1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Budowa S19 na Podlasiu – odcinki w realizacji, opóźnienie na obwodnicy Białegostoku i Wasilkowa

Budowa S19 na Podlasiu – odcinki w realizacji, opóźnienie na obwodnicy Białegostoku i Wasilkowa

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-02-06
Budowa S19 na Podlasiu – odcinki w realizacji, opóźnienie na obwodnicy Białegostoku i Wasilkowa
W 2023 r. ruszy budowa trasy S19 na Podlasiu. Niestety zabraknie obwodnicy Białegostoku i S19 z Sokółki. Zdjęcia: GDDKIA
W sumie 175 km drogi ekspresowej S19 powstanie na terenie województwa podlaskiego. W realizacji projektuj i buduj jest już zdecydowana większość trasy. W ubiegłym roku została wydana pierwsza decyzja ZRID, pozostałe odcinki czekają na jej wydanie. Oznacza to, że w tym roku ruszy budowa jej pierwszych fragmentów. Niestety, są też złe wiadomości – uchylona decyzja środowiskowa dla południowej obwodnicy Białegostoku. Chodzi o trzy odcinki S19 o łącznej długości 39 kilometrów, których budowa opóźni się o kilka lat.

Podlaska droga ekspresowa S19 – odcinki w realizacji, budowa w tym roku

- Dla odcinków trasy S19 począwszy od Bielska Podlaskiego, dalej na południe - przez Boćki, Siemiatycze aż za rzekę Bug do Chlebczyna złożyliśmy wnioski o wydanie decyzji ZRID. Po ich otrzymaniu, w 2023 roku planujemy rozpoczęcie budowy poszczególnych fragmentów S19 – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Odcinki mają być sukcesywnie oddawane do ruchu w latach 2024-2025.  

Wniosek o ZRID został również złożony 31 maja br., na ponad 10-kilomerowy odcinek S19 Krynice – Dobrzyniewo - Białystok Zachód. Po uzyskaniu decyzji, budowa ruszy w tym roku. Planowane zakończenie - 2025 r.  

W grudniu ub. roku wojewoda podlaski podpisał decyzję ZRID na prawie 16-kilometrowy odcinek dwujezdniowej drogi od Kuźnicy (gr. państwa z Białorusią) do Sokółki. Wiosną wykonawca rozpocznie budowę trasy. Planowane zakończenie tej inwestycji to koniec 2024 r. 

Mapa przebiegu i stanu realizacji drogi ekspresowej S19 w woj. podlaskimMapa przebiegu i stanu realizacji drogi ekspresowej S19 w woj. podlaskim. Mapa: GDDKIA


Via Baltica - S61. Ostatnie fragmenty w budowie

S19 - uchylenie decyzji środowiskowej dla obwodnicy Białegostoku, problemy z odc. Sokółka - Dobrzyniewo

W związku z decyzjami sądów, których skutkiem było prawomocne uchylenie decyzji środowiskowej na odcinek S19 Białystok Zachód - Ploski drogowcy odstąpili od umów z wykonawcami poszczególnych odcinków południowej obwodnicy Białegostoku. Jak tłumaczą drogowcy - realizacja zawartych kontraktów bez ważnej decyzji środowiskowej nie ma podstaw prawnych. Chodzi o trzy odcinki S19 o łącznej długości 39 kilometrów: Białystok Zachód - Księżyno, Księżyno - Białystok Południe, wraz z odcinkiem DK65 Białystok Południe - Grabówka oraz Białystok Południe - Ploski.  

S19 południowa obwodnica Białegostoku wypada z grafika

- W tej sytuacji natychmiast podjęliśmy działania zmierzające do ponownego uzyskania DŚU dla całego fragmentu S19 Białystok zachód - Ploski, wypełniając zalecenia wskazane w wyroku i uzasadnieniu Naczelnego Sądu Administracyjnego. W tym roku złożymy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku wymagane dokumenty – zapowiadają przedstawiciele GDDKIA. 

Pod znakiem zapytania stoi też odcinek S19 Sokółka – Dobrzyniewo. GDDKIA ma wydaną dla niego (28 września 2021 roku) decyzję środowiskową. Niestety, wpłynęły odwołania od tej decyzji i obecnie trwa postępowanie odwoławcze przed Generalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Warszawie. Odcinek prowadzi - w przybliżeniu - po śladzie istniejącej DK19 przez obwodnicę Wasilkowa.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S19 Jak dojadę - Białystok Jak dojadę - Bielsk Podlaski