1. Strona główna
  2. obwodnica Wałcza

Obwodnica Wałcza - 18 km odcinek drogi ekspresowej S10

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2020-12-20
Obwodnica Wałcza - 18 km odcinek drogi ekspresowej S10
Obwodnicę Wałcza w ciągu drogi S10 udostępniono przed końcem 2020 r. Zdjęcia: GDDKIA
W grudniu 2020 r. na mapie drogowej Polski przybyła obwodnica Wałcza, która omija miasto od północy i jest częścią planowanej drogi ekspresowej S10 Szczecin - Warszawa.

Przez długie lata Wałcz był miastem szczególnie obciążonym ruchem tranzytowym. Przez miasto prowadzą dwie drogi krajowe (DK10 i DK22) oraz dwie wojewódzkie (DW163 i DW178). Układ komunikacyjny wewnątrz miasta nie zmienił się w zasadzie od 1945 roku i cały tranzyt skupiał się w centrum miasta, mieszając się z ruchem lokalnym. W efekcie przejazd przez Wałcz potrafił zająć nawet godzinę. Zmieniła to oddana w grudniu 2020 roku obwodnica w ciągu drogi ekspresowej S10. Blisko 18 kilometrowa obwodnica wyprowadza główną część ruchu tranzytowego z miasta, a pojazdy jadące ze Szczecina przez Piłę i Bydgoszcz do Warszawy omijają Wałcz. 

Obwodnica Wałcza w ciągu drogi ekspresowej S10

Obwodnica Wałcza w ciągu drogi ekspresowej S10. Zdjecia: GDDKIA

Budowa obwodnicy Wałcza trwała prawie trzy lata dłużej niż pierwotnie planowano. Po zerwaniu umowy z pierwotnym wykonawcą  (Energopol Szczecin SA) i kolejnych przetargach wyłoniono wykonawców prac, ale wzrósł tez koszt jej budowy z 540 do 657 mln zł. Ostatecznie kierowcy nową obwodnicą pojechali w II połowie grudnia 2020 roku. 

Północna obwodnica Wałcza to dwujezdniowa droga ekspresowa o dwóch pasach ruchu w każdą stronę. Na trasie powstało 13 wiaduktów, 2 mosty, 2 estakady i 4 wiadukty ekologiczne. Największymi obiektami są dwie duże estakady, E-1 o długości 276 metrów i E-2 o długości 760 metrów. Połączenie z pozostałymi drogami zapewniają cztery węzły drogowe: Wałcz Zachód z DK10 od strony Szczecina, Wałcz Północ z DW163, Wałcz Wschód z DK22 i Witankowo z DK10 od strony Piły.

Mapa przebiegu obwodnicy Wałcza , węzły i przebieg drogi S10

Mapa obwodnicy Wałcza, węzły i przebieg drogi ekspresowej S10. Mapa: GDDKIA

Dwujezdniowa obwodnica Wałcza jest jednym z nielicznych odcinków drogi ekspresowej S10 na mapie Polski. Docelowo droga ekspresowa S10 pobiegnie od Szczecina przez Piłę, Bydgoszcz, Toruń, Płock do Warszawy. Na nowe odcinki ekspresowej S10-ki będziemy musieli jednak długo poczekać. Więcej o planach budowy drogi ekspresowej S10 Szczecin – Piła – Bydgoszcz – Toruń – Płock – Warszawa pisaliśmy więcej tutaj:

Nowa droga ekspresowa S10 Szczecin – Bydgoszcz – Toruń – Warszawa. Kiedy?

Podziel się:

Powiązane z "obwodnica Wałcza":

droga ekspresowa S10 Wałcz (woj. zachodniopomorskie) zachodniopomorskie
Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej OAW obwodnica Bydgoszczy obwodnica Kobylanki obwodnica Torunia S10 Szczecin - Piła S10 Toruń - Bydgoszcz obwodnica Dobrej obwodnica Koszalina obwodnica Myśliborza obwodnica Przecławia i Warzymic obwodnica Sianowa obwodnica Szczecina obwodnica Szczecinka obwodnica Złocieńca S11 Bobolice - Szczecinek S11 Koszalin - Bobolice S3 Szczecin - Świnoujście S6 Szczecin - Koszalin Zachodnia Obwodnica Szczecina
POPULARNE W CONADROGACH.PL