1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Ponad trzy lata potrwa modernizacja starej czwórki DK94 w Olkuszu

Ponad trzy lata potrwa modernizacja starej czwórki DK94 w Olkuszu

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-03-07
Ponad trzy lata potrwa modernizacja starej czwórki DK94 w Olkuszu
Rozbudowa DK94 w Olkuszu - mapa z lokalizacją inwestycji. Mapa: GDDKIA
„Stara czwórka”, obecna droga krajowa nr 94 (DK94) zyska nowe oblicze. Lada dzień ruszy przebudowa odcinka przechodzącego przez Olkusz (woj. małopolskie). Na 4,4 km fragmencie przebudowanych zostanie sześć skrzyżowań i dwa przejścia podziemne, powstanie kładka dla pieszych.

- Podpisaliśmy umowę na rozbudowę drogi krajowej nr 94 w Olkuszu. Wartość prac to 217,5 mln zł, a wykona je konsorcjum firm: NDI (lider), NDI SOPOT, Masfalt i Drogomex – poinformował krakowski oddział Generalnej Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Z harmonogramu wynika, że modernizacja „starej czwórki” potrwa do września 2027 roku.

Drogę DK94 w Olkuszu czeka duża rozbudowa

Drogę DK94 w Olkuszu czeka duża rozbudowa

Zdjęcia: GDDKIA

Nowy węzeł na DK94 Wieliczka – Kraków można budować

Przebudowa obejmie 4,4 km trasy DK94 w Olkuszu. Zacznie się na wysokości Grodziska na ul. Staromiejskiej i sięgnie prawie do skrzyżowania ul. Centralnej z ul. Pakuską. Na tym krótkim fragmencie kompleksowej przebudowy doczeka się sześć skrzyżowań i dwa przejścia podziemne. Dodatkowo powstanie też kładka dla pieszych łącząca ulice Cegielnianą i Szkolną. Nawierzchnia drogi zostanie wzmocniona tak, aby spełniać wymaganą przepisami nośność 11,5 tony na oś.

Na głównym skrzyżowaniu w centrum miasta, pomiędzy ulicami Centralną, Kościuszki i Rabsztyńską, zaplanowano dwupoziomowy węzeł. Na poziomie gruntu powstanie skrzyżowanie obsługujące ruch lokalny, a pod nim zostanie poprowadzona droga krajowa. Przebudowa obejmie jeszcze pięć skrzyżowań na DK94 - z ul. Gwarków i ul. Wspólną, z ul. 20 Straconych i ul. Mickiewicza, z ul. Wiejską i ul. Słowackiego oraz z ul. Wyszyńskiego. Wszystkie te skrzyżowania będą miały sygnalizację świetlną. Na skrzyżowaniu z ul. Długą i Kruszcową powstanie rondo turbinowe.

Jak dodają drogowcy, poza jezdnią trasy głównej zostaną również wykonane prace, które poprawią bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Powstaną nowe chodniki, ścieżki rowerowe i pieszo-rowerowe, zostaną zbudowane ekrany akustyczne. Poprawione zostanie odwodnienie tego terenu. Nowoczesne oświetlenie poprawi widoczność pieszych.

Śląskie: Kolejna inwestycja poprawi bezpieczeństwo na DK94

Droga krajowa nr 94 to jedno z głównych połączeń Małopolski i Śląska. Trasa jest jedną z pięciu dróg (obok A4 Katowice – Kraków, DK44 Tychy – Kraków, DK79 Kraków – Jaworzno i DW780/DW934 Kraków – Mysłowice) zapewniających bezpośrednie połączenie pomiędzy Krakowem i aglomeracją górnośląską. Badania Generalnego Pomiaru Ruchu przeprowadzone w latach 2020-2021 wskazują, że przez Olkusz przejeżdża drogą krajową nr 94 codziennie prawie 33 tysiące pojazdów. To wzrost w stosunku do wcześniejszego badania z 2015 roku o 25 proc.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 94 Jak dojadę - Olkusz