• Facebook - conadrogach
Podkarpackie: Będzie S19 z Babicy do Barwinka, obwodnica Łańcuta i nowe węzły na A4
Budowa drogi ekspresowej S19 Barwinek - Babica to inwestycja wpisana na listę podstawową Programu Budowy Dróg Krajowych do 2025 roku. Zdjęcia: GDDKIA

Odcinek drogi ekspresowej S19 od Babicy do Barwinka został wpisany do Kontraktu Terytorialnego Województwa Podkarpackiego. Oznacza to, ze inwestycja ma priorytetowe znaczenie i są zapewnione środki na jej realizację. Pewne jest, że na Podkarpaciu powstanie też obwodnica Łańcuta i nowe węzły na autostradzie A4.

Odcinek drogi ekspresowej S19 z Babicy do Barwinka został wpisany na listę podstawowych przedsięwzięć w Kontrakcie Terytorialnym Województwa Podkarpackiego. Dołączenie tej inwestycji reguluje stosowny aneks do Kontraktu, który 16 października br. uroczyście podpisano w G2A Arenie w Jasionce podczas konferencji „Teraźniejszość i przyszłość zrównoważonego układu komunikacyjnego Podkarpacia”.

Kontrakt terytorialny to rodzaj umowy między rządem a samorządem, który wskazuje inwestycje do realizacji w regionie, które mają strategiczne znaczenie dla całego kraju. Kontrakt podpisano w grudniu w 2014 roku. Większość województw dokonała tego wcześniej, ale marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl negocjował wpisanie kluczowego odcinka S19 chociaż na listę rezerwową. Teraz droga S19 z Barwinka do Babicy jest na liście podstawowej. Już w grudniu 2016 roku przyznano blisko 70 milionów na prace koncepcyjne tego odcinka, a wcześniej zabezpieczono finansowanie budowy fragmentu z Rzeszowa do Babicy. W czerwcu natomiast rząd RP podniósł limit finansowy Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, przyznając na realizację Via Carpathię dodatkowe 21 mld zł.

Wkrótce budowa kluczowej trasy Via Carpatia na wschodzie. Znamy oferty na S19 Lublin – Kraśnik

Droga ekspresowa S19 jest częścią europejskiego szlaku Via Carpathia z Kłajpedy przez Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię aż do greckich Salonik. W Polsce jej długość to blisko 700 km.

Odcinek S19 Świlcza – Rzeszów Południe już gotowy

Na tym jednak nie koniec, bo w podpisanym aneksie z listy przedsięwzięć warunkowych na listę przedsięwzięć podstawowych przeniesiona została inwestycja pn. „Budowa obwodnicy Łańcuta”.

DK94: Przetarg na optymalizuj-projektuj-buduj dla obwodnicy Łańcuta

Podpisano również listy intencyjne z przedstawicielami samorządów w związku z planowanymi inwestycjami drogowymi w województwie. Dotyczą one takich przedsięwzięć jak:

  • Budowa nowego węzła Autostrady A4 – węzeł Kolbuszowa
  • Budowa nowego węzła Autostrady A4 – węzeł Pilzno oraz łącznika drogowego od węzła do DK 94 w ciągu DK73
  • Budowa nowego węzła Autostrady A4 – węzeł Ropczyce
  • Budowa nowej drogi dwujezdniowej na odcinku: Miejsce Piastowe – Sanok o parametrach drogi klasy GP w ciągu DK28

 

 

 

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: