Polska i Słowacja podpisały porozumienie w sprawie trasy Via Carpatia – połaczenia S19 i R4
- Michał Zawadzki
- conadrogach.pl
- 2023-02-13
Porozumienie dla transgranicznego odcinka szlaku Via Carpatia
W piątek 10 lutego podpisane zostało porozumienie pomiędzy GDDKiA a Národná diaľničná spoločnosť (NDS, która odpowiedzialna jest m.in. za budowę i utrzymanie dróg szybkiego ruchu na Słowacji) dotyczące stworzenia transgranicznego połączenia drogowego na szlaku Via Carpatia pomiędzy Polską i Słowacją.
Zakres inwestycji po stronie polskiej dotyczy zaprojektowania i budowy drogi ekspresowej S19 na odcinku Dukla - Barwinek (granica państwa) o długości ponad 18 km wraz z niezbędną infrastrukturą.
Druga część trasy zostanie zrealizowana przez słowackiego partnera w ciągu drogi ekspresowej R4. Projekt ujęty w porozumieniu dotyczy aktualizacji studium wykonalności dla drogi R4 (ok. 59,5 km od granicy polsko-słowackiej), w związku z potrzebą stworzenia nowej drogi ekspresowej o dużej przepustowości.
Via Carpatia dofinansowana w ramach Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF)
Podpisane porozumienie ma związek z przyznaniem na tę inwestycję środków Connecting Europe Facility - CEF. W październiku 2022 r. zawarto umowę na dofinansowanie odcinka S19 Dukla - Barwinek. Jest to pierwsza umowa w ramach Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) w perspektywie finansowej 2021-2027. Na dofinansowanie budowy transgranicznego połączenia drogowego na trasie Via Carpatia między Polską a Słowacją przeznaczonych zostanie ponad 326 mln euro. Beneficjentem zadania będzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Budowa S19 na Podlasiu – odcinki w realizacji, opóźnienie na obwodnicy Białegostoku i Wasilkowa
Via Carpatia na terenie Polski
Via Carpatia na terenie Polski to trasa, której łączną długość szacuje się na około 700 km. W eksploatacji jest blisko 260 km, a w realizacji prawie 280 km. W skład polskiego szlaku drogowego Via Carpatia wchodzą odcinki dróg ekspresowych S61, S16 i S19, pomiędzy miejscowościami Budzisko (granica państwa), Suwałki, Ełk, Białystok, Lublin, Rzeszów, Barwinek (granica państwa). Droga będzie docelowo przebiegać przez teren pięciu województw - podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego.
Przebieg trasy Via Carpatia na terenie Europy. Mapa: MI