w ciągu DK 16 Olsztyn Zachód – Olsztyn Południe (10 km) oraz drugiego w ciągu S51 Olsztyn Wschód – Olsztyn Południe (14,7 km).

Odcinek południowej obwodnicy Olsztyna w ciągu DK16 z Tomaszkowa do Kudyp, buduje firma Intercor, za około 387 mln zł. Udostępnienie trasy dla ruchu planowane jest na koniec listopada 2018 r. Oddanie odcinka będzie na zasadzie przejezdności, nadal bowiem będą trwały prace przy budowie infrastruktury towarzyszącej i prace wykończeniowe. Pełne zakończenie inwestycji planowane jest na wiosnę przyszłego roku.

Obwodnica Olsztyna w ciągu DK16 - węzłeł Tomaszkowo Olsztyn Południe

Obwodnica Olsztyna w ciągu DK16 - węzłeł Tomaszkowo Olsztyn Południe. Zdjęcia: GDDKIA

Odcinek drogi krajowej nr 16 będzie miał 10 km długości w standardzie drogi klasy GP. Droga zlokalizowana jest na terenie gmin Gietrzwałd i Stawiguda. Przebiega w okolicach miejscowości Kudypy, poprzez okolice Gronit i Tomaszkowa do drogi nr 51.

Drugi fragment obwodnicy, jako część drogi ekspresowej S51 Tomaszkowo-Wójtowo miał być pierwotnie oddany pod koniec października. Jednak ubiegłoroczne ulewy utrudniły prace wykonawcy, firmie Budimex. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przychyliła się do wniosku wykonawcy prac i przedłużyła termin oddania ekspresowego odcinka na grudzień br. Niestety z ostatnich doniesień wynika, że pojawiły się problemy z dostawą materiałów, co wpłynęło na tempo prac. Kolejną przykrą niespodzianką są trudności z ustabilizowaniem pali na odcinku w okolicy Bartąga. Grudniowy termin zapewnienia przejezdności trasy staje więc pod znakiem zapytania. Na szczęście sprzyjają warunki pogodowe, co pozwala na zwiększenie tempa prac.

 

Budowa mostu w ciagu drogi ekspresowej S51 - okolice Bartąga

Budowa mostu w ciagu drogi ekspresowej S51 - okolice Bartąga. Zdjecia: Październik, GDDKIA

Koszt budowy całej południowej obwodnicy Olsztyna wynosi prawie 1,4 miliarda złotych. Docelowo będzie ona miała prawie 25 km długości i połączy drogę ekspresową S51 z drogą krajową nr 16. W ramach inwestycji powstanie jeszcze węzeł Pieczewo wraz z obwodnicą miejscowości Szczęsne. Realizacja tego zadania została zlecona firmie Budimex, która ma czas do czerwca 2019 r.

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: