1. Strona główna
 2. Informacje
 3. Obwodnice Gryfina i Szczecinka w budowie, w przygotowaniu jeszcze siedem obwodnic w woj. zachodniopomorskim

Obwodnice Gryfina i Szczecinka w budowie, w przygotowaniu jeszcze siedem obwodnic w woj. zachodniopomorskim

 1. Michał Zawadzki
 2. conadrogach.pl
 3. 2022-12-14
Obwodnice Gryfina i Szczecinka w budowie, w przygotowaniu jeszcze siedem obwodnic w woj. zachodniopomorskim
Budowa obwodnicy Szczecinka w ciągu DK20, stan prac na grudzień 2022 r. Zdjęcia: GDDKIA
W najbliższych latach powstanie dziewięć obwodnic w ciągu dróg krajowych w woj. zachodniopomorskim. Mowa o inwestycjach realizowanych w ramach Programu budowy 100 obwodnic. Trwa budowa dwóch z nich: obwodnicy Gryfina i Szczecinka. Pozostałe siedem obwodnic jest na etapie przygotowania. Zdecydowana większość obwodnic powstanie w jako nowe odcinki DK22.

Obwodnice w przygotowaniu

W rozpisanym na lata 2020-2030 rządowym Programie budowy 100 obwodnic znajduje się dziewięć inwestycji w woj. zachodniopomorskim. Poza budowanymi obwodnicami Szczecinka i Gryfina pozostałe znajdują się na etapie przygotowania.

 • obwodnica Kołbaskowa w ciągu DK13 - trwa obecnie uzyskiwanie decyzji ZRID
 • obwodnica Wałcza w ciągu DK22 - wydana decyzja środowiskowa
 • obwodnica Rusinowa w ciągu DK22 - wydana decyzja środowiskowa
 • obwodnica Szwecji na DK22 - trwa uzyskiwanie decyzji środowiskowych
 • obwodnica Człopy w ciągu DK22 – na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowych
 • obwodnica Stargardu na DK20 - trwa uzyskiwanie decyzji środowiskowych
 • obwodnica Złocieńca na DK20 – proces uzyskiwania decyzji środowiskowych

Dla sześciu obwodnic (z wyłączeniem obwodnicy Kołbaskowa, gdzie rusza już prace budowlane) będą następnie wykonywane badania podłoża oraz przygotowywane elementy Koncepcji Programowych.


Obwodnice w budowie

Obecnie prace budowlane prowadzone są dla dwóch obwodnic: Gryfina w ciągu drogi krajowej nr 31 i Szczecinka w ciągu DK20.

 • Obwodnica Gryfina w ciągu DK31

  Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla trasy o długości 5,6 km została wydana pod koniec sierpnia 2022 roku. Po przekazaniu wykonawcy placu budowy, rozpoczęły się prace przygotowawcze - wyznaczenie geodezyjne trasy i wycinka drzew. Zostały również zrealizowane ratownicze badania archeologiczne na zidentyfikowanych stanowiskach archeologicznych.

  W ciągu ostatnich kilku tygodni rozpoczęły się zasadnicze prace budowlane - ruszyły roboty ziemne, w szczególności na odcinku od DK31 od strony Szczecina do drogi wojewódzkiej nr 120. Wykonywane są już wykopy i nasypy, oraz karczowanie po wycinkach. Zakres prac będzie stopniowo rozszerzany, w najbliższym czasie wpływ na roboty będą miały również warunki atmosferyczne w związku z okresem zimowym. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest w IV kwartale 2024 roku.


  Budowa obwodnicy Gryfina w ciągu DK31
  Budowa obwodnicy Gryfina w ciągu DK31. Zdjęcia: GDDKIA


 • Obwodnica Szczecinka w ciągu DK20

  Decyzję ZRID dla nowej części obwodnicy Szczecinka o długości 4,3 km drogowcy uzyskali pod koniec października tego roku. W listopadzie wykonawca przejął plac budowy. Ruszyły wycinki drzew oraz prace geodezyjne. Trwają również wykopaliska archeologiczne na zidentyfikowanych stanowiskach. Wykonawca rozpoczął również roboty ziemne, wykonywane jest usuwanie warstwy wierzchniej gleby. Na terenach leśnych trwa również karczowanie. Wykonywane są drogi dojazdowe do budowanych obiektów inżynierskich. W ramach inwestycji powstanie wiadukt nad linią kolejową, górne przejście dla zwierząt oraz wiadukt nad obwodnicą Szczecinka w ciągu S11 na nowym węźle w rejonie m. Miękowo. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest w II kwartale 2025 roku.
Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 20 Jak dojadę - Człopa Jak dojadę - Gryfino