Ruszyły pierwsze przetargi na budowę S5 w kujawsko-pomorskim
Budowa drogi

Rozpoczęły się przetargi na budowę drogi ekspresowej S5 w województwkie kujawsko-pomorskim. Drogowcy ogłosili właśnie przetarg na budowę trzech odcinków przyszłej ekspresówki o łącznej długości ponad 70 km. Do połowy października w przetargu będą jeszcze dwa kolejne odcinki S5 stanowiące obwodnicę Bydgoszczy.

W województwie kujawsko-pomorskim droga ekspresowa S5 będzie liczyć prawie 130 km. Budowę trasy podzielono na pięć odcinków. Na wykonawców czekają odcinki S5: Nowe Marzy – Dworzysko (23,3 km); Dworzysko – Aleksandrowo (22,4 km) oraz Jaroszewo – gr. województwa (25,1 km). Na dwa, kolejne odcinki S5 stanowiące południowo-zachodnią obwodnicę Bydgoszczy (Aleksandrowo - Białe Błota) i Białe Błota - Jaroszewo koło Żnina  przetarg zostanie ogłoszony najpóźniej do 15 października br.

- W pierwszym etapie będą składane wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Do drugiego etapu zaproszeni zostaną wykonawcy, których wiedza i doświadczenie, potencjał kadrowy oraz zdolność ekonomiczna i finansowa będzie spełniała warunki określone w treści ogłoszenia o zamówieniu - zaznaczają drogowcy.

Nowa droga ekspresowa S5  będzie miała 2x2 pasy ruchu w każdym kierunku (docelowo 2x3). Pasy ruchu będą liczyć po 3,5 m szerokości a pas awaryjny – 2,5m (wyjątek Obwodnica Świecia  2,00 m). Powstaną także nowe węzły drogowe spinające ekspresową S5 z istniejącą siecią dróg.

Cała droga S5, łącząca Poznań z autostradą A1, może być gotowa w 2018-2019 r.

Droga ekspresowa S5 zastąpi obecną krajową piątkę biegnącą z południa w kierunku północnym. Ma 450 km długości i biegnie od Świecia do polsko-czeskiego przejścia granicznego w Lubawce. Łączy jedne z największych polskich aglomeracji: trójmiejską, bydgosko-toruńską, poznańską i wrocławską. Przebiega przez obszar województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Między Bielanami Wrocławskimi a Kostomłotami przebieg drogi krajowej nr 5 pokrywa się z autostradą A4. Wykonywana droga ekspresowa S5 przebiegać będzie na trasie od Nowe Marzy (A1) do Wrocławia (węzeł Widawa A8). S5 spina cztery wielkie aglomeracje: Wrocław, Poznań, Bydgoszcz oraz Gdańsk.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: